Przejdź do treści

Regulator rynku telekomunikacyjnego świętuje 15 lat funkcjonowania

Data: 2015-10-09 09:04:00
Regulator rynku telekomunikacyjnego świętuje 15 lat funkcjonowania

W tym roku przypada 15 rocznica funkcjonowania regulatora rynku telekomunikacyjnego i pocztowego. Jego misją jest wykorzystywanie potencjału techniki do zaspokojenia podstawowej ludzkiej potrzeby – komunikowania się – oraz zapewnienie społeczeństwu polskiemu dostępności nowoczesnych usług telekomunikacyjnych i pocztowych.

W  październiku 2000 r. powołano pierwszego regulatora: Urząd Regulacji Telekomunikacji. Jego następcą był Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty, zaś od  2006 roku do chwili obecnej funkcję tę pełni Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Dla podkreślenia wagi tej rocznicy, 8 października br. zorganizowane zostało spotkanie jubileuszowe, podczas którego Magdalena Gaj, Prezes UKE, wraz ze swoimi poprzednikami, przedstawicielami branżowych instytucji i firm oraz regulatorów zagranicznych, podsumowała działalność Urzędu na przestrzeni piętnastu lat. Kierownictwo oraz pracownicy UKE mogli wysłuchać wystąpień zaproszonych gości honorowych: Andrzeja Halickiego, Ministra Administracji i Cyfryzacji oraz – multimedialnie – Michała Boniego, Posła Parlamentu Europejskiego i Houlin Zhao, Sekretarza Generalnego Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU).

Magdalena Gaj, Prezes UKE otworzyła spotkanie słowami podziękowań, skierowanymi do przyjaciół i partnerów Urzędu, a w szczególności jego byłych i obecnych pracowników: - Jestem głęboko przekonana, że to ludzie tworzą wartość firmy, dlatego bardzo dziękuję wszystkim Państwu za wieloletnią, wspólną pracę i wysiłek włożony w budowanie pozytywnego wizerunku Urzędu oraz skuteczną realizację jego misji. Następnie przywołała pokrótce historię najważniejszych regulacji, wprowadzanych w ciągu ostatnich lat na rynek, podkreślając przy tym, że: - (…) znaczna  część zmian, które nastąpiły na polskim rynku była inspirowana przez Regulatora, a te zmiany często miały charakter rewolucji, a nie ewolucji.

Obecny stan rynku telekomunikacyjnego i pocztowego w Polsce robi duże wrażenie, przede wszystkim z punktu widzenia klientów: we wszystkich obszarach rynku widoczny jest spadek cen, w wielu segmentach, oprócz niższej ceny za daną usługę, otrzymujemy także znacznie lepszą jej jakość, a w większości obszarów rynków zdecydowanie wzrosła konkurencja. Skuteczna jest aktywna polityka prokonsumencka. - Tylko w zeszłym roku otrzymaliśmy prawie 5,5 tys. wniosków o interwencję w porównaniu do 750 na początku utworzenia Centrum Informacji Konsumenckiej, czyli w 2005 r. Co ważne, 70% z zeszłorocznych wniosków udało nam się zakończyć na korzyść użytkowników.

Magdalena Gaj przywoływała także najważniejsze statystyki, które dobrze obrazują rolę Regulatora na przestrzeni ostatnich piętnastu lat: - Zmiany na rynkach telekomunikacji i poczty widać w skali „makro”: według danych PMR w 2000 r. wartość rynku usług telekomunikacyjnych wyniosła około 24 mld zł, podczas gdy pod koniec 2014 r. ukształtowała się na poziomie 39,21 mld zł. (…) W roku 2001 ponad 91 proc. udziałów w rynku telefonii stacjonarnej pod względem przychodów miał jeden operator - TP S.A. W 2014 r. 10 operatorów miało razem blisko 92 proc. udziałów w wartości rynku telefonii stacjonarnej, czyli tyle ile jeden operator na początku działania urzędu. Kolejnym przykładem jest proces wdrażania telewizji cyfrowej: - (…) W porównaniu do 2000 r. i ery 3-4 kanałów telewizji analogowej, Polacy otrzymali dostęp do ponad 20 kanałów cyfrowych, w tym część w jakości HD. To jeden z lepiej przygotowanych i przeprowadzonych procesów społeczno - gospodarczo - technologicznie w naszym kraju - podsumowała.

Prezes UKE konkludując zaznaczyła, że najważniejszym zadaniem Regulatora jest nieustanne monitorowanie zmian i trendów na rynku, po to by nie dać się im zaskoczyć, skutecznie reagować i dopasować do nich jak najlepsze regulacje. - Biorąc pod uwagę tempo zmian na rynku komunikacji nie jestem w stanie dokładnie przewidzieć co będzie za kolejnych 15 lat. (…) Jednak jedno jest pewne - bez inwestycji w nowoczesną infrastrukturę, nie będziemy mogli skutecznie konkurować w cyfrowym świecie, dlatego tak ważna jest dalsza konstruktywna współpraca między Urzędem a rynkiem.

Źródło: UKE

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

rocznica, rynek telekomunikacyjny, regulacje, UKE

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:

przeczytaj_tresc_ponownie