W siedzibie Urzędu Komunikacji Elektronicznej podpisane zostało dzisiaj Memorandum, którego sygnatariusze chcą wspólnie przeciwdziałać kradzieżom i dewastacji infrastruktury kablowej: telekomunikacyjnej, kolejowej i energetycznej. Patologia ta kosztowała samą tylko Netię i Telekomunikację Polską blisko 100 mln zł w ciągu ostatnich trzech lat.
Przetarg na częstotliwości z pasma 1800 MHz, który Urząd Komunikacji Elektronicznej planuje ogłoisić za około dwa miesiące już od dawna wzbudza ogromne emocje. Pasmo te będzie można wykorzystać do świadczenia usług w technologii LTE.
Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej w ubiegłym tygodniu oficjalnie zaproponowała operatorom telekomunikacyjnym podpisanie „Memorandum w sprawie jakości usług". Dokument te miałby m.in. określać zasady współpracy między UKE a operatorami odnośnie rozwiązań, które zapewnią przejrzystości i odpowiednią jakości świadczonych przez nich usług telekomunikacyjnych. Chodzi tu m.in. o wyeliminowanie takich praktyk, jak podawanie w reklamach przez operatorów nierealnych do osiągnięcia prędkości łączą internetowego.
czytaj: UKE zachęca operatorów do podpisania memorandum w sprawie jakości usług
Urząd Komunikacji Elektronicznej zakończył drugą inwentaryzację sieci i przystapił do przetwarzania zgromadzonych danych w celu sporządzenia raportu pokrycia Polski istniejącą infrastrukturą telekomunikacyjną. Podczas tegorocznych targów Intertelecom, które odbywały się w dniach 17-19 kwietnia w Łodzi przedstawiciele UKE i Instytutu Łączności w trakcie panelu dyskusyjnego mówili o celach prowadzonej inwentaryzacji oraz jak można wykorzystać dane.
Komisja Europejska uruchomiła projekt pomiarów prędkości osiąganych w sieciach szerokopasmowych w Europie. Jednym z celów jest ukrócenie praktyk deklarowania w reklamach przez operatorów przepustowości, które w praktyce są niedostępne dla klienta. W Polsce Urząd Komunikacji Elektronicznej ma swój pomysł na pomiar jakości usług szerokopasmowych i konsultuje go w środowisku telekomunikacyjnym. Magdalena Gaj, prezes UKE zapowiedziała natomiast podpisanie z operatorami telekomunikacyjnymi memorandum dotyczącego przejrzystości i jakości warunków świadczenia usług.
czytaj: UKE proponuje operatorom testy jakości usług szerokopasmowych
W ramach portalu Polska Szerokopasmowa prezentujemy kolejną opinię prawna, której celem jest ułatwienie samorządom prowadzenia inwestycji w sieci szerokopasmowe.
czytaj: Poradnik dla jst o zamówieniach publicznych przy inwestycjach w sieci szerokopasmowe
Na podstawie art. 29 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. Nr 106, poz. 675), Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej przystąpił do realizacji procesu inwentaryzacji infrastruktury telekomunikacyjnej.
czytaj: Rusza inwentaryzacja infrastruktury telekomunikacyjnej 2012
Ponad siedem godzin trwała debata w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie umowy ACTA. Gospodarzem spotkania był premier Donald Tusk, który zaprosił do udziału organizacje pozarządowe, środowiska internautów, twórców, kręgi akademickie oraz przedstawicieli administracji rządowej. Na debatę przyszli również osoby, które prostestowały przeciwko ACTA.
Wzrost konkurencji na rynku, spadek cen usług telekomunikacyjnych oraz wprowadzenie regulacji sprzyjających inwestycjom szerokopasmowym - to niektóre za zmian jakie dokonały się w ostatnich sześciu latach w polskiej telekomunikacji, kiedy funkcję prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pełniła Anna Streżyńska.
W ramach portalu Krajowego Forum Szerokopasmowego kontynuujemy publikację opinii prawnych, których celem jest ułatwienie samorządom przeprowadzenie inwestycji w sieci szerokopasmowe.
czytaj: Opinia prawna nt. przeprowadzania inwestycji w sieci szerokopasmowe
Portal realizowany w ramach projektu nr POIG.07.01.00-00-019/09 pn. „System Informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.