Przejdź do treści

Orange zadowolony z wyników sprzedaży FTTH

Data: 2016-04-27 14:51:00
Orange zadowolony z wyników sprzedaży FTTH

Orange Polska pozytywnie ocenia wyniki sprzedaży łączy FTTH/B, które są efektem rozpoczętych w ubiegłym roku inwestycji. W I kwartale roku operator pozyskał 10 tys. klientów netto takich usług z czego 6,6 tys., to nowi abonenci, a pozostali migrowali z  ADSL. 45 proc. tych klientów wybiera oferty 300-600 Mb/s. Zarząd spółki liczy, że w kolejnych kwartałach ta sprzedaż jeszcze przyspieszy.

- Mamy 10 tys. wzrostu bazy na światłowodach do łącznie 27 tys. po I kwartale. W tym 90 proc. to triple play, czyli usługi wiązane. Chcielibyśmy, aby tempo pozyskiwania klientów tej usługi dokonywało się znacznie szybciej  niż 10 tys. kwartalnie. Dotychczas nie byliśmy szeroko znani jako dostawca usług FTTH. Jednak  zwiększyliśmy zasięg tej technologii  do łącznie 800 tys. gospodarstw domowych na koniec marca i będziemy zmierzać do wykorzystania tego potencjału - podsumowuje członek zarządu ds. finansowych operatora Maciej Nowohoński.

Operatorowi dobrze się też sprzedają usługi VDSL. W I kwartale tego  roku Orange pozyskał  8,4 tys. nowych klientów tej usługi, a 31,6 tys. migrowało z ADSL.  Udział usług szybkiego Internetu w całkowitej bazie klientów (z wyłączeniem CDMA) wynosi obecnie 18 proc. wobec 10 proc. przed rokiem. 

W sumie więc w segmencie stacjonarnego Internetu, liczba przyłączeń netto dla usług o dużej szybkości dostępu (VDSL i FTTH) osiągnęła w I kwartale rekordowy dla Orange poziom 50 tys. Jednak całkowita baza klientów Internetu Orange zmniejszyła się o 26 tys. (podobnie jak w IV kwartale 2015 r..), na co wpływ miała konkurencja dla usług ADSL ze strony mobilnego dostępu do Internetu oraz dalsza utrata klientów tradycyjnej technologii CDMA. w Sumie na koniec I kwartału Orange miał  2 079 tys. klientów stacjonarnego Internetu, podczas gdy rok wcześniej 2 198 tys. 

- Dane te jednak  pokazują, jak duży potencjał dla nas i rynku w dalszym rozwoju światłowodów - podkreśla Nowohoński.

Operator zapowiada kontynuowanie inwestycji w tę technologię.

 - W pierwszym kwartale objęliśmy zasięgiem sieci FTTH ponad 100 tys. nowych gospodarstw domowych. Potwierdzamy cel całoroczny w tym zakresie na poziomie około 800 tys. gospodarstw domowych - mówi Bruno Duthoit, prezes Orange Polska. To oznacza, że na koniec roku w zasięgu sieci FTTH Orange będzie  1,5 mln gospodarstw domowych. Inwestycje w projekt wyniosły w I kw. 66 mln zł, a w całym roku mają ma to być  600 mln zł. Łącznie w latach 2015-2018 Orange planuje przeznaczyć na ten projekt 2,4 mld zl i rozbudować zasięg sieci do 3,5 mln gospodarstw domowych.

Ciągle szybko przybywa operatorowi klientów mobilnego internetu, z którego korzysta w Orange już pond  2,2 mln osób. To skok o 40 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Oznacza to więc, że dziś Orange ma więcej klientów internetu u w wersji mobilnej niż stacjonarnej. 

- Mobilna transmisja danych w przeliczeniu na klienta nadal rośnie dwukrotnie (w ujęciu rocznym). Ponadto, liczba smartfonów w dalszym ciągu zwiększa się o około 20 proc. rocznie. Aby obsłużyć gwałtownie rosnący ruch, zwiększamy zasięg i pojemność sieci LTE w oparciu o nowo nabyte częstotliwości: pokrycie siecią LTE w procentach ludności Polski osiągnęło poziom blisko 90 proc. na zewnątrz i 70 proc. wewnątrz budynków. Co do perspektyw drugiego kwartału, sądzimy, że nasze oferty mobilne będą się nadal cieszyć dużą popularnością. Musimy jeszcze bardziej poprawić wyniki w segmencie stacjonarnym, czemu powinny sprzyjać atrakcyjniejsze oferty wsparte działaniami marketingowymi, lokalne podejście oraz rosnące doświadczenie naszych sprzedawców - mówi Bruno Duthoit. 

Pozytywne wyniki sprzedaży w segmentach internetu stacjonarnego i mobilnego nie odzwierciedlają się jednak w wynikach finansowych operatora, którego przychody od kilku lat spadają. Orange w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2016 r. odnotował 2,8 mld zł przychodów, co oznacza spadek o 4,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Zysk netto operator wyniósł 98 mln zł  i było o 42,7 proc. niższy niż rok wcześniej. 

Orange Polska czekają niebawem zmiany w zarządzie. Bruno Duthoit żegna się z firmą i z końcem bieżącego miesiąca przekaże obowiązki prezesa zarządu Jean-François Fallacher. 

Marek Jaślan 

Zdjęcie: Photogencia

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

światłowody, operatorzy, internet, VDSL, wyniki, FTTH, Orange

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie