Przejdź do treści

Dyrektor CPI o nowym ePUAP-ie

Data: 2014-06-11 08:07:00
Dyrektor CPI o nowym ePUAP-ie

Duża część problemów do tej pory zgłoszonych przez samorządy nie będzie poprawiona do uruchomienia nowego ePUAP-u. Nie planujemy inwestować w zmianę systemu, który za chwilę zostanie zastąpiony nową, lepszą wersją – mówi Piotr Czyż, dyrektor Centrum Projektów Informatycznych przy MAC w wywiadzie dla Seriwsu Samorządowego PAP.

Przyznaje on, że w ePUAP-ie występują w błędy, a katalog błędów nieobsłużonych, związanych z działaniem systemu, jest duży. A szczgólnie uciążliwe mogą być dwa ważne elementy. Po pierwsze, nie ma zadeklarowanego poziomu świadczenia serwisu dla ePUAP, a co za tym idzie użytkownikom trudno jest opierać się na ePUAP czy profilu zaufanym, kiedy nie mają pewności, że system będzie dostępny na odpowiednim, zadeklarowanym poziomie. Po drugie to brak certyfikacji bezpieczeństwa, w tym niezgodność ze specyfikacją SAML, czy też problemy z zamykaniem sesji przy wylogowaniu.

Piotr Czyż deklaruje, że  wnowej wersji zostaną wyeliminowane błędy, które do tej pory zgłoszono, a nie zostały obsłużone. Zmieni się też szata graficznej systemu, co w projekcie znazywane jest zmianą ergonomii.

-  Jesteśmy na końcowym etapie realizacji projektu. Umowy z dostawcami wg planów zakończą się w lipcu br. Potem rozpocznie się faza integracji, testów wydajności i bezpieczeństwa oraz certyfikacji, która potrwa ok.oło czterech miesięcy. Po tym czasie ministerstwo, – właściciel biznesowy systemu, podejmie decyzję o uruchomieniu jego nowej wersji - mówi Piotr Czyż.

Zgłosiły się do nas jednostki, które chcą być włączone w testy. CPI spodziewa sie, że że nowy ePUAP zostanie uruchomiony w czwartym kwartale tego roku.

- Nowy ePUAP, jeśli chodzi o liczbę użytkowników, będzie inaczej wyskalowany. Będzie po pierwsze pojemniejszy, a po drugie - zupełnie inne niż teraz są założenia związane z inwestycjami w oprogramowanie i sprzęt. Oczywiście, to nie wszystko, należy wdrożyć proces zarządzania pojemnością, który powinien uwzględniać plan wykorzystania systemu ePUAP względem możliwości przetwarzania danych, wydajności i ilości obsługiwanych użytkowników dla profilu zaufanego oraz integrowanych z nim systemów - podkreśla Piotr Czyż.

Cały wywiad tutaj.

Źródło: Portal Samorzadowy PAP

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

ePUAP, CPI

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:
Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie