Przejdź do treści

Nokia i Orange zwiększają przepływność sieci optycznej na dużej ogległości

Data: 2016-07-22 19:56:00
wu kailiang  Photogenica

Orange i Nokia jako pierwsze osiagnęły przepływność 250 Gb/s na pojedynczej częstotliwości nośnej transmisji DWDM o zasięgu 870 kilometrów wykorzystując istniejącą infrastrukturę sieciową Orange Polska. Ten  wynik uzyskano za pomocą transmisji wykorzystującej „super kanał” 1,5 Tb/s o sześciu nośnych w paśmie 300 MHz, pomiędzy Warszawą i Wrocławiem na standardowym jednomodowym światłowodzie. Przeprowadzone testy sieci pozwolą Orange Polska z wyprzedzeniem przygotować się na silnie rosnące zapotrzebowanie na przepływność sieci w związku z rozwojem usług w chmurze.

Sieci optyczne osiągają maksymalną przepływność na krótkich odcinkach i niższą przepływność na długich dystansach. Przeprowadzone testy w sieci demonstrują jak przepływność i odległość mogą być jednocześnie zwiększone za pomocą technologii Nokii, dającej 250 proc. wzrost przepustowości sieci w porównaniu z powszechnie wykorzystywanymi sieciami 100 Gb/s, w takim samym paśmie.

Jak wyjaśnia Nokia Super-kanał 1,5 Tb/s składa się z sześciu nośnych, każda o pojemności 250 Gb/s. Przy prędkości przesyłu większej o 30 proc. w porównaniu z obecnie stosowaną technologią, następuje zwiększenie przepustowości, choć odstępy międzykanałowe pozostają zgodne ze standardem 50GHz ITU-T.

Test sieciowy wykorzystywał jednomodowe łącze światłowodowe o długości 870 kilometrów ze standardowymi wzmacniaczami optycznymi. Wielkość super-kanału i odstępy kanałowe 50GHz, identyczne jak w obecnie stosowanych kanałach w technologii 100Gb/s, ułatwią planowanie i operowanie siecią.

Orange i Nokia zademonstrowały również za pomocą transpondera działającego w czasie rzeczywistym rekordową wydajność spektralną 5bitów/Hz przy 250/Gb/s i 50GHz na długosci 870 km wykorzystując modulację 16QAM

Nowe optyczne łącze może transmitować do 24 Tb/s przy zalożeniu, że zastosuje się wzmacniacze z pasmem do 96 kanałów.

- To przełomowe osiągnięcie pozwoli zbudować szybsze sieci i zaoferowac naszym klilentom jeszcze lepsze doświadczenia. Zapotrzebowanie na przepustowość sieci rośnie lawinowo, a z drugiej strony musimy utrzymac w ryzach koszty naszej infrastruktury. Osiągnięcie tych nowych szczytów w transmisji optycznej dowodzi, ze możemy zaspokoić popyt na przepustowość sieci, z jednoczesnym utrzymaniem najniższej ceny za 1 bit/s, dzięki czemu nasz biznes będzie nadal się rozwijał - uważa Christian Gacon, Vice President in charge of Orange’s transport networks.

Źródło: Nokia

Zdjęcie: Photogenica

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

sieci optyczne, transmisja danych, DWDM, Orange, Nokia

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:
Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie