Bezpłatny internet od Aero2 jeszcze przez 3 lata

Bezpłatny internet od Aero2 jeszcze przez 3 lata

Prezes UKE Marcin Cichy wydał decyzję w sprawie zmiany rezerwacyjnej częstotliwości z pasma 2,6 GHz dla Aero2. Warunkiem dysponowania jest m.in. świadczenia usługi Bezpłatnego Dostępu do Internetu (BDI) przez operatora, z kórej korzysta około 700 tys. użytkowników.


W tym tygodniu oficjalnie została przekazana decyzja Prezesa UKE dla Aero2 w sprawie zmiany rezerwacji częstotliwości z pasma 2,6 GHz. To oznacza, że Aero2 nadal będzie mieć obowiązek świadczenia usługi bezpłatnego dostępu do internetu – BDI.

Bezpłatny internet jest dostępny na polskim rynku telekomunikacyjnym od 10 maja 2010 r. i miał być realizowany zgodnie z podjętym zobowiązaniem do 21 grudnia 2016 r. Dzisiejsza decyzja zmienia istniejące zapisy i Aero2 nadal będzie świadczyć BDI jeszcze przez 36 miesięcy po tym, gdy zostanie osiągnięte 50 proc. pokrycie ludnościowe obszaru kraju z wykorzystaniem częstotliwości z pasma 2,6 GHz.

Jak podkreśla UKE decyzja przyczyni się do budowy społeczeństwa informacyjnego i jest elementem walki z wykluczeniem cyfrowym.

Aero2 zobowiązane jest do:

Zgodnie z decyzją UKE, w bezpłatnym dostępie do sieci, Aero2 oferuje połączenie z prędkością maksymalnie 512 kbps. Według operatora taka szybkość powinna wystarczyć do przeglądania stron internetowych, sprawdzania poczty czy też bezproblemowego załatwienia spraw on-line. Co istotne, Aero2 nie nakłada żadnych limitów wielkości transferu. Jedynym warunkiem korzystania z sieci jest konieczność wpisywania kodu Captcha co 60 minut.

Średnia wieku użytkowników bezpłatnego internetu od Aero2 to niespełna 40 lat. - Statystyki potwierdzają, że BDI trafia w potrzeby zarówno młodych odbiorców jak i osób dojrzałych oraz seniorów. Taki rodzaj dostępu do sieci stał się ważnym elementem walki z wykluczeniem cyfrowym w naszym społeczeństwie. To pokazuje, że BDI spełnia swoje założenia i to jest zarówno nasz jak i regulatora wielki sukces – podkreśla Piotr Janik z zarządu Aero2.

Dla korzystających z BDI, którzy potrzebują zdecydowanie lepszych parametrów połączenia z internetem, spółka Aero2 przygotowała rozwiązania komercyjne. W płatnych pakietach, użytkownicy mają dostęp do sieci też za pośrednictwem LTE. - Dajemy pełną elastyczność naszym użytkownikom. Gdy potrzebują szybszego internetu, mogą w każdym momencie wykupić 30 dniowy pakiet płatny. W naszej najlepszej ofercie cena za 1GB zaczyna się już od 1 zł. Po zakończeniu korzystania z pakietu, każdy użytkownik bez żadnych konsekwencji wraca do bezpłatnego internetu – mówi Piotr Janik.

Źródło: UKE, Aero2