Przejdź do treści

Problematyczne telefony typu DECT

Data: 2015-06-30 12:30:00
Problematyczne telefony typu DECT

Telefony bezprzewodowe typu „DECT”, pochodzące najczęściej z Ameryki Łacińskiej lub Ameryki Północnej powodują  zakłócenia radiowe w sieciach telefonii komórkowej systemu UMTS. Telefony tego typu należy bezwzględnie wyłączyć z użytkowania. Nie można ich również przekazywać ani odsprzedawać innym osobom - ostrzega Urząd Komunikacji Elektornicznej.

Telefony typu „DECT” używane w Polsce powinny posiadać charakterystyczne oznakowanie „CE”. Brak symbolu „CE” świadczy o tym, że wyrób nie jest zgodny z wymaganiami zasadniczymi i nie może być wprowadzany do obrotu i oddawany do użytku. Urządzenia sprowadzone spoza obszaru Unii Europejskiej, nieposiadające tego oznakowania, szkodliwie oddziałują na jakość świadczonych usług przez operatorów telekomunikacyjnych, a w skrajnych przypadkach uniemożliwiają nawiązanie połączenia z numerami alarmowymi, w tym z numerem 112, pogotowiem ratunkowym, strażą pożarną oraz policją.

Aparaty telefoniczne pochodzące najczęściej ze Stanów Zjednoczonych lub Kanady, a także z państw Ameryki Łacińskiej, nie są dopuszczone do użytkowania w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej z uwagi na inny zakres częstotliwości pracy. Zgodnie z wytycznymi ITU urządzenia z tych krajów wykorzystują do działania zakres częstotliwości 1920-1930 MHz, a według rezerwacji częstotliwości i pozwoleń radiowych tym pasmem w Polsce dysponuje operator telekomunikacyjny Orange Polska. Dla obszaru kontynentu europejskiego ITU przydzielił dla tej technologii zakres częstotliwości 1880-1900 MHz.

Najczęściej spotykane marki importowanych telefonów z USA i Kanady to: PANASONIC, VTECH, UNIDEN i AT&T. Bardzo często są one opisane jak „DECT 6.0”, który jest amerykańskim odpowiednikiem europejskiego standardu „DECT”. Standard ten jest wykorzystywany także przez inne urządzenia realizujące transmisję głosową na niewielkie odległości, np. przystawki komputerowe służące do rozmów przez komunikatory internetowe. Użytkowanie na terenie Polski telefonów bezprzewodowych typu DECT sprowadzonych z wyżej wymienionych regionów świata jest zabronione, ze względu na powodowanie szkodliwych zakłóceń w pracy innych urządzeń.

Źródło: UKE

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

DECT, UKE, ostrzeżenie, zakłócenia

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:

przeczytaj_tresc_ponownie