Przejdź do treści

Polska naciska na swobodny przepływ danych w UE

Data: 2016-12-23 02:14:00
Polska naciska na swobodny przepływ danych w UE

Z inicjatywy Polski, 14 krajów europejskich wystosowało list do KE ws. jednolitego rynku cyfrowego - poinformowała minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Chcemy, żeby KE postawiła blokadę działaniom utrudniającym swobodny przepływ danych - mówiła.

Minister cyfryzaci powiedziała w czwartek  w audycji "Sygnały Dnia" w radiowej Jedynce, że Ministerstwo Cyfryzacji było inicjatorem listu "w sprawie jednolitego rynku, a konkretnie w sprawie wolnego, swobodnego przepływu danych na tym rynku, danych które dotyczą przede wszystkim biznesu", pod którym podpisali się premierzy 14 krajów UE.

Jak tłumaczyła Polsce zależy na przyspieszeniu prac nad wolnym przepływem danych w UE. –Walczymy o wolny dostęp do danych, które są podstawą wielu biznesów, bo 80 proc. przedsiębiorców europejskich przyznaje się do tego, że właśnie dane są podstawą prowadzonego przez nie biznesu. Przy czym 60 proc. z tych przedsiębiorców trzyma swoje dane w chmurze, czyli one są jakby pozaterytorialne. Tymczasem pojawiły się tendencje w dużych państwach, przede wszystkim w Niemczech i Francji, do konstruowania wymogu lokalizowania danych na terenie państwa, co powodowało, że jeżeli jakiś przedsiębiorca spoza tego obszaru próbował prowadzić działalność w takim państwie, musiał budować tam własne centra przetwarzania danych i inwestować w tamtejszą infrastrukturę, ponosząc dodatkowe ogromne koszty – wyjaśniła Anna Streżyńska

Dlatego też sygnatariusze listu domagają się od Komisji Europejskiej szybkich działań legislacyjnych w tej sprawie.

– Stwierdziliśmy, że nie możemy czekać do maja-czerwca 2017 roku, tylko chcemy, żeby Komisja wypowiedziała się w tej sprawie i postawiła blokadę takim działaniom poszczególnych państw, utrudniającym ten swobodny przepływ danych teraz  – mówiła Anna Streżyńska. Poinformowała, że rozmowy z innymi państwami w tej sprawie rozpoczęły się we wrześniu tego roku, skończyły w listopadzie i prowadzone były przez Ministerstwo Cyfryzacji z dużym wsparciem ministra spraw zagranicznych. Potem udało postawić sprawę na poziomie politycznym i zaangażować premierów.

W liście podkreślono, że wspólny rynek UE "nie może rozkwitać bez swobodnego przepływu danych", a firmy są w coraz większym stopniu od niego uzależnione. "Innowacje możliwe będą tylko wówczas, gdy dane będą mogły płynąć bezpiecznie i swobodnie przez granice. Nieuzasadnione wymogi dotyczące lokalizacji wewnątrz jednolitego rynku utrudniają rozwój innowacyjnych, nowych dziedzin europejskiej gospodarki i stanowią kosztowną oraz niepotrzebną barierę dla niezakłóconego funkcjonowania jednolitego rynku" - ocenili sygnatariusze dokumentu.

Resort cyfryzacji poinformował, że Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. jednolitego rynku cyfrowego, przesłał minister Annie Streżyńskiej list (wspólne stanowisko 14 krajów UE z tzw. grupy państw podobnie myślących w sprawach cyfrowych) w sprawie inicjatywy swobodnego przepływu danych w UE, która ma zostać podjęta w ramach wdrażania Strategii jednolitego rynku cyfrowego.

W przesłanym liście komisarz Ansip informuje o planowanych konsultacjach w sprawie inicjatywy swobodnego przepływu danych i gospodarki opartej na danych i komunikacie pozalegislacyjnym, który Komisja Europejska zamierza opublikować w tej sprawie w styczniu 2017 r. Prowadzone konsultacje, w tym także rozmowy z państwami członkowskimi mają dać odpowiedź w sprawie przyszłych działań Komisji Europejskiej, w tym ewentualne podjęcie inicjatywy legislacyjnej zmierzającej do przeciwdziałania barierom utrudniającym swobodny przepływ danych w ramach UE.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Jednolity rynek cyfrowy, Anna Streżyńska, przepływ danych, dane, Andrus Ansip, Komisja Europejska, list, incjatywa

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:

przeczytaj_tresc_ponownie