Coraz większe grono wśród lokalnych operatorów ISP zaczyna swym klientom oferować usługi telewizji w technologii IPTV. To dziś niemal standard. Z jednej strony oczekują tego klienci, z drugiej na każdej dodatkowej usłudze operator może zarobić.
Lokalni operatorzy ISP, to dziś niemal jedna trzecia rynku telekomunikacyjnego w Polsce – wynika z analizy KIKE. Firmy te bardzo wzmocniły się i rozwinęły technologicznie dzięki realizowanym w poprzedniej unijnej perspektywie finansowej projektom budowy sieci. Tendencje konsolidacyjne na rynku telekomunikacyjnym oraz ograniczenie szans na dotacje w największym konkursie POPC na budowę sieci mogą jednak ich pozycję osłabić.
Transport, ochrona i monitoring zapasów, tzw. inteligentny dom oraz monitorowanie zużycia mediów - to jak wynika z analizy Urzędu Komunikacji Elektronicznej główne obszary, gdzie dziś znajdują w Polsce zastosowania karty SIM wykorzystywane w komunikacji między urządzeniami (machine to machine - M2M). Dziś generowany w ramach M2M ruch wynosi jednak zaledwie – 0,02 proc. w przypadku transmisji danych i 0,26 proc. w przypadku wiadomości SMS, jednak globalny trend wskazuje, że usługi M2M będą się dynamicznie rozwijać.
Potrzeby w zakresie transmisji danych rosną w błyskawicznym tempie, do czego w dużej mierze przyczynia się wzrost zapotrzebowania na treści wideo. Przybywa na rynku graczy, którzy je zaczęli oferować, jak np. Netflix. Klienci zaś oczekują nieograniczonego wyboru treści najwyższej jakości i coraz większej swobody dostępu. Stanowi to wyzwanie dla operatorów telekomunikacyjnych, którzy muszą rozdwajać nowoczesną infrastrukturę, taką jak światłowody czy sieci NGN. To zaś kosztuje i telekomy muszą szukać sposobów, jak zarobić na tych inwestycjach.
czytaj: Popyt na treści wideo zmienia strategie biznesowe operatorów
Wszystko wskazuje na to, że 2016 r. będzie kolejnym rokiem stagnacji na rynku stacjonarnych łączy szerokopasmowych w Polsce. Według szacunków Orange Polska, w końcu września było ich łącznie nieco ponad 7,2 mln, czyli niemal tyle samo, co w końcu grudnia 2015 r.
czytaj: Przed operatorami czas zdobywania klientów sieci światłowodowych
Ostatnie wydarzenia rynkowe oraz wprowadzane rozwiązania legislacyjnie niespecjalnie służą operatorom z branży małych i średnich firm – uważa Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej. Na XIX konferencji KIKE dyskutowano o tych problemach oraz szansach i wyzwaniach, przed jakim stoją ISP.
Nie ma pomysłu wprowadzenia podatku od telekomów – stwierdziła w wywiadzie dla PAP Anna Streżyńska, minister cyfryzacji. Zapowiedziała też, że częstotliwości z zakresu 700 MHz będą najprawdopodobniej rozdysponowane w 2022 r., chyba że operatorzy wcześniej zgłoszą chęć ich zakupu.
czytaj: Minister cyfryzacji o planach odnośnie rynku telekomunikacyjnego
Netia na razie nie ruszyła jeszcze pełną parą z inwestycjami w modernizację sieci. Ma to nastąpić w ostatnim kwartale tego roku. Równolegle operator będzie realizował projekty transformacji cyfrowej firmy i „local Netia".
czytaj: Netia przygotowuje się do transformacji i inwestycji światłowodowych
Od 11 do 147 zł płacili miesięcznie klienci indywidualni w Polsce za usługę stacjonarnego dostępu od internetu (zależnie od przepływności i czasu trwania umowy) sierpniu tego roku – wynika z analizy UKE dotyczącej kształtowania się cen stacjonarnego dostępu do Internetu w Polsce w latach 2014-2016. Koszty ponoszone przez klientów indywidualnych na Internet stacjonarny w tym roku spadły zarówno w odniesieniu do 2015 r. jak i 2014 r.
czytaj: UKE: Ceny Internetu stacjonarnego spadały przez dwa ostatnie lata
Według danych Gartner, dzięki publicznym usługom świadczonym w chmurach, w ciągu ostatniego roku na całym świecie rynek ten odnotował 16.5 proc. wzrostu i osiągnął wartość 204 mld dol. To rozwiązanie, które stwarza nowe możliwości wdrażania nowoczesnych aplikacji oraz usług biznesowych.
czytaj: Będzie rósł popyt na zarządzanie sieciami Wi-Fi poprzez chmurę
Portal realizowany w ramach projektu nr POIG.07.01.00-00-019/09 pn. „System Informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.