W ramach Krajowego Forum Szerokopasmowego udostępniamy kolejne opracowania prawne, których celem jest ułatwienie samorządom przeprowadzania inwestycji w sieci szerokopasmowe.
Tym razem opracowanie dotyczy kwestii statusu kwalifikowalnośći opłat za dzierżawę w programie operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej oraz 16 Regionalnych Rrogramach Operacyjnych (RPO) .
Autorzy opnii z kancelarii prawniczej Kuch, Sękowski, Tacznowska-Wileńska objaśniją też kwestie umowy IRU, która nie jest umową kodeksową, lecz wykształciła się w praktyce obrotu w sektorze telekomunikacyjnym. IRU (zwane potocznie - w ślad za tłumaczeniem z języka angielskiego - „nieodwołalnym prawem używania”), polega na przekazaniu innemu podmiotowi infrastruktury telekomunikacyjnej (najczęściej kanalizacji kablowej, kabla lub włókna światłowodowego) do używania i pobierania pożytków, przy czym następuje to na okres bliski przewidywanemu okresowi ekonomicznej eksploatacji takiej infrastruktury oraz za wynagrodzeniem bliskim jej wartości rynkowej, płaconym na początku obowiązywania umowy (następnie uiszczane są niskie, najczęściej miesięczne opłaty za utrzymanie łącza i kalkulowane w oparciu o koszty utrzymania). W typowej umowie IRU korzystający nie ma opcji nabycia własności infrastruktury po zakończeniu umowy.
Źródło: Własne
, wydruk, pdf , Prześlij znajomym
Portal realizowany w ramach projektu nr POIG.07.01.00-00-019/09 pn. „System Informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.