Przejdź do treści

Artykuły

KE: Publiczne hotspoty pobudzą popyt na szybkie łączą w UE

KE: Publiczne hotspoty pobudzą popyt na szybkie łączą w UE

Komisja Europejska wierzy, że publiczne darmowe hotspoty mogą pobudzić popyt na szybkie łącza i chce wesprzeć lokalne społeczności w Unii Europejskiej  kwotą 120 mln euro na uruchomienie takich punktów. Do publicznych konsultacji obecnie trafił projekt rozporządzenia Rady i Parlamentu Europejskiego w tej sprawie.

czytaj: KE: Publiczne hotspoty pobudzą popyt na szybkie łączą w UE

Photogenica

GUS: W ubiegłym roku rynek Internetu w Polsce rósł głównie dzięki sieciom mobilnym

W ubiegłym roku przybyło w Polsce milion użytkowników mobilnego Internetu, a ilość danych przesłanych przez klientów tych sieci wzrosła ponad dwukrotnie - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

czytaj: GUS: W ubiegłym roku rynek Internetu w Polsce rósł głównie dzięki sieciom mobilnym

Dario Lo Presti / Photogenica

Czas stabilizacji

Stagnacja - tak najkrócej można określić sytuację rynku stacjonarnych szerokopasmowych łączy internetowych, gdy patrzymy na zmianę ich liczby w ostatnich miesiącach. Jednak spojrzenie na poszczególne segmenty rynku pozwala stwierdzić, że gdy jedni zyskują klientów, to drudzy ich tracą.

czytaj: Czas stabilizacji

VoIP będzie zyskiwał w biznesie

VoIP będzie zyskiwał w biznesie

Z opublikowanego w grudniu ubiegłego roku przez Urząd Komunikacji Elektronicznej raportu „Rynek usług telekomunikacyjnych w Polsce w 2015 r.” wynika, że z usług telefonii VoIP korzysta tylko 1 proc. firm (choć w większych firmach ten wskaźnik jest znacznie wyższy), a 15 proc. w ogóle o takiej usłudze nie słyszało. To jednak wbrew pozorom dobra wiadomość dla operatorów, którzy specjalizują się w tego typu usługach. Liczą, ze coraz szersze  grono przedsiębiorstw będzie się przekonywać do ich oferty, bo VoIP to nie tylko proste rozmowy telefoniczne.  

czytaj: VoIP będzie zyskiwał w biznesie

UKE przeanalizował wskaźniki dostępności Internetu w Polsce

UKE przeanalizował wskaźniki dostępności Internetu w Polsce

Urząd Komunikacji Elektronicznej w swej analizie odnotowuje, że przyrasta liczba lokali mieszkalnych z dostępem do infrastruktury umożliwiającej korzystanie z usługi dostępu do szerokopasmowego Internetu. Ciągle jednak jeszcze na 80 proc. obszarów gminnych  dostępność  infrastruktury umożliwiającej  świadczenie  usług  o przepustowości  większej  lub  równej 100 Mb/s jest bardzo niska.

czytaj: UKE przeanalizował wskaźniki dostępności Internetu w Polsce

Orange musi przyspieszać ze sprzedażą usług FTTH

Orange musi przyspieszać ze sprzedażą usług FTTH

Na koniec czerwca tego roku z usług FTTH Orange Polska korzystało 39 tys. abonentów, co oznacza wzrost o 12 tys. w porównaniu do kwartału wcześniejszego i lekkie przyspieszenie w pozyskiwaniu klientów tej usługi  w zestawieniu  z okresem styczeń - marzec, gdy operator zdobył 10 tys. abonentów światłowodowego Internetu. Na pewno liczby te nie są imponujące pamiętając, że w zasięgu sieci FTTH największego działającego w Polsce telekomu jest już ponad 1 mln gospodarstw domowych.

czytaj: Orange musi przyspieszać ze sprzedażą usług FTTH

norebbo/Photogenica

Lokalni operatorzy zaczynają świadczyć usługi hurtowe

Pierwsi ISP już zaczęli w hurcie udostępniać Orange swą sieć. Choć dziś nie wszyscy operatorzy lokalni odnoszą się z entuzjazmem do tej idei,  grono takich firm będzie się powiększać.  Kilka z nich utworzyło nawet spółkę, która ma agregować zasoby sieciowe lokalnych firm, negocjować lepsze warunki umów  i je sprzedawać. 

czytaj: Lokalni operatorzy zaczynają świadczyć usługi hurtowe

 James Thew / Photogenica

Raport UKE: Sieć światłowodowa w Polsce gęstnieje

W 2015 r. odnotowano 30 proc. przyrost sieci światłowodowych, na koniec ubiegłego roku długość sieci optycznej w Polsce wyniosła prawie 420 tys. km  – wynika z raportu pokrycia terytorium RP infrastrukturą telekomunikacyjną i publicznymi sieciami telekomunikacyjnymi opublikowanego przez UKE. Największą gęstością infrastruktury cechują się obszary silnie zurbanizowane – aglomeracja Śląska, obszary aglomeracyjne związane z największymi miastami – Warszawą, Trójmiastem, Krakowem, Poznaniem i Wrocławiem – oraz obszary wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych. 8 proc. miejscowości nie jest objętych zasięgiem żadnej sieci dostępowej, przy czym 99 proc. tych miejscowości to miejscowości, w których mieszka nie więcej niż 100 mieszkańców.

czytaj: Raport UKE: Sieć światłowodowa w Polsce gęstnieje

UKE podsumował rynek Internetu w 2015 r.

UKE podsumował rynek Internetu w 2015 r.

Rok 2015 jest pierwszych rokiem, w którym odnotowano ponad 100 proc. pokrycie gospodarstw domowych usługą dostępu do internetu. Na koniec ubiegłego roku nasycenie usługami w przeliczeniu na gospodarstwa domowe kształtowało się na poziomie prawie 102 proc. Był to wynik o około 11,6 pp. wyższy, niż w roku ubiegłym. Widoczne są też efekty inwestycji światłowodowych – wynika z raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2015 r. 

czytaj: UKE podsumował rynek Internetu w 2015 r.

Coraz więcej osób przyjeżdża na konferencje KIKE

Coraz więcej osób przyjeżdża na konferencje KIKE

Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej, izba branżowa, która reprezentuje interesy małych i średnich ISP, istnieje ośmiu lat. Majowa konferencji KIKE była jej osiemnastą edycją. Wchodzimy w pełnoletność – podkreślali organizatorzy. 

czytaj: Coraz więcej osób przyjeżdża na konferencje KIKE

przeczytaj_tresc_ponownie