Przejdź do treści

Polkomtel: Nie będziemy rozwijać sieci w oparciu o 800 MHz

Data: 2015-12-28 09:46:00
Polkomtel: Nie będziemy rozwijać sieci w oparciu o 800 MHz

Polkomtel, spółka z Grupy Kapitałowej Cyfrowego Polsatu, opublikowała oświadczenie, w ktorym informuje, że na podstawie analizy kosztowej dalszego rozwoju sieci oraz usług dla klientów, podjęła decyzję o rozwijaniu sieci na częstotliwościach innych niż 800 MHz. To będzie bowiem  bardziej opłacalne i efektywne, a jednocześnie zapewniające najwyższą jakość usług będzie.

Operator powoluje się na analizy UKE, Skarbu Państwa i analityków rynku telekomunikacyjnego, w tym giełdowych, które szacowały koszt jednego bloku na około 300-500 mln zł. Skarb Państwa spodziewał się wpływów na poziomie około 1,8 mld zł. Według spółki świadczy to więc o realnej wartości częstotliwości 800 MHz.

Tymczasem w wyniku aukcji, ceny za jeden blok osiągnęły 1,5-2,1 mld, czyli więcej niż wcześniej spodziewano się uzyskać z całej aukcji za wszystkie bloki. Są to najwyższe ceny w Europie. Operatorowi nie podoba się też fakt ogromnej różnicy w cenach za jeden blok – NetNet czy T-Mobile muszą zapłacić o prawie 40 proc. więcej za blok niż Orange czy Play. Są to ceny o kilkaset procent wyższe niż planowane.

Polkomtel przypomina, że od początku 2014 roku propagował koncepcję jednej, wspólnej sieci dla wszystkich operatorów, jako jedynej racjonalnej i opłacalnej dla wykorzystania częstotliwości 800 MHz.

"Polkomtel stał na stanowisku, że najlepsza dla Polski i Polaków byłaby jedna, wspólna sieć zapewniająca najlepszą jakość i najwyższą prędkość transmisji danych. Dwie sieci po maksymalnie dopuszczalne prawnie 15 MHz (2x15 MHz) miały być jedynie etapem przejściowym w kierunku jednej sieci 1x30 MHz. W tym kontekście jednak zaskakujące było licytowanie po 10 MHz (razem 20 MHz) przez współpracujące ze sobą i współkorzystające z częstotliwości firmy Orange i T-Mobile" - oświadcza spółka.

Polkomtel podkreśla, że wycofał się z aukcji z aktywnego licytowania bloków 800 MHz w marcu 2015 roku na poziomie około 360 mln zł za jeden blok i ogłosił, że stwarza w ten sposób szanse innym uczestnikom na szybsze zakończenia aukcji na racjonalnych biznesowo poziomach cenowych i jest zainteresowany współpracą z nimi dla realizacji wyżej opisanego celu.

Wedłgu operatora rozstrzygnięcie aukcji na 800 MHz w obecnej sytuacji nie prowadzi do możliwości stworzenia jednej lub dwóch sieci. Następuje rozdrobnienie pasma – wbrew opiniom i analizom ekspertów, podkreślających, że jedna sieć 800 MHz byłaby najlepsza dla maksymalizacji korzyści dla klientów oraz efektywnego wykorzystania pasma.

Po zakończeniu aukcji Polkomtel przeprowadził analizy, z których wynika, że współpraca z podmiotami, które wylicytowały częstotliwości 800 MHz na tak wysokich poziomach cenowych (najwyższych w Europie) byłaby nieopłacalna i nieracjonalna zarówno dla spółki, jak i jej klientów, w stosunku do:
- realnej wartości częstotliwości 800 MHz prognozowanej przez Skarb Państwa i analityków rynkowych,
- wyliczeń spółki, zgodnie z którymi, znacznie bardziej opłacalne dla Polkomtelu jest zainwestowanie w rozwój sieci na innych obecnie posiadanych i wykorzystywanych częstotliwościach.

"W szczególności sieć 800 MHz może zostać docelowo zastąpiona przez nowe, planowane na najbliższe 2-3 lata inwestycje w rozbudowę sieci 1800 MHz przy zastosowaniu technologii  ODU-IDU, pozwalającej osiągnąć zasięg sieci zbliżony do częstotliwości 800 MHz. Kolejnym istotnym rozwiązaniem będzie refarming częstotliwości 900 MHz oraz 2100 MHz. W efekcie spodziewany jest wyższy poziom jakości usług dostępu do Internetu niż w przypadku sieci 800 MHz, przy znacznie niższych nakładach kapitałowych. Docelowo może przełożyć się to na atrakcyjniejsze usługi i ceny dla klientów niż w przypadku rozbudowy sieci na częstotliwości 800 MHz" - pisze operator w oświadczeniu.

W związku z powyższym Polkomtel opracowuje model rozwoju sieci w oparciu o częstotliwości 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz. O szczegółach dotyczących planu inwestycyjnego obejmującego docelowe zasięgi, wykorzystane technologie, terminy i planowane nakłady finansowe Grupa Kapitałowa Cyfrowy Polsat ma poinformować w przyszlosci.

Źródło: Polkomtel

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

800 Mhz, Polkomtel, częstotliowości, LTE, sieci komórkowe

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie