Przejdź do treści

Decyzje rezerwacyjne dla zywcięzców aukcji LTE gotowe w UKE

Data: 2016-01-26 04:07:00
Decyzje rezerwacyjne dla zywcięzców aukcji LTE gotowe w UKE

Prezes UKE wydał 19 rezerwacji na częstotliwości rozdysponowane w ramach aukcji LTE z zakresu 800 i 2600 MHz.

Aukcja częstotliwości 800 i 2600 MHz, przeznaczona do świadczenia usług internetu mobilnego LTE, zakończyła się w połowie października. Suma ofert złożonych przez uczestników procesu sięgnęła ostatecznie 9,23 mld zł, a najdroższy blok w paśmie 800 MHz osiągnął wartość 2,05 mld zł.

Teraz podmioty, które otrzymały rezerwacje mają 14 dni (od dnia doręczenia) na uiszczenie opłat zaoferowanych w aukcji zakończonej w październiku ub.r.

Częstotliwości wylicytowali: Orange Polska (2 bloki pasma 800 MHz, trzy bloki pasma 2600 MHz), P4 (Play) (blok pasma 800 MHz, 4 bloki pasma 2600 MHz), T-Mobile Polska (blok pasma 800 MHz i 3 bloki pasma 2600), NetNet (blok pasma 800 MHz) oraz Polkomtel (cztery bloki pasma 2600 MHz).

Orange ma do zapłacenia 3,168 mld zł, T-Mobile – 2,137 mld zł, NetNet – 2,053 mld zł, P4 – 1,718 mld zł, Polkomtel – 155,5 mln zł (licytował tylko pasmo 2600 MHz). Trwają spekulacje, czy rezerwację opłaci NetNet.  UKE bierze pod uwagę taki scenariusz i wtedy chicałyb jak najszybciej przydzielić pozostawiony blok z pasma 800 MHz.

- Wszyscy powinni mieć dostęp do mobilnego Internetu po rozsądnej cenie i w dobrej jakości. Jest to jeden z podstawowych celów każdego państwa na świecie. Jego osiągnięcie zależy w dużym stopniu od udostępniania częstotliwości dla dostawców mobilnych usług przez regulatorów. Bez wystarczających zasobów widma, branża telefonii komórkowej nie będzie w stanie dostarczać dobrej  mobilnej usługi dla wszystkich – powiedziała Magdalena Gaj, prezes UKE.

UKe podkreśla, że na rynek trafi 190 MHz nowych częstotliwości, które pozwolą zapewnić każdemu dostęp do szybkiego Internetu, zarówno na terenach zurbanizowanych, jak i na obszarach pozamiejskich.

Przydział częstotliwości z pasm 800 MHz i 2,6 GHz skutkuje możliwością dostarczenia usług szerokopasmowego bezprzewodowego dostępu do Internetu na obszary, na których poziom dostępności tych usług jest najniższy, lub na których takie usługi nie są świadczone wcale.

Zdaniem prezes Gaj: - Częstotliwości z tzw. osiemsetki stanowią zasoby unikatowe. Pozwalają one na zapewnienie „tego samego" co inne częstotliwości, np. z pasm 1800 MHz, czyli szerokopasmowego dostępu do Internetu, ale na zupełnie innych terenach. Są to tzw. „częstotliwości pokryciowe”, które pokryją zasięgiem olbrzymie, trudno dostępne powierzchnie kraju, tam gdzie mieszkańcy obecnie nie mają dostępu do szybkiego Internetu.

Zgodnie ze zobowiązaniami podjętymi w aukcji LTE, podmioty, na rzecz których dokonano rezerwacji częstotliwości są zobowiązane do rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości i komercyjnego zaoferowania usług w terminie 12 miesięcy od daty doręczenia rezerwacji częstotliwości z pasma 800 MHz, oraz nie później niż w terminie 36 miesięcy od daty doręczenia rezerwacji, częstotliwości z pasma 2,6 GHz.

Ponadto przedsiębiorcy, na rzecz których dokonano rezerwacji częstotliwości mają obowiązek realizacji zobowiązań inwestycyjnych w paśmie 800 MHz, polegających na dokonaniu inwestycji w sieć telekomunikacyjną, obejmującą zasięgiem sieci ok. 80 proc. powierzchni Polski.

Zobowiązania inwestycyjne dotyczą w sumie  prawie 2300 gmin, z czego połowa, tj. 1149, to obszary tzw. białych plam, czyli miejsc gdzie obecnie transfer danych nie istnieje lub jest poniżej 10 Mb/s.

Źródło: UKE, własne

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

częstotliowości, UKE, LTE, rezerwacje, 2,6 GHz, 800 Mhz, sieci komórkowe

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:

przeczytaj_tresc_ponownie