Przejdź do treści

Warszawa należy do trzech graczy

Data: 2015-02-16 10:14:00
Warszawa należy do trzech graczy

Największym graczem na warszawskim rynku stacjonarnego internetu dla klientów detalicznych jest UPC Polska. Ponadto na stołecznym rynku liczą się także Orange Polska, Vectra, Netia i Multimedia. Można szacować, że do pozostałych ISP należy co najwyżej 10 proc. warszawskiego stacjonarnego rynku internetowego.

Według danych zawartych w ubiegłorocznej decyzji UKE, która zliberalizowała rynek dostępu do internetu w 76 gminach, w 2012 roku największy warszawski ISP obsługiwał 48,8 proc. łączy. Numer dwa - 23,8 proc., a numer trzy – 12,6 proc. UKE nie ujawnił nazw operatorów, ale  niemal ze stuprocentową pewnością można przypuszczać, że pierwsza pozycja należała do UPC Polska, operatora kablowego, a druga do Orange Polska, operatora zasiedziałego. Wielce prawdopodobne jest, że trzecia do kolejnego operatora kablowego – Vectry. Drugim potencjalnym kandydatem do trzeciego miejsce jest Netia. Niewykluczone, że w ciągu kolejnych dwóch lat podział procentowy nieco się zmienił, ale nadal trzej najwięksi na warszawskim rynku gracze mają w sumie ponad 80 proc. stołecznego rynku.

Z danych UKE wynika także, że ok. 85 proc. mieszkań w Warszawie, mających dostęp do sieci Orange, ma jednocześnie dostęp do stacjonarnych usług internetowych co najmniej dwóch innych operatorów alternatywnych niekorzystających przy świadczeniu usług z infrastruktury dostępowej operatora zasiedziałego. Jedynie  3 proc. mieszkań „skazanych” jest na usługi internetowe Orange lub operatorów alternatywnych świadczących je z wykorzystaniem technologii BSA (m.in. Netia, Telestrada i eTOP). Usługi świadczone w oparciu o LLU są dostępne w ponad 81 proc. mieszkań, w których jest infrastruktura dostępowa Orange.

Orange Polska w Warszawie usługi oferuje przede wszystkim po łączach miedzianych w technologii ADSL, a także VDSL. W ramach pilotażu Orange wybudowało w Warszawie ok. 20 tys. światłowodowych łączy dostępowych. Netia do końca ubiegłego roku świadczyła usługi konsumentom głównie z wykorzystaniem łączy Orange. W części lokalizacji miała także własną sieć, w tym światłowodową. Od końca 2014 roku firma zaczęła akwizycję klientów tam, gdzie w przeszłości działała telewizja kablowa Aster City, którą w 2011 roku przejęło UPC. Netia oferuje im usługi w technologii HFC.

Tam gdzie nie docierają stacjonarne łącza Orange – a więc przede wszystkim w domach i osiedlach wybudowanych w ostatnich 10 latach – klienci z reguły mają mniejszy wybór. Usługi stacjonarnego szybkiego internetu – o ile są dostępne – oferuje im jeden, czasami dwóch operatorów. Z reguły jednym z nich jest telewizja kablowa oferująca usługi w technologii HFC. Mogą też korzystać z mobilnego dostępu do internetu. Miasto jest bowiem niemal w całości w zasięgu LTE wszystkich czterech operatorów komórkowych, dysponujących własną siecią. Ponadto niemal wszędzie dostępny jest zasięg sieci 3G. Klienci mobilnego internetu używanego jako łącze domowe muszą się jednak liczyć z tym, że nie we wszystkich lokalizacjach jakość usług będzie zadawalająca.

Konkurencja na warszawskim rynku internetu jest spora. Tam gdzie jest więcej niż jeden dostawca z własną siecią z reguły rozgrywa się wojna cenowa, której – w ostatnim czasie – najostrzejszymi graczami są, według konkurentów, UPC i Vectra. W niektórych lokalizacjach internet o przepływności kilkudziesięciu Mb/s i telewizja – te pakiety są najchętniej kupowane – kosztują 49 zł miesięcznie.

– Wejście UPC, czy Vetry do budynku lub osiedla oznacza ostrą walkę cenową, w której zazwyczaj przegranymi są mniejsi, lokalni ISP. Znam przypadki, że stracili po 90 proc. klientów – mówił nam Michał Kostyrko, prezes PT Lanet. O silnej, wyniszczającej konkurencji ze strony dużych operatorów kablowych mówił nam także Stanisław Zakrzewski z Elart. Pan Zakrzewski podkreśla, że w jego odczuciu mali ISP nie chcą ze sobą współpracować, co utrudnia im konkurowanie z dużymi operatorami.

W Warszawie walka operatorów stacjonarnych toczy się obecnie przede wszystkim o pozyskanie klientów na nowo budowanych osiedlach. Część deweloperów decyzje o wyborze dostawcy podejmuje za przyszłych mieszkańców, a inni pozostawiają ją lokatorom.

Z reguły duzi ISP tacy jak Orange, Netia, UPC, Multimedia, czy Vectra nie podejmują się inwestycji związanych z podłączeniem niewielkich pojedynczych domów wielorodzinnych, nie mówiąc już o osiedlach domów jednorodzinnych. Takich wyzwań  zazwyczaj nie boją się lokalni ISP, tacy jak np. JMDI, Supermedia, Metro Internet, czy Skynet. Praktycznie wszyscy operatorzy zainteresowani są dużymi, liczącymi 100 i więcej mieszkań budynkami i osiedlami.

