Przejdź do treści

Nowy prezes o perspektywach dla Netii

Data: 2015-04-09 09:28:00
Nowy prezes o perspektywach dla Netii

Netia chce utrzymać w tym mroku  poziom generowanej gotówki, pracuje nad nowymi usługami  i planuje utrzymać w tym roku zeszłoroczny poziom generowanej gotówki, podtrzymuje też zapowiedzi dotyczące podziału zysku. Grupa za kilka miesięcy poda decyzję w sprawie centrów danych - nadal nie wyklucza zarówno akwizycji, jak i budowy nowych powierzchni - mówi w rozmowie z PAP Paweł Szymański, prezes Netii.

Zarząd Netii zapowiadał w lutym, że spółka będzie dążyła w 2015 roku do ograniczenia tempa spadku przychodów do wartości jednocyfrowej. W ubiegłym roku sprzedaż spadła o 11 proc. Netia chce natomiast w tym roku utrzymać marżę EBITDA, głównie dzięki oszczędnościom. W 2014 roku spółka wprowadziła dwa programy cięcia kosztów, z czego drugi zakładał zwolnienia grupowe 350-400 pracowników.

- Każda spółka, szczególnie technologiczna, musi stale optymalizować koszty i dlatego obecnie analizujemy trzeci program oszczędności kosztowych i w połowie roku będziemy w stanie powiedzieć na ten temat więcej. Najważniejsze zmiany, w tym redukcja etatów, są za nami. Teraz skupimy się na optymalizacji procesów zewnętrznych oraz współpracy z dostawcami - powiedział Szymański.

Netia kończy obecnie zapowiadany podział sieci na część detaliczną i biznesową. Proces ma obyć się bez konieczności ponownej wyceny aktywów.

- Jesteśmy na ukończeniu procesu podziału infrastruktury sieciowej. Zgodnie z zasadami rachunkowości przeprowadzaliśmy regularnie testy na utratę wartości tych aktywów i sam proces wydzielenia ich do poszczególnych segmentów nie powinien wpłynąć na jakiekolwiek przeszacowania po ich stronie - wyjaśnił prezes.

Szymański podał, że Netia jest bardzo zainteresowana usługami mobilnymi. W lutym spółka ogłosiła strategiczne partnerstwo z P4, operatorem sieci Play. Umowa zakłada uruchomienie przez Netię komórkowego operatora wirtualnego bazującego na sieci P4. Usługi mobilne dla klientów biznesowych Netii zgodnie z planem ruszą w drugiej połowie roku. Uruchomienie usług mobilnych w segmencie indywidualnym to perspektywa drugiego kwartału.

Grupa pracuje też nad uruchomieniem usług tzw. centrów danych. Nadal nie wyklucza zarówno akwizycji, jak i budowy nowych, własnych powierzchni.

- Mamy własną powierzchnię data center przy ul. Poleczki w Warszawie i mamy możliwość świadczenia usług w oparciu o to aktywo m.in. cloud. Niemniej jednak nadal analizujemy rynek zarówno pod kątem ewentualnych akwizycji, jak i budowy własnych centrów danych. W przeciągu najbliższych kilku miesięcy będziemy w stanie coś zakomunikować publicznie, jeżeli projekty okażą się konstruktywne - powiedział prezes.

- Jeżeli zdecydujemy się na budowę nowych powierzchni data center, to będzie to perspektywa bardziej przyszłego roku  - dodał.

Szymański spodziewa się, że na rynku telekomunikacyjnym w Polsce dojdzie w końcu do oczekiwanej konsolidacji.

- Konsolidacja rynku telekomunikacyjnego w Polsce jest nieunikniona, między innymi ze względu na bardzo silny wzrost przesyłu danych i związaną z nim potrzebę kosztownych inwestycji w sieć ze strony operatorów, a także rosnącą popularność pakietów i usług konwergentnych, a także niesłabnącą presję cenową, co w którymś momencie musi zaowocować procesem „samonaprawiania się” rynku i powstania kilku dużych grup telekomunikacyjnych, jak to jest obserwowane w krajach Europy Zachodniej" - powiedział.

Dodał, że w jego ocenie Netia ze swoją siecią stacjonarnej infrastruktury będzie stanowiła "dużą wartość strategiczną dla innych graczy obecnych na rynku".

Źródło: PAP

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

operatorzy, Paweł Szymański, oszczędności, data center, strategia, Netia

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie