Podczas spotkania pokażemy, jakie możliwości daje portal pit.uke.gov.pl, jak uzyskać autoryzowany dostęp do serwisu oraz w jaki sposób wprowadzać dane wynikające z obowiązków wobec Prezesa UKE.
czytaj: Warsztaty dotyczące Punktu Informacyjnego ds. Telekomunikacji
Coraz większe grono wśród lokalnych operatorów ISP zaczyna swym klientom oferować usługi telewizji w technologii IPTV. To dziś niemal standard. Z jednej strony oczekują tego klienci, z drugiej na każdej dodatkowej usłudze operator może zarobić.
Lokalni operatorzy ISP, to dziś niemal jedna trzecia rynku telekomunikacyjnego w Polsce – wynika z analizy KIKE. Firmy te bardzo wzmocniły się i rozwinęły technologicznie dzięki realizowanym w poprzedniej unijnej perspektywie finansowej projektom budowy sieci. Tendencje konsolidacyjne na rynku telekomunikacyjnym oraz ograniczenie szans na dotacje w największym konkursie POPC na budowę sieci mogą jednak ich pozycję osłabić.
Transport, ochrona i monitoring zapasów, tzw. inteligentny dom oraz monitorowanie zużycia mediów - to jak wynika z analizy Urzędu Komunikacji Elektronicznej główne obszary, gdzie dziś znajdują w Polsce zastosowania karty SIM wykorzystywane w komunikacji między urządzeniami (machine to machine - M2M). Dziś generowany w ramach M2M ruch wynosi jednak zaledwie – 0,02 proc. w przypadku transmisji danych i 0,26 proc. w przypadku wiadomości SMS, jednak globalny trend wskazuje, że usługi M2M będą się dynamicznie rozwijać.
Lufthansa Mobile zaczyna oferować przedpłacane karty SIM umożliwiajce połączenia telefoniczne i transmisję danych w ponad 180 krajach.
Potrzeby w zakresie transmisji danych rosną w błyskawicznym tempie, do czego w dużej mierze przyczynia się wzrost zapotrzebowania na treści wideo. Przybywa na rynku graczy, którzy je zaczęli oferować, jak np. Netflix. Klienci zaś oczekują nieograniczonego wyboru treści najwyższej jakości i coraz większej swobody dostępu. Stanowi to wyzwanie dla operatorów telekomunikacyjnych, którzy muszą rozdwajać nowoczesną infrastrukturę, taką jak światłowody czy sieci NGN. To zaś kosztuje i telekomy muszą szukać sposobów, jak zarobić na tych inwestycjach.
czytaj: Popyt na treści wideo zmienia strategie biznesowe operatorów
Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował raport prezentujący jakości usług telefonii komórkowej na głównych trasach kolejowych w Polsce. Badaniem zostały objęte usługi: Orange Polska, P4 (Play), Polkomtel(Plus) i T-Mobile Polska.
Urząd Komunikacji Elektronicznej zaakceptował zmiany „Umowy ramowej Operatora WSS o dostępie telekomunikacyjnym do infrastruktury telekomunikacyjnej wybudowanej z udziałem środków pomocowych UE” (Umowa ramowa). W jego ofercie pojawiła sie usługa transmisji danych IP VPN warstwy trzeciej.
Orange Polska ponformował o uzgodnieniu warunków umowy ze spółką Inea na komercyjny dostęp do infrastruktury sieciowej posiadanej przez wielkopolską sieć kablową.
czytaj: Orange będzie świadczył usługi w Wielkopolsce na sieci Inei
Zarząd Orange Polska zdecydował o zmianach organizacyjnych, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2017 roku. Mariusza Gaca, obecnie wiceprezes ds. Rynku Biznesowego, obejmie nowoutworzone stanowisko wiceprezesa zarządu ds. Rynku Konsumenckiego. Łączy ono odpowiedzialność za trzy zarządzane dotychczas osobno obszary: Sprzedaż i Komercyjną Digitalizację, Marketing B2C oraz Markę i Komunikację Marketingową. Jednocześnie, stanowisko wiceprezesa ds. Rynku Biznesowego powierzono Bożenie Leśniewskiej, odpowiedzialnej dotychczas w zarządzie za Sprzedaż i Komercyjną Digitalizację.
Portal realizowany w ramach projektu nr POIG.07.01.00-00-019/09 pn. „System Informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.