Przejdź do treści

Hawe i Orange pracują nad koncepcją operatora hurtowego

Data: 2013-07-01 08:10:00
Hannu Viitanen / Photogenica

Urząd Komunikacji Elektronicznej przychylnie patrzy na koncepcję stworzenia stacjonarnego operatora hurtowego. Taką koncepcję analizuje Orange Polska i jeśli się zdecyduje na wydzielenie części hurtowej, może to być prawdziwą rewolucją na rynku dostępu do internetu - informuje Puls Biznesu.

- Stworzenie operatora hurtowego to jeden z lepszych pomysłów, który może doprowadzić do zwiększenia inwestycji w szerokopasmowy internet. Konsolidacja infrastruktury to rozsądny kierunek umożliwiający obniżenie kosztów jej budowy, co ma coraz większe znaczenie w świetle postępującego spadku przychodów telekomów i ograniczenia ich potencjału inwestycyjnego - mówi gazecie Magdalena Gaj.

To atrakcyjny pomysł, ale też trudny do przeprowadzenia. Orange prowadzi analizy i być może do końca roku uda mu się wypracować ostateczną koncepcję co dalej z siecią hurtową. Operatora hurtowego na bazie sieci szerokopasmowych budowanych z pomocą funduszy unijnych chce też stworzyć giełdowe Hawe.
- Podpisuje się obiema rękami pod koncepcją Krzysztofa Witonia, prezesa Hawe, dotyczącą stworzenia operatora hurtowego - mówi Magdalena Gaj.

Od czasu do czasu pojawia się koncepcja sprzedaży części hurtowej Orange.
- Obserwuję ogromne zainteresowanie funduszy inwestycyjnych i otwartych funduszy emerytalnych inwestycjami w infrastrukturę telekomunikacyjną w Polsce, zarówno po stronie kredytowania jak i udziałów kapitałowych - mówi Magdalena Gaj.
Zagadką jest, jaka będzie rola Inwestycji Polskich, które mają wyłożyć 10-15 mld zł na budowę szerokiego pasma w Polsce. - Środki te będą mieć charakter inwestycji kapitałowej lub finansowania dłużnego (kredyty lub gwarancje z BGK). Na tym etapie trudno określić w jakich proporcjach - mówi Artur Koziołek, rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Tylko w kilku krajach, takich jak Nowa Zelandia czy Australia, udało się stworzyć operatora hurtowego do budowy sieci szybkiego internetu. Ostatnio część hurtową wydzielił Telecom Italia.

Źródło: Puls Biznesu

Zdjęcie: Hannu Viitanen / Photogenica

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Hawe, Orange, UKE, operator hurtowy

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie