Przejdź do treści

UKE: Operator infrastruktury może świadczyć też usługi detaliczne

Data: 2014-03-12 09:35:00
UKE: Operator infrastruktury może świadczyć też usługi detaliczne

Urząd Marszałkowski województwa dolnośląskiego opublikował odpowiedź Urzędu Komunikacji Elektronicznej na pytanie o interpretację przepisów współnotowych regulujących działanie operatora infrastruktury regionalnej sieci szerokopasmowej budowanej z wykorzystaniem środków publicznych - poinformował serwis telko.in.

Zarząd województwa prowadzi przetarg na wyłonienie operatora infrastruktury i chciał uzyskać informację na temat linii demarkacyjnej pomiędzy działaniem na rynku detalicznym i hurtowym takiego podmiotu, a w szczególności:

- czy może świadczyć usługi detaliczne na własnych zasobach nie stanowiących części regionalnej sieci szerokopasmowej,
 - czy podmiot świadczący już usługi detaliczne na własnej sieci może wykonywać obowiązki operatora infrastruktury sieci regionalnej,
- czy usługi detaliczne w sieci regionalnej może świadczyć podmiot pozostający w zależności kapitałowej z operatorem infrastruktury.

UKE interpretuje zalecenia Komisji Europejskiej w sposób elastyczny dla operatora infrastruktury i w zasadzie odpowiada twierdząco na wszysktie trzy pytania. Więcej nawet. Stwierdza, że możliwe jest podłączanie przez operatora infrastruktury lub jego spółki zależne detalicznych sieci dostępowych do infrastruktury sieci regionalnej pod warunkiem, że zachowane zostaną zasady równoważności dostępu pomiędzy detalistami związanymi z operatorem infrastruktury, a wszystkimi innymi biorcami usług w regionalnej sieci.

"Operartor infrastruktury DSS może również świadczyć usługi detaliczne z wykorzystaniem własnych sieci, przyłączonych do sieci DSS pod warunkiem jednak, że działalność ta będzie prowadzona zgodnie z zasadą równoważności produktu (equivalance of input). Powyższe dotyczy również podmiotów, które są w jakikolwiek sposób powiązane z ww. Operatorem Infrastruktury, w szczególności gdy pozostają z nim w stosunku zależności" - czytamy w podsumowaniu stanowiska UKE  

Serwis telko.in podkreśla, że interpretacja UKE jest o tyle istotna, że zasady działania regionalnych sieci szerokopasmowych ograniczają możliwość stymulowania stopy zysku, a więc są biznesem niskoopłacalnym. Działanie tylko w oparciu o przychody z administrowania infrastrukturą sieci regionalnej mogłoby okazać się niemożliwe.

Wniosek o zawarcie umowy koncesji złożyło 11 podmiotów i konsorcjów zainteresowanych rola operatora infrastruktury Dolnośląskiej Sieci Szerokopasmowej.

Źródło: telko.in, Urząd Marszałkowski województwa dolnośląskiego

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

prawo, usługi, UKE, operator infrastruktury, DSS

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:

przeczytaj_tresc_ponownie