Nie ma pomysłu wprowadzenia podatku od telekomów – stwierdziła w wywiadzie dla PAP Anna Streżyńska, minister cyfryzacji. Zapowiedziała też, że częstotliwości z zakresu 700 MHz będą najprawdopodobniej rozdysponowane w 2022 r., chyba że operatorzy wcześniej zgłoszą chęć ich zakupu.
Odnośnie nałożenia podatku na operatorów Anna Streżyńska wyjaśniła, że taki pomysł był rozpatrywany na długo przed wyborami i to wyłącznie przez ekspertów. – Pojawił się trochę jak efemeryda. Zważone zostały wszystkie plusy i minusy takiego rozwiązania. Plusy były wyłącznie po stronie budżetu. Minusy miały znaczenie dla całego rynku, a w pierwszym rzędzie dla klientów. Dlatego szybko zapadła decyzja, że żadnego takiego podatku po prostu nie będzie stwierdziła w wywiadzie dla PAP Anna Streżyńska.
Według niej częstotliwości z zakresu 700 MHz mogą być rozdysponowane w 2022 r. Co prawda, Komisja Europejska oczekuje, że częstotliwości będą rozdysponowane do 2020 r., ale dopuszcza dwuletnią derogację. – Dlatego, głównie z uwagi na przyznane wcześniej uprawnienia w tym pasmie dla telewizji cyfrowej oraz toczące się negocjacje transgraniczne z sąsiadami ze Wschodu, rozpatrujemy rok 2022. Na rozdysponowanie częstotliwości w 2023 i 2024 r. nie zgadza się KE –mówiła Anna Streżyńska. Nie wyklucza jednak, że aukcja na pasmo 700 MHz mogłaby się odbyć wcześniej, w przypadku gdyby operatorzy zgłosili taką potrzebę.
– Obecnie telekomy są zaspokojone po rozdysponowaniu pasma 800 MHz. Jednak rynek jest tak dynamiczny, że nie jesteśmy dziś w stanie określić, jakie będą apetyty firm telekomunikacyjnych za dwa lata. Transmisja danych rośnie w sposób bardzo szybki, pojawia się coraz więcej nowych usług i sprzętu. To, że obecnie telekomy deklarują niegotowość do ponoszenia nowych wydatków wcale nie oznacza, że za dwa lata nie będą chętne na pasmo 700 MHz, by móc zaoferować nowe usługi – podkreśliła.
Minister cyfryzacji odniosła się też do zarzutów Komisji Europejskiej związanych z ostatnią aukcją LTE w Polsce. Według niej zarzuty KE należą do tych z kategorii „porządkowych" i nie będą miały wpływu na wynik samej aukcji.
– Nie mają i nie będą miały wpływu na wynik samej aukcji. Nie ma też mowy o żadnych karach –podkreśliła.
Uwagi KE dotyczą implementacji dyrektywy o częstotliwościach w dwóch punktach, odnoszących się do przebiegu aukcji, w szczególności zaliczania i wyceny wadium. Komisja czeka, aż sami zaproponujemy działania naprawcze. Najprostsze, to zmiana przepisów prawa i prawidłowa implementacja dyrektywy – więc nie widzę tu zagrożenia dla całego procesu aukcji. Poprawimy niejasne przepisy i będzie po problemie – stwierdziła Anna Streżyńska.
Podkreślała także znacznie zwiększenia ochrony konsumentów na rynku telekomunikacyjnym. W jej ocenie jednym z najpoważniejszych obszarów zainteresowania UKE powinna być ochrona użytkowników telekomunikacyjnych, a jedną z koncepcji jest przejęcie całej sektorowej regulacji z UOKIK do UKE.
– Moim zdaniem przez ostatnie cztery lata działalność UKE była szczególnie uboga, jeśli chodzi o konsumentów. Wcześniej był to najpoważniejszy obszar zainteresowań tego urzędu. Trzeba do tego wrócić, bo w mojej ocenie polski konsument nie jest wystarczająco chroniony. UOKiK zajmuje się głównie sprawami zbiorowych naruszeń praw konsumentów. Rzecznicy powiatowi i miejscy – pojedynczymi skargami, ale raczej w postaci doradztwa – zwróciła uwagę Streżyńska. W ocenie minister, prezes UKE powinien mieć także silniejsze narzędzia zbiorowe – te, które obecnie ma UOKIK.
Poinformowała też, że niebawem rozpoczną się prace nad konsumenckimi zmianami w Prawie telekomunikacyjnym.
Opracował Marek Jaślan
Zdjęcie: MMC Conferences
, wydruk, pdf , Prześlij znajomym
Anna Streżyńska, 700 MHz, podatek, minister cyfryzacji, UKE, konsumenci, częstotliwości
Portal realizowany w ramach projektu nr POIG.07.01.00-00-019/09 pn. „System Informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.