– Gdy do wyboru mam duży budynek, w którym będę konkurował z którąś z sieci kablowych i budynek mniejszy, którym nie interesują się duzi gracze wybieram mniejszy – mówi prezes Kostyrko.
Jak podkreślali w rozmowie z nami przedstawiciele deweloperów, przy wyborze ISP istotne jest to, by poza szybkim internetem był w stanie jednocześnie dostarczać usługi telewizyjne oraz telefonii stacjonarnej. – Potrójna usługa jest niezbędna – podkreślili przedstawiciele deweloperów.

– Świadczymy usługi praktycznie we wszystkich dzielnicach miasta. Aktualnie wchodzimy na Wolę i Wilanów. W ograniczonym zakresie rozbudowujemy naszą sieć w Śródmieściu i na Ochocie, ale i tam gotowi jesteśmy rozpocząć świadczenie usług, jeśli będzie takie zapotrzebowanie – mówiła nam Małgorzata Goszczyńska, menager ds. planowania i rozwoju sieci w JMDI.

JMDI, podobnie jak inni lokalni ISP, świadczy usługi w wybranych lokalizacjach, tam gdzie mają podpisane umowy z deweloperami, spółdzielniami lub wspólnotami mieszkaniowymi. Małgorzata Goszczyńska podkreśla, że firmę interesują zarówno duże osiedla z budynkami wielorodzinnymi, jak i małe, pojedyncze budynki wielorodzinne oraz domy jednorodzinne.

Firma w Warszawie i okolicach ma ponad 15 tys. abonentów, którym usługi świadczy z wykorzystaniem światłowodów w technologii GPON. – Światłowód dociera bezpośrednio do lokalu i dopiero tam sygnał rozprowadzany jest za pomocą skrętki miedzianej – mówi przedstawicielka JMDI.
Firma poza superszybkim internetem (nawet 1 Gb/s) oferuje także usługi telewizyjne (własna oferta programowa) i telefonii IP. Wprowadza także usługi OTT oraz wideo na żądanie. Cyfrowe usługi telewizyjne ISP wprowadził do swej oferty korzystając ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013. Projekt wart był 3,2 mln zł.

Nie wszyscy lokalni operatorzy zasięgiem swojej sieci obejmują całe lub prawie całe miasto, Skynet usługi dla klientów indywidualnych świadczy w wybranych budynkach na terenie Bemowa i Woli. Firma – podobnie jak JMDI – aktywna jest też poza granicami Warszawy. Na terenie powiatu Warszawa-Zachód, korzystając ze wsparcia środkami unijnymi w ramach programu POiG działanie 8.4 wybudowała światłowodową sieć dostępową o długości 114 km.

Wykorzystujący do dostarczania internetu światłowód i techniki radiowe Metro Internet oferuje usługi w wybranych lokalizacjach w północnych dzielnicach Warszawy, w tym na Bielanach, Białołęce, Bemowie i Zaciszu, a także na niektórych osiedlach: na Mokotowie i Ochocie.

Na m.in. Dolnym Mokotowie działa Elart, który oferuje potrójną usługę dostarczając sygnał do budynku światłowodem, a potem skrętką miedzianą. Elart ma ok. 4 tys. klientów. Dolny Mokotów to teren działania telewizji kablowej Krawarkon, która w ofercie ma także szybki internet. Z kolei iMedia reklamują usługi superszybkiego internetu w technologii światłowodowej w Śródmieściu Południowym.

Działający od 2002 roku w Warszawie PT Lanet zasięg sieci obejmuje południowo-zachodnią część Ochoty, Ursus, część Mokotowa, Sadybę i Czerniaków, Saska Kępa, a także pogranicze Pragi Południe i Pragi Północ. Firma ma ok. 700 klientów indywidualnych. Internet do budynku wielorodzinnego dostarcza z reguły łączem radiowym – czasami światłowodem – i rozprowadza go po mieszkaniach skrętką miedzianą. Klientom z domów jednorodzinnych oferuje łącza radiowe. Na swej stronie internetowej operator podkreśla, że nie buduje sieci tam, gdzie będzie miała bardzo mało abonentów, albo gdzie będą oni bardzo rozproszeni.

Tomasz Świderek

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

JMDI, PT Lanet, Elart, konkurencja, Netia, UPC, Orange, internet, operatorzy, isp, rynek, Warszawa

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

ja mam kablówkę właśnie w JMDI, warto dodać, że to polska firma. Nie ustępuje w niczym dużym graczom, no a jeśli mam wybierać to wolę wspierać polski kapitał, dziś już tak mało jest polskich firm, które działają z sukcesem, więc warto na to zwracać uwagę. I nie tylko są na obrzeżach, bo ja jestem z Wilanowa akurat i też ich mam.

6, 6, Zgłoś naruszenie regulaminu,
,

problem w tym że ja w bloku miałem możliwość skorzystania tylko z jendego operatora co powodowało że byłem skazany na cene jaką narzuci. Gdyby była większa konkurencja to usługi byłyby dużo tańsze, bo jak tylko pojawił się gigakabel w bloku to cena obniżyła się o połowę.

2, 0, Zgłoś naruszenie regulaminu,
,

Moja wioska należy do dwóch graczy, Netia i Orange na kablach komunistycznych Telekomunikacji Polskiej, z centralką oddaloną siedem kilometrów.

8, 1, Zgłoś naruszenie regulaminu,
,

przeczytaj_tresc_ponownie