O przyszłości sieci na konferencji PLNOG

O przyszłości sieci na konferencji PLNOG

W Polsce operatorzy w najbliższej przyszłości nie będą raczej wykorzystywać nielicencjonowanego pasma 5 GHz do świadczenia usług LTE. Najwcześniej stanie się to w perspektywie 3-5 lat - mówili podczas konferencji PLNOG w Warszawie uczestnicy dyskusji o w przyszłości Wi- Fi.


Dziś w większości krajów na świecie duże zasoby pasma 5 GHz zostały przydzielone do wykorzystania w ramach sieci bezprzewodowych, bez konieczności kupowania licencji. Sieci Wi-Fi to główny użytkownik tego zakresu częstotliwości. Mobilni operatorzy mogą też wykorzystywać to pasmo, mimo że posiadają własne licencjonowane częstotliwości i takie próby są już czynione w różnych miejscach, m.in. USA czy Japonii. Jednak zanim nasycenie rynku nowymi urządzeniami osiągnie odpowiedni poziom minie sporo czasu. - W Polsce to co najmniej trzy lata - mówił Maciej Szcżęsny, dyrektor Biura Architektury i Planowania Sieci w Extatelu podczas dyskusji na PLNOG.

Uczestnicy dyskusji zgadzali się, że technologia Wi-Fi jest ciągle popularna i ma jeszcze przed sobą dobre perspektywy. - Dziś w firmach takie sieci są bardzo ważne i są ciągle mocno rozwijane - podkreślał Marcin Arnowski z Cisco. W Polsce niespecjalnie przyjęła się wykorzystanie hotspotów w sieciach komórkowych jako offload. - Hotspoty dziś stawiają głównie samorządy. Szkoda jednak, że ą krępowane dużymi ograniczeniami regulacyjnymi - mówił Jakub Kralka z Veracompu.

Jednym z najbardziej oczekiwanym wystąpień tegorocznej warszawskiej edycji PLNOG, była prelekcja Niny Bargisen, Network Strategist and Partner Engagement Manager na region EMEA w Netfliksie. Firma ta oferuje usługi w Polsce od stycznia tego roku w cenie 7,99-11,99 euro miesięcznie w zależności od pakietu.

Bargisen przyznała, że jej firma dopiero rozpoznaje rynek w Europie Wschodniej i się go uczy. – Gdy się przekonamy, że zainteresowanie naszymi usługami w Polsce jest na odpowiednim poziomie na pewno decydujemy się na lokalizowanie treści – mówiła Nina Bargisen. Według niej realne może się to stać w przyszłym roku. Podkreśliła, że ekspansja terytorialna jest bardzo ważna dla Netfliksa.

Do tej pory Netflix nie zdecydował się też do wybudowania swojego technologicznego zaplecza w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, ale się do tego przymierza. – Na razie dostarczamy treści do tego region, wykorzystując nasze CDN w Szwecji, Finlandii, Austrii, Szwajcarii i Włoszech – mówiła Nina Bargisen. Przyznała jednak, że firma rozgląda się za lokalnymi partnerami w naszym regionie Europy. Jednym wymogów jest, by tak partner mógł zagwarantować Netfliksowi, obsługuję 5 Gbps ruchu w godzinach szczytu a 2 Gbps, gdy zainteresowanie usługami Netfliksa jest na poziomie minimalnym.

Podczas konferencji poruszano też temat cyberbepieczeństwa. Mirosław Maj, prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń przedstawiał założenia unijnej dyrektywy NIS w sprawie środków, które mają na celu zapewnienie wspólnego wysokiego poziomu bezpieczeństwa sieci i informacji w obrębie UE. Można się spodziewać, że zacznie ona obowiązywać za około dwa lata.

- Szczególnie trudna implementacja dyrektywy może się okazać w sektorze medycznym. To jest bowiem dziś obszar bardzo zaniedbany pod względem cyberbezpieczeństwa - mówił Mirosław Maj.

Według niego najwięcej czasu we wdrażaniu dyrektywy NIS będzie wymagać nawiązanie efektywnej współpracy między CERT krajowym a sektorem prywatnym. Konieczne tu będzie m.in. wypracowanie procedur postępowania w przypadku cyberincydentów czy określenie formatów wymiany informacji.

To wszystko oczywiście będzie kosztować. Na razie nie wiadomo jeszcze, jakie będą to kwoty, ale sektor prywatny będzie musiał ponieść pewne koszty. Według Mirosława Maja same zachęty, że warto stawiać na cyberbezpieczeństwo, mogą tu być niewystarczające - Dobrym pomysłem byłyby ulgi podatkowe - uważa prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.

Marek Jaślan

Zdjęcie: PLNOG, Facebook