Przejdź do treści

ISP w Lubelskim niespecjalnie zainteresowani ofertą sieci regionalnej

Data: 2016-03-08 12:35:00
ISP w Lubelskim niespecjalnie zainteresowani ofertą sieci regionalnej

Plan był prosty. Pięć wschodnich województw otrzymało pieniądze z UE, żeby opleść regiony światłowodami. Ten największy w historii Polski projekt teleinformatyczny miał pomóc podłączyć do internetu wsie i miasta, gdzie sieci do tej pory nie było, bo firmom dostarczającym internet nie opłacało się kłaść światłowodów. Ale firmy nie chcą korzystać z sieci wybudowanej za miliony złotych - niepoki się Kurier Lubleski.

W województwie lubelskim budowa sieci regionalnej   została zakończona w zeszłym roku. W październiku pierwsza, prywatna firma podłączyła się do węzła w Osmolicach w gminie Głusk. Potem do światłowodowego szkieletu dołączyły takie miejscowości, jak: Kamionka, Łobaczew Duży czy Słoboda. 

- Dotychczas zawarto ponad 40 umów, na podstawie których operatorzy sieci dostępowych włączyli się do 23 węzłów sieci wojewódzkiej - mówi gazecie Beata Górka, rzeczniczka marszałka województwa. Dla porównania na Podkarpaciu na 189 węzłów operatorzy podłączyli się do 15. 
W Lubelskiem firmy najchętniej podłączają się do tzw. szkieletu sieci m.in. na wschód od Białej Podlaskiej, na północ od Ryk i Dęblina czy południowy zachód od Lublina.

- Na części obszarów województwa brak jest jednak w ogóle zainteresowania i zgłoszeń ze strony operatorów sieci dostępowych - przyznaje Górka i wylicza np. powiaty: hrubieszowski, zamojski czy włodawski. Pani rzecznik dodaje, że stara się skusić operatorów np. zniżkami za korzystanie z sieci szkieletowej. Na razie jednak te bonusy nie wszędzie skutkują. - Gdzie, w jakim terminie, na jakich warunkach i w jakiej technologii będą mogli uzyskać dostęp do szerokopasmowego internetu mieszkańcy poszczególnych miejscowości z terenu województwa, ani samorząd województwa, ani też operator infrastruktury nie mają na to bezpośredniego wpływu. Zależy to bezpośrednio od decyzji, możliwości i aktywności operatorów sieci dostępowych działających na konkretnym terenie - kwituje Górka.

Źródło: Kurier Lubelski

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

popyt, SSPW, sieci regionalne, lubelskie, isp

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie