Przejdź do treści

Sieci kablowe wspierają Agendę Cyfrową

Data: 2012-03-27 09:30:00
Sieci kablowe wspierają Agendę Cyfrową

Do końca dekady w zasięgu superszybkiego szerokopasmowego internetu dostarczanego przez sieci telewizji kablowej będzie 55 proc. z 203 mln gospodarstw domowych w Unii Europejskiej. Tym samym sieci kablowe odegrają istotną rolę w spełnieniu celów Agendy Cyfrowej.

 

Europejskie sieci telewizji kablowych są drugim co do wielkości graczem na unijnym rynku szerokopasmowego stacjonarnego dostępu do internetu. Co szóste szybkie łącze działa dzięki ich infrastrukturze, a w kilku mniejszych krajach Unii takich jak Belgia, Węgry, Malta, Rumunia, Holandia i Portugalia ich udział w rynku przekracza 40 proc.

 

Według danych Cabel Europe, organizacji zrzeszającej operatorów kablowych, w końcu 2011 roku w zasięgu szybkiego internetu – o prędkości nie mniejszej niż 10 Mb/s - dostarczanego przez firmy kablowe, było 101 mln europejskich gospodarstw domowych. 25,4 mln z nich, o 9,7 proc. więcej niż w końcu 2010 r., korzystało z internetowych usług sieci kablowych. W Polsce trzej najwięksi operatorzy kablowi, czyli Multimedia, grupa UPC i Vectra, zwiększyli w 2011 r. liczbę obsługiwanych łączy szerokopasmowych średnio o 11,6 proc.

 

Ubiegłorocznemu wzrostowi liczby łączy w Europie towarzyszyła nieco wolniejsza, bo o 9,25 proc. zwyżka przychodów branży z szybkiego internetu. W skali Europy wyniosły one 5,4 mld euro.

 

- Dzięki inwestycjom jakie branża kablowa dokonała w ostatnich 10 latach, konsumenci w Europie mogą cieszyć się z konkurencji – mówił na obywającym się w marcu w Brukseli dorocznym kongresie europejskich operatorów kablowych Rodrigo Costa, prezes Zon Multimedia, portugalskiej grupy medialnej, która jest także znaczącym graczem na rynku telewizji kablowej. Dodał, że branża poczyniła te wielkie inwestycje dlatego, że nie była regulowana.

 

Neelie Kroes, unijna komisarz ds. Agendy Cyfrowej w odpowiedzi stwierdziła, że regulatorzy powinni promować, a nie karać operatorów kablowych za to, że śmiało inwestują w nowoczesne technologie dzięki którym rośnie prędkość łączy internetowych.

 

Jak twierdzi serwis „Telecom Paper”, pani komisarz potwierdziła, że Komisja Europejska zablokuje przygotowany w Holandii projekt zmian w prawie telekomunikacyjnym nakazujący operatorom kablowym udostępnianie infrastruktury innym podmiotom. Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zapowiada, że przyjrzy się rynkowi kablowemu. W tym roku urząd ma zacząć analizę rynku, a  wnioski przedstawi już w 2013 r. - Musimy przyjrzeć się temu rynkowi, by odpowiedzieć na pytanie, czy go regulować – powiedziała szefowa UKE na konferencji „Biznes i Regulacje w Telekomunikacji” zorganizowanej przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji.

 

Neelie Kroes powiedziała też, że docenia wkład branży w realizowanie Agendy Cyfrowej, która przewiduje, że w 2020 r. każdy obywatel Unii ma mieszkać w zasięgu łączy nie wolniejszych niż 30 Mb/s, a co najmniej połowa w zasięgu łączy nie wolniejszych niż 100 Mb/s.

 

Branża prognozuje, że w 2020 r. w zasięgu dostarczanego przez sieci kablowe internetu działającego z prędkością nie mniejszą niż 30 Mb/s będzie 55 proc. wszystkich europejskich gospodarstw domowych, a 25 proc. europejskich domostw będzie w zasięgu łączy nie wolniejszych niż 100 Mb/s. Cabel Europe prognozuje, że w końcu dekady sieci kablowe będą miały – w scenariuszu optymistycznym - 51 mln klientów internetu działającego nie wolniej niż 100 Mb/s, a w scenariuszu bazowym, czyli uznawanym za najbardziej prawdopodobny - 23 mln. W zależności od scenariusza, łączna liczba klientów internetu w sieciach kablowych w 2020 r. szacowana jest na od ponad 35 mln do ponad 60 mln.

 

- Nie każdy potrzebuje 100 Mb/s łącza – mówi Michael Fries, prezes Liberty Global, właściciela UPC Polska i dodaje, że w kolejnych latach firma będzie ostrożniej podchodziła do strategii podnoszenia prędkości  w swoich sieciach.

 

Tomasz Świderek

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

operatorzy kablowi, Agneda Cyfrowa

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie