![]()
user23
Postów na forum - 27
Partnerstwo publiczno prywatne - czemu razem jest lepiej?2009-05-19 16:01:20
Tagi:
Brak tagów
Partnerstwo publiczno-prywatne jest formą długoterminowej współpracy sektora prywatnego i publicznego przy przedsięwzięciach mających na celu realizacje zadań publicznych. Celem współpracy jest osiągnięcie obopólnych korzyści zarówno w wymiarze celów społecznych, jak i komercyjnych danego przedsięwzięcia. Szerokie stosowanie PPP może przyczynić się do znacznych oszczędności w wyniku obniżki kosztów inwestycyjnych i kosztów świadczenia usług użyteczności publicznej. Oszczędności te powstają mimo na ogół wyższego kosztu pozyskania kapitału przez partnera prywatnego w porównaniu z sytuacją, gdy pożyczkobiorcą jest sektor publiczny.
Korzyści płynące z udziału organizacji NGO w partnerstwie to między innymi: możliwość dostarczenia dodatkowego kapitału, zapewnienie dużej sprawności zarządzania, lepszej identyfikacji potrzeb, racjonalnej alokacji zasobów oraz zmniejszenie wpływu biurokracji i opcji politycznych. Partnerów do projektu można znaleźć w bazie Instytutu Partnerstwa Publiczno Prywatnego (http://www.ippp.pl) oraz na portalu organizacji pozarządowych (http://www.ngo.pl). Na gruncie polskim Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym jest swego rodzaju elementarzem PPP, a jej zapisy mają dawać podstawę do przeprowadzania projektów PPP w każdym segmencie infrastruktury i usług publicznych. Z kolei według Komisji Europejskiej partnerstwo można uznać za udane, gdy: 1. zapewniona zostaje konkurencja; 2. zabezpieczony jest interes publiczny; 3. zachowana jest pełna spójność z przepisami dotyczącymi pomocy państwa; 4. zdefiniowany jest właściwy poziom grantu, jeśli występuje; 5. nastąpi wybór najbardziej odpowiedniego modelu PPP; 6. skonstruowano „aktywne” partnerstwo; 7. obrano odpowiednie cele i zagwarantowano najbardziej optymalny sposób wykorzystania środków. Prawidłowo skonstruowane PPP powinno zapewniać wzajemne uzupełnianie się stron w tych działaniach, w których działają najsprawniej. Przez umożliwienie każdemu z sektorów robienia tego, co potrafi najlepiej, usługi publiczne oraz infrastruktura są realizowane i dostarczane w najbardziej efektywny ekonomicznie sposób. Ponadto charakterystyka PPP wymusza optymalizację podziału ryzyka pomiędzy partnerów, przy czym należy pamiętać, że kluczem do udanego PPP jest właśnie taki podział ryzyk związanych z projektem, który zapewnia, iż danym ryzykiem zarządza strona, która potrafi to robić lepiej. Damian Sudół Marcin Kalinowski Fundacja Euro Nation |
Portal realizowany w ramach projektu nr POIG.07.01.00-00-019/09 pn. „System Informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.