Przejdź do treści

Orange chce korzystać z infrastruktury lokalnych ISP

Data: 2014-03-13 16:04:00
Orange chce korzystać z infrastruktury lokalnych ISP

Największy polski telekom ma propozycję dla mniejszych operatorów. Chce korzystać z ich infrastruktury tj. kanalizacji, włókien światłowodowych i kabli miedzianych. Nie wyklucza też możliwości zakupu usług transmisji danych. Na jakim etapie jest ten projekt - mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska

Orange zaczął wysyłać zapytania do małych i średnich ISP o możliwość wykorzystania ich infrastruktury na potrzeby realizowanych przez siebie projektów. Skąd ten pomysł i w jakim zakresie i  skali Orange chce korzystać z tej możliwości?

Uważamy, że wykorzystanie istniejącej infrastruktury we współpracy z innymi podmiotami jest podstawą rozwoju rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Chcemy korzystać z możliwości współpracy w przypadkach, w których istniejąca infrastruktura Orange Polska  nie pozwala na świadczenie usług klientom i konieczna jest długotrwała inwestycja. Jesteśmy zainteresowani przede wszystkim współpracą dotyczącą tzw. „ostatniej mili”. Chcemy korzystać z istniejącej infrastruktury tj. kanalizacji, włókien światłowodowych i kabli miedzianych. Nie wykluczamy jednak możliwości zakupu usług transmisji danych. Nie chcemy ograniczać się do wąskiej grupy dostawców, zapytanie zostało wysłane do wszystkich operatorów telekomunikacyjnych, z którymi współpracujemy. W sumie trafiło ono do 1049 operatorów alternatywnych.

Podobną inicjatywę ogłosiła w ubiegłym  roku Netia. Czy to właśnie działania konkurenta były dla was inspiracją?

Do rozszerzenia współpracy z ISP - zakupu usług lub uzyskania dostępu do ich infrastruktury telekomunikacyjnej  -  przygotowywaliśmy się od kilku miesięcy.  Współpracę z operatorami uważamy za podstawę działań nowoczesnej telekomunikacji.

W czym różni się oferta Orange dla ISP od tego co proponuje im Netia? Czy dopuszczacie możliwość, że mali operatorzy będą partnerami zarówno Netii, jak i waszymi?  

Nie zamierzamy porównywać się z Netią, choć zapewne kierują nami podobne przesłanki. Uruchomiliśmy kanał komunikacji, którym ISP mogą przekazywać informacje o swoich zasobach oraz proponowanym zakresie współpracy. Na podstawie tych informacji będziemy dokonywać prekwalifikacji dostawców pod kątem celowości wystosowania zapytań ofertowych dla poszczególnych lokalizacji. Prekwalifikacja pozwala ograniczyć koszty operacyjne zarówno po naszej stronie, jak i operatorów lokalnych. Nie zamykamy się na współpracę wyłącznie z wybranymi partnerami.

Na jakim etapie jest projekt pozyskiwanie infrastruktury od ISP?

Jesteśmy na etapie konsolidowania przekazanych nam przez operatorów materiałów. Planujemy sukcesywnie uzupełniać zbiór informacji o dane nowych dostawców. Wykorzystamy je podczas przygotowania ofert dla naszych klientów.

Ilu partnerów wśród lokalnych ISP chcecie docelowo pozyskać?

Jesteśmy zainteresowani współpracą ze wszystkimi podmiotami dysponującymi odpowiednią infrastrukturą.

Czy są jakieś regiony województwa, gdzie na współpracy z lokalnymi ISP wam szczególnie zależy? Wiadomo, że w takich województwach jak pomorskie, lubuskie, podkarpackie czy warmińsko-mazurskie Orange uczestniczy samodzielnie czy to z partnerami przy budowie sieci regionalnych. Czy to powoduje, że w tych rejonach będzie mieli mniejsze potrzeby szukania dzierżawy infrastruktury u lokalnych ISP?  

Akcja przyniesie najlepsze efekty w przypadku gdy nie będziemy zawężać obszaru działania. Chcemy współpracować z podmiotami na terenie całego kraju. Swoich działań nie skupiamy na konkretnych regionach.

Jakie warunki SLA będą musieli spełnić potencjalni partnerzy z sektora MSP, żebyście wydzierżawili od nich łącza?

 Poziom SLA oferowany przez dostawców powinien odpowiadać wymaganiom poszczególnych klientom końcowych. W zależności od konkretnej opcji oferujemy SLA na poziomach: od 4h do 12h.

Zapewne liczycie, że dzięki współpracy z loklanymi operatorami chcecie obniżyć koszty dzierżawy infrastruktury. Jakie oszczędności kosztowe chcecie uzyskać?

Dzierżawa infrastruktury jest doskonałą alternatywą w przypadku, gdy konieczna jest długotrwała i kosztowna inwestycja. Jest to mechanizm, który z założenia przynosi oszczędności.

Rozmawiał Marek Jaślan

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

operatorzy, transmisja danych, dzierżawa łączy, infrastruktura, Orange Polska, isp

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie