Przejdź do treści

Orange testował XG.fast i XG-PON1

Data: 2016-08-01 01:44:00
Orange testował XG.fast i XG-PON1

Orange poinformował na swym blogu, że w Miasteczku Orange testował dwie technologie – jedną opartą o miedź, czyli rozwiązanie zwane G.fast, drugą o światłowód – technologię XG-PON1. Jednak to już kolejne generacje tej technologii, o wiele wyższych prędkościach, niż w przypadku dzisiaj stosowanych rozwiązań.

W technologii XG. Fast, czyli udoskonalonej wersji G.fast udało się inżynierom  z Orange Labs oraz inżynierom z Nokia Bell Labs z Belgii osiągnąć prędkość przesyłania danych na poziomie 4,4 Gb/s po jednej parze miedzianej. To oczywiście testy, jednak pokazują, że w przypadku zastosowania kabla dwuparowego można osiągnąć prędkość ponad 10 Gb/s i to po miedzi. Trzeba jednak pamiętać, że nie chodzi tu o standardowe łącze miedziane, lecz o rozwiązania, w których światłowód doprowadzony jest do piwnicy budynku i dopiero z niej biegnie przewód miedziany. Była to pierwsza demonstracja technologii w Polsce.

Drugi z testów, który przeprowadzono, i w którym udało się osiągnąć rekordowy wynik był test technologii XG-PON1, czyli kolejnej generacji technologii światłowodowej. Te testy realizowane były przy wsparciu inżynierów z ZTE. Technologia XG-PON1 pozwoliła na osiągnięcie prędkości około 10 Gb/s, większych nawet niż możliwości przyjmowania danych większości dzisiaj stosowanych komputerów. Tu ograniczeniem staje się nie światłowód czy ONT, lecz procesor i dysk twardy komputera.

W Miasteczku Orange testowano także nowe rozwiązania w sieci mobilnej. Dzięki agregacji czterech nośnych częstotliwości 4G - 800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz udało się osiągnąć prędkość ponad 1 Gb/s. Inżynierowie  Orange Polska, razem zwspółpracownikami z Huawei przeprowadzili 4G LTE Advance Pro jako pierwsi w Polsce. I choć w tym momencie operator agreguje znacznie mniejsze wycinki pasma, jest do wstęp do wprowadznie technolgii 5G.

Źródło: Orange

Zdjęcie: Photogencia

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

XG-PON1, XG.fast, testy, Orange

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:

przeczytaj_tresc_ponownie