Przejdź do treści

Nadbużańska sieć ma zatwierdzony cennik hurtowy

Data: 2016-01-18 14:00:00
Nadbużańska sieć ma zatwierdzony cennik hurtowy

Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał pozytywną opinię na temat oferty ramowej i cennika Nadbużańskiej Szerokopasmowej Sieci Dystrybucyjnej (NSSD), której operatorem infrastruktury jest firma Green Operator.

Oferta ramowa zawiera katalog podstawowych usług hurtowych, tj. usługę VPN (Virtual Private Network) – jako usługi transmisyjnej oraz dzierżawę ciemnego włókna i kanalizacji kablowej, jak również katalog usług komplementarnych, tj. usługę kolokacji, połączenia sieci oraz nadzór. Oferta ramowa obejmuje również usługę tranzytu IP.

I tak np. opłata za dzierżawę jednego kilometra ciemnego włókna zostala ustalona na poziomie 100 zł a za parę włókien 140 zł misięcznie plus oplata jednorazowa 1 tys. zł.
Opusty są przewidziane za w usłudze dzierażwy kanalizacji kablowej - do 20 proc. w przypadku miejscowości o liczbie mieskzańców do 449 osób.

W opinii UKE, oferta ramowa (zawarty w niej zakres usługowy i poziom opłat) umożliwia stworzenie oferty przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych w oparciu o przyłączoną do NSSD sieć dostępową. Co więcej, zaproponowany przez OI poziom opłat ogranicza ryzyko niepożądanego wpływu oferty ramowej na istniejącą konkurencję na rynku telekomunikacyjnym.

W ramach nadbużańskiego programu Green Operator zbudował sieć, na którą składa się ponad 480 km linii światłowodowych, 100 węzłów aktywnych połączonych ze sobą łączami 10 Gbps oraz 13 stacji bazowych LTE w paśmie 3,6-3,8 GHz, obejmujących zasięgiem cały obszar projektu.
Inicjatorem i liderem projektu Nadbużańskiej Szerokopasmowej Sieci Dystrybucyjnej była gmina Drohiczyn. Sieć ostatecznie objęła swoim zasięgiem Brańsk (miasto i gmina), Ciechanowiec, Drohiczyn, Dziadkowice, Grodzisk, Mielnik, Milejczyce, Nurzec – Stacja, Perlejewo, Rudka oraz Siemiatycze (miasto i gmina). Wartość proejktu to ponad 52,2 mln zł, przy czym 85 proc. byla dofinansowana z regionalnego programu unijnego.

Źródło: UKE, własne

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

UKE, NSSD, Green Operator, podlaskie, cennik hurtowy

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:

przeczytaj_tresc_ponownie