Urząd Komunikacji Elektronicznej zakończył postępowanie odwoławcze od decyzji rezerwacyjnych częstotliwości 800 i 2600 MHz rozdysponowanych przez państwo w tzw. aukcji LTE. Urząd rozstrzygnał jednocześnie, w jaki sposób ułożonych będzie względem siebie 5 bloków pasma 800 MHz po tym, jak spółka NetNet kojarzona z Grupą Cyfrowy Polsat, po wygranej jednego bloku zdecydowała, że go nie odbierze.
Przypomnijmy, że T-Mobile wnioskował, aby bloki 800 MHz mu przysługujące leżały obok siebie oraz obok bloków Orange Polska. To oznaczałoby, że zakres pasma po NetNet przypadłby P4, operatorowi sieci Play. Jednka ten był przeciwny temu rozwiązaniu, ponieważ w opinii Playa blok po NetNet obciążony jest większym ryzykiem prawnym niż pozostałe bloki. Ostatecznie T-Mobile otrzyma dwa bloki obok siebie, ale nie obok Orange.
- Jeszcze kilka lat temu, gdy ktoś budował dom, jednym z podstawowych kryteriów doboru miejsca była kwestia dostępności do mediów typu prąd, woda i drogi dojazdowe. Dziś swoje poszukiwania rozpoczynamy od pytań o dostęp do szybkiego internetu. Wcale nie tak dawno bo 24 lata temu, w czerwcu 1992 r., w Polsce wystartowała telefonia komórkowa. I nikt nie myślał nawet o wykorzystaniu jej do szybkich transmisji mobilnego Internetu.
Zakończyliśmy jeden z ważniejszych procesów na rynku mobilnym ostatnich lat. Porównując bardziej komunikacyjnie, do tej pory jeździliśmy po wyboistych drogach lokalnych, a od teraz możemy mknąć szybkimi cyfrowymi autostradami. Już niedługo, niezależnie od tego gdzie będziemy, dzięki tym częstotliwościom będziemy mogli pobrać z sieci film w 10 minut gdy jeszcze kilka lat temu mogło to trwać nawet 150 godzin.
Kilka lat temu nikt nie oferował nam transmisji HD meczów reprezentacji Polski w czasie rzeczywistym. Dziś to powszechny standard dla wielu tysięcy kibiców, którzy korzystają z częstotliwości opartych o LTE.
Wszystkie nasze działania służą temu aby obywatele otrzymali najlepszy, mobilny dostęp do sieci. Dzięki nałożonym na przedsiębiorców telekomunikacyjnych obowiązkom inwestycyjnym, każdy w Polsce będzie mógł cieszyć się z dostępu do szybkiego mobilnego Internetu. Tylko od lutego na bazie tych częstotliwości powstało lub zostało zmodernizowanych blisko 4 tys. stacji nadawczych telefonii komórkowej.
Dziś zakończyłam najważniejszy - w ostatnich latach - proces, otwierający nowy etap rozwoju mobilnego internetu w Polsce – powiedziała Magdalena Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Po ponownym rozpatrzeniu spraw i ocenie całego materiału dowodowego, mając na względzie, że:
Prezes UKE ustalił, iż najbardziej efektywnym sposobem rozdysponowania częstotliwości będzie przydzielenie ich w taki sposób, aby podmiot, który w wyniku Aukcji został podmiotem wyłonionym dla dwóch rezerwacji częstotliwości z pasma 800 MHz otrzymał dwie sąsiadujące ze sobą rezerwacje pozwalające na wykorzystywanie częstotliwości w ciągłym bloku częstotliwości o łącznej szerokości 10 MHz (dupleks).
W związku z tym oraz mając na uwadze zaistniały w sprawie stan faktyczny Prezes UKE uznał, że optymalnym przydziałem częstotliwości w paśmie 800 MHz po Aukcji będzie przydział zgodny z poniższą tabelą:
W ocenie Prezesa UKE taki przydział częstotliwości pozwoli na efektywne wykorzystanie przydzielonych częstotliwości, gdyż ze względów technicznych agregacja częstotliwości pozwala na świadczenie usług telekomunikacyjnych o lepszych parametrach jakościowych.Warto dodać, że taki przydział pasma jest zgodny z praktyką stosowaną w państwach europejskich, w których rozdysponowano częstotliwości z pasma 800 MHz. W każdym z państw europejskich regulator dążył do rozdysponowania pasma dla jednego podmiotu w ciągłych blokach częstotliwości.W odniesieniu do rezerwacji częstotliwości z pasma 2,6 GHz Prezes UKE nie dokonał zmian w zakresie pierwotnie wydanych decyzji rezerwacyjnych. Decyzje te zostały utrzymane w mocy, tym samym przydział rezerwacji częstotliwości z pasma 2,6 GHz kształtuje się następująco:
Podmioty, na rzecz których dokonano rezerwacji dotychczas uiściły na rzecz Skarbu Państwa w sumie 7 180 270 000 PLN, tj. opłaty:
W związku z dokonaniem, w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy, Rezerwacji częstotliwości E na rzecz T-Mobile Polska S.A. spółka ta zobowiązana jest do uiszczenia w terminie 14 dni, od dnia doręczenia decyzji, na rzecz Skarbu Państwa kwoty w wysokości 2 022 000 000 PLN.
Zgodnie ze zobowiązaniami podjętymi w Aukcji podmioty na rzecz, których dokonano rezerwacji częstotliwości są zobowiązane do rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości i komercyjnego zaoferowania usług nie później niż w terminie:
Ponadto podmioty na rzecz, których dokonano rezerwacji częstotliwości są zobowiązane do realizacji zobowiązań inwestycyjnych w paśmie 800 MHz, polegających na dokonaniu inwestycji w sieć telekomunikacyjną obejmującą zasięgiem sieci ok. 80 proc. powierzchni Polski.
Obszary objęte zobowiązaniami inwestycyjnymi:
Warto zauważyć, że do dnia dzisiejszego przedsiębiorcy telekomunikacyjni posiadają uprawnienia do używania blisko 3800 urządzeń wykorzystujących częstotliwości z pasma 800 MHz, co odzwierciedlają poniżej przedstawione dane:
Źródło: UKE, własne
Zdjęcie: Photogencia
, wydruk, pdf , Prześlij znajomym
Portal realizowany w ramach projektu nr POIG.07.01.00-00-019/09 pn. „System Informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.