Przejdź do treści

Forum wyszukaj na forum

 
awatar_uzytkownika_o_nazwie :'wrepinski'
wrepinski Postów na forum - 5

Operator Infrastruktury/Operatorów - Zdobywanie Klientów

2009-04-30 13:22:38
Tagi: Brak tagów
Sam operator niekoniecznie będzie zainteresowany budową dużej infrastruktury za prawo wieloletniego korzystania. Natomiast jeśli np. samorząd wybuduje infrastrukturę szkieletową to zdecydowanie łatwiej zachęcić operatora do inwestycji w budowę sieci "ostatniej mili".
Uważam, że podstawą jest wyłonienie podmiotu zarządzającego infrastrukturą , z której mogą korzystać operatorzy (wielu). Taki operator dla operatorów powinien być neutralny i oferować transparentne warunki współpracy.

Reprezentuję firmę, która chętnie nawiąże współpracę z samorządami, które chcą zainwestować w budowę sieci telekomunikacyjnych i poszukuja wsparcia w realizacji połączeń ostatniej mili.
awatar_uzytkownika_o_nazwie :'wandrzej'
wandrzej Postów na forum - 6

Operator Infrastruktury/Operatorów - Zdobywanie Klientów

2009-04-30 13:22:38
Witam wszystkich,

Po analizie kolejnego Studium Wykonalności i wielu innych materiałów nasuwa się wniosek, że warto rozpocząć dyskusję nad modelem współpracy przyszłego Operatora Infrastruktury lub Operatora Operatorów z potencjalnymi chętnymi do skorzystania z nowo wybudowanych sieci szerokopasmowych.

Zachęcenie potencjalnych przedsiębiorstw komercyjnych na rynku jakim są Operatorzy TELCO, CABLE, ISP etc. nie będzie łatwe. Wydaje się, że konieczny będzie atrakcyjny model biznesowo-techniczny, który zostanie zaproponowany jako oferta. Z dotychczasowych doświadczeń wynika bowiem, że Operatorzy Komercyjni niechętnie chcą ponosić odpowiedzialność za usługi oraz inwestować w ich rozwój (w tym sieci) nie kontrolując finansowo i technicznie, w sposób bardzo przejrzysty zasobów, z których korzystają.

Czy wieloletnie umowy na korzystanie z infrastruktury będą miały w tym zakresie rację bytu? Jakie elementy mogą wchodzić w zakres takich umów: infrastruktura czy elementy logiczne np. łącza?
Jak bardzo atrakcyjna powinna oferta, aby Operatorzy Komercyjni byli skłonni do inwestowania w infrastrukturę sieci dostępowych (radiowych lub kablowych)? Dotyczy to w szczególności obszarów o niskim potencjale wzrostowym i tzw. białych plam

Pytań zapewne jest więcej. Zapraszam więc chętnych do udziału w dyskusji i podzieleniu się spostrzeżeniami.

pozdrawiam,
Andrzej Więcko

przeczytaj_tresc_ponownie