Przejdź do treści

Nokia zamierza więcej inwestować w 5G

Data: 2016-02-23 04:47:00
blueximages / Photogenica

Podczas trwającego Mobile World Congress W Barcelonie, Nokia poinformowała m.in. o planach inwestycyjnych w 5G i Internet Rzeczy (IoT) orazo nowych produktach gotowych do zastosowania w standardzie 5G.

- Zamierzamy zdecydowanie zwiększyć nasze inwestycje w obszarze technologii 5G w obecnym roku - zapowiedział Rajeev Suri, prezes i CEO Nokii.
 
Suri zapowiedział wprowadzenie nowej technologii dostępu radiowego – AirScale, gotowej do zastosowania w 5G, która zastąpi  popularną rodzinę stacji bazowych Flexi, przejęcie przez Nokię kanadyjskiej firmy Nakina zajmującej się rozwojem oprogramowania do ochrony, identyfikacji i zwalczania zagrożeń bezpieczeństwa oraz stworzenie funduszu inwestycyjnego o wartości 350 mln dol. w ramach własnego funduszu kapitałowego Nokia Growth Partners.
 
- Już dziś jesteśmy czołowym graczem wprowadzającym w życie technologie 5G i umożliwiającym dostęp do masowej łączności o niespotykanej przepływności – to jest integralna cześć naszej wizji technologicznej - powiedział Suri.
 
- 5G musi nadejść, ponieważ wymagają tego zastosowania internetu rzeczy. Musimy obrać szybsze tempo, a nie wolniejsze, jeśli wiemy, że 5G może pomóc ratować ludzkie życie, poprawić nasze środowisko naturalne i uczynić nasze życie lepszym - powiedział Suri.
 
- Integracja firmy Alcatel-Lucent postępuje gładko i efektywnie, bez organizacyjnych niepokojów i konfliktów, które zdarzały się we wcześniejszych przypadkach łączenia firm -  poinformował Suri.
 
Dodał, że połączona firma ma zamiar wykorzystać możliwości sprzedaży dodatkowych produktów i przedstawiać kompleksowe, połączone oferty swoim klientom na całym świecie. Te możliwości są efektem nowego zakresu działania, który wniósł do Nokii Alcatel-Lucent, obok większych możliwości innowacyjnych, skali działania i dostępu do klientów, powiedział Suri.
 
- Kiedy łączymy Nokię i Alcatel-Lucent, to nagle Nokia znajduje się w kompletnie nowej pozycji z potencjalnym rynkiem o wartości 141 mld euro. To, co będziemy mogli zaoferować naszym klientom i z kolei ich klientom – jest po prostu nieporównywalne - wyjaśnił Suri.
 
Na koniec 2015 roku Nokia i Alcatel-Lucent osiągnęły razem sprzedaż netto o wartości 26 mld euro, miały połączone wydatki na R&D w wysokości 4,5 mld  euro, przy zatrudnieniu ponad 40 000 inżynierów i naukowców oraz połączone przychody w gotówce o wartości 10 miliardów euro. Wspólne działania Nokii i Alcatel-Lucent zainaugurowano oficjalnie 14 stycznia 2016.

AirScale, nowa technologia Nokii dostosowana do wymagań 5G, wspiera każdą technologię mobilną od 2G poprzez LTE-Advanced Pro oraz 5G - jak tylko zostanie wprowadzone. AirScale to także nowa stacja bazowa dostosowana do zakresów częstotliwości, które będą stosowane w przyszłości oraz następnej generacji produktów radiowych, które pozwolą użytkownikom doświadczyć łączności nieporównywalnej z wcześniejszymi możliwościami. AirScale zużywa też o 60 proc. mniej energii niż produkty Flexi.
 
Przejęcie firmy Nakina, które ma nastąpić w pierwszym kwartale 2016 roku, jest krokiem w kierunku realizacji jednego z priorytetów Nokii, czyli jest wprowadzenia najlepszych systemów bezpieczeństwa sieci, aby umożliwić działanie 5G i IoT. Przejęcie to jest w zgodzie z polityką włączania do Nokii niewielkich firm pozwalających rozszerzyć zakres technologii i dodać wyjątkowe możliwości.
 
Nowy fundusz IoT będzie inwestował w dobrze rokujące firmy szczególnie w zakresie Connected Enterprise, internetu rzeczy dla konsumentów (Consumer IoT), autonomicznych samochodów (Connected Car), Digital Health oraz technologii skupiających się na możliwościach big data i analityki.

Źródło: Nokia

Zdjęcie: Photogenica

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

technologia 5G, inwestycje, Internet rzeczy, IoT, MWC, Nokia

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:
Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie