UKE udostępnił wyszukiwarkę usług internetowych

UKE udostępnił wyszukiwarkę usług internetowych

Urząd Komunikacji Elektronicznej uruchomił wyszukiwarkę infrastruktury i usług szerokopasmowych.


- Dzięki wyszukiwarce każdy ma możliwość sprawdzenia czy w miejscu naszego zamieszkania lub w innej interesującej nas lokalizacji są dostępne usługi szerokopasmowe. Można dowiedzieć się jakie to usługi i kto jest ich dostawcą. To milowy krok w budowaniu obywatelskiego społeczeństwa informacyjnego – powiedziała Magdalena Gaj, Prezes UKE.

Wyszukiwarka to doskonały i łatwy sposób na sprawdzenie jakie usługi szerokopasmowe są dostępne i jacy operatorzy je dostarczają. Poprzez wpisanie adresu i wybór prostych filtrów otrzymujemy wyniki wyszukiwania. Każde zapytanie jest wizualizowane na mapie, dając obywatelowi możliwość weryfikacji sprawdzanego adresu.

Magdalena Gaj, prezes UKE mówiąc o funkcjonalności Wyszukiwarki dodaje: - Wyszukiwarka jest doskonałym miejscem zderzenia pomiędzy oczekiwaniami cyfrowymi Polaków, a planami inwestycyjnymi i świadczonymi usługami przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Tak właśnie nowoczesne technologie znajdują miejsce w codziennym życiu obywateli. Wyszukiwarka to najlepszy przykład praktycznego ich wykorzystania.

Za pomocą wyszukiwarki każdy, kto jest zainteresowany dodatkowymi usługami poza tymi, które już dziś są dostępne w miejscu jego zamieszkania lub wyższymi prędkościami usług szerokopasmowych może zgłosić takie zapotrzebowanie poprzez wypełnienie krótkiego zgłoszenia. Zgromadzone w ten sposób informacje posłużą do publikacji map z potrzebami Polaków w zakresie usług telekomunikacyjnych, a docelowo mogłyby stać się bodźcem dla operatorów do uwzględniania oczekiwań Polaków w planach inwestycyjnych.

- Narzędzie to mogło powstać, dzięki prowadzonej od kilku lat przez Prezesa UKE inwentaryzacji infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce. Cieszę się, że informacje zbierane przez urząd mogły zostać wykorzystane do tak praktycznego narzędzia dla każdego obywatela – mówi Prezes Gaj.
Wyszukiwarka przewiduje również wizualizację informacji ciekawych dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych – węzły, linie, kolokacje i stacje BTS.

Wyszukiwarka usług szerokopasmowych :

- powstała z myślą zarówno o każdym odbiorcy usług szerokopasmowych oraz o operatorach, dzięki którym Polacy mają dostęp do usług;

- ma prosty i czytelny interfejs, co sprawia, że każdy Polak, w tym osoby starsze i te o mniejszych umiejętnościach cyfrowych, mogą z niej korzystać bez problemów;

- posiada słownik nazw miejscowości i ulic, co ułatwia dokładną lokalizację interesującego nas adresu;bardzo ważną funkcją jest możliwość zgłoszenia popytu na dodatkowe usługi lub wyrażenia chęci posiadania wyższych prędkości;

Wyszukiwarka jest dostępna na stronie UKE oraz portalu Polska Szerokopasmowa. Jest także dostępna w wersji mobilnej.

Źródło: UKE