Przejdź do treści

Mediakom: kablówki inwestują w światłowody

Data: 2015-09-25 14:16:00
Mediakom: kablówki inwestują w światłowody

Możliwości, jaka stwarza Program Operacyjny Polska Cyfrowa, wymiana programów lokalnych w sieciach kablowych, inwestowanie w technologie światłowodowe – to tematy, które poruszali uczestnicy  konferencji Ostródzie zorganizowanej przez Zarząd Związku Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom.

Mediakom zrzesza średnie i mniejsze sieci kablowe z całej Polski, które dostrzegają realne korzyści ze współpracy miedzy sobą. Jedną z naturalnych płaszczyzn takiej kooperacji jest wymiana produkowanych przez te telewizje programów. – Programy lokalne przygotowywana przez sieci kablowe zrzeszone w Mediakomie docierają do 1,1 mln mieszkańców Polski. Większość sieci nadaje całodobowo w HD, prowadzi programy na żywo i  realizuje transmisje z mszy świętej – mówił Jerzy Nowicki z Mediakom.
Wiele treści ma charakter uniwersalny, np. pokazuje atrakcje jakiegoś regionu i mogą być wykorzystane przez inne zrzeszone kablówki. Dlatego Mediakom planuje m.in. uruchomienie serwera FTP do wymiany materiałów filmowych. Zamierza też zorganizować cykl szkoleń z zakresu montażu czy produkcji filmowej.

To dla sieci kablowych ważne zważywszy, że coraz szerzej z ofertą telewizyjną wchodzą lokalni ISP.  Mówił o tym m.in. Mariusz Filipiak, prezes Evio. – Już w ubiegłym roku zauważyliśmy, że mamy coraz więcej klientów z tego segmentu staje się naszymi klientami. W tym roku możemy mówić o prawdziwym boomie – powiedział Mariusz Filipiak. Operatorzy ISP kupują od Evio zarówno dekodery, jak i kontent i sygnał. – W sumie łącznie na rynek dostarczyliśmy 45 tys. urządzeń dla ponad 150 operatorów – mówił Mariusz Filipiak. Evio oferuje obecnie dostęp do 360 kanałów telewizyjnych.

Z drugiej strony sieci kablowe coraz odważniej inwestują w technologie FTTx, odchodząc od HFC.
Dariusz Dmitruk z telewizji kablowej Dipol w Białymstoku powiedział, że jego firma inwestuje w technologie FTTH od czterech lat. – Wszystkie nowe inwestycje prowadzimy już w tej technologii i 20 proc. naszych abonentów korzysta z naszych usług przez światłowód – mówił Dariusz Dmitruk.
– My inwestujemy w FTTH od 2010 roku i mamy 6 tys. abonentów korzystających z tej technologii, a w tym roku ich liczba zwiększy się do 10 tys. – mówił Łukasz Hetman z Asta-Net.

Przedstawiciele operatorów kablowych, biorący udział w dyskusji na konferencji, zgodnie podkreślali, że jest to rozwiązanie tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu niż DOCIS. – Oczywiście przed taką inwestycją trzeba pokonać barierę mentalną, bo dla sieci kablowych to coś stosunkowo nowego. Przez lata rozwijały swe sieci w innej technologii DOCIS, o której wiedzą wszystko. Do inwestycji w GPON  trzeba się przygotować. W naszym przypadku trwało to rok – mówił Dariusz Dmitruk.

– Klientów generalnie nie interesuje technologia, a usługa. Jednak jest coraz większa grupa osób, która jest zainteresowana  nie tylko ściganiem materiałów z sieci, ale ich wysyłaniem. Zależy im wiec, by ich łącze charakteryzowało się odpowiednią przepływnością nie tylko w dół, ale i w górę. W tym zakresie FTTH i GPON dają nieporównywalnie większe możlwości – podkreślał Paweł Krajnik z sieci Eltronik z Brodnicy.
Dziś operatorzy kablowi, którzy inwestują w światłowody w większości przypadków decydują się na utrzymywanie dwóch technologii – GPON i DOCIS. – Czasami powody są banale, bo klient nie chce, by mu wiercono dziurę w ścianie i woli pozostać przy tym co ma. To musimy uwzględniać – mówił Wiesław Markiewicz z Gawexu.

Przedstawiciele liczą, że w dalszych inwestycjach w FTTH pomogą im środki z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Urszula Pomierna z Wydziału Wdrażania Projektów Szerokopasmowych w Centrum Projektów Polska Cyfrowa zapewniała uczestników konferencji, że konkurs na dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa zostanie ogłoszony we wrześniu. – Przy ocenie wniosków będą brane pod uwagę kryteria formalne i merytoryczne, przy czym trzy będą punktowane – mówiła Urszula Pomierna.

Łącznie do zdobycia będzie 305 punktów, przy czym maksymalnie do100 punktów będzie można otrzymać za minimalizację wkładu publicznego, 5 punktów za doświadczenie w realizacji projektów budowy sieci i do 200 punktów za zwiększenie dla danego obszaru wskaźnika pokrycia siecią.

– Operator będzie mógł składać kilka wniosków na różne obszary, ale łączna kwota dofinansowanie nie będzie mogła przekroczyć 25 ml zł.  Gdy tak niestanie będzie musiał zrezygnować z któregoś z projektów –- mówiła Urszula Pomierna.
Joanna Antczak, z Departamentu Zarządzania Danymi w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej poinformowała, że urząd jest w takcie grupowania obszarów inwestycyjnych do konkursu POPC.

– Operatorom planującym udział w konkursie zostaną przedstawione dane adresowe budynków do inwestycji oraz ich współrzędne geograficzne – mówiła Joanna Antczak.  Dodała, że UKE będzie się starał, by obszary do inwestycji o wartości 5-10 mln zł  mieściły się w granicach administracyjnych powiatów, choć być może nie w każdym przypadku to będzie możliwe. – Na pewno jednak będą musiały zamykać sie w jednym województwie, ze względu choćby na to, że w Mazowieckiem dozwolony jest niższy poziom dofinansowania –  mówiła Joanna Antczak.

Przedstawiając obszary inwestycyjne UKE nie będzie operatorom sugerował trasowania sieci, choć robi to na swój użytek, obliczając opłacalność inwestycji do modelu kosztowo-popytowego.

Marek Jaślan


, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Mediakom, konferencja, FTTH, GPON, sieci kablowe

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Pani Urszuli gratulujemy optymizmu, dla potwierdzenia jej zapewnień warto wejść na stronę cppc.pl aby ocenić stan zaawansowania prac.

0, 0, Zgłoś naruszenie regulaminu,
,

przeczytaj_tresc_ponownie