Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił raport końcowy z prac nad określeniem wskaźników jakości, który powstał w ramach Memorandum na rzecz poprawy jakości usług telekomunikacyjnych. Na jego podstawie rozpoczną się pomiary w sieciach operatorów.Będa oni mieli obowiązek publikowania aktualnych wyników pomiarów w swojej sieci oraz przekazywania ich do Prezesa UKE. W dokumencie ustalony został sposób, w jaki informacje o wskaźnikach i jakości mają być prezentowane. Każdy użytkownik będzie mógł je zobaczyć w formie przejrzystej tabeli, a z czasem także porównywarki.
czytaj: Raport UKE o wskaźnikach badania jakości usług w sieci
Energetyka i telekomunikacja mają ze sobą coraz więcej wspólnego i współpraca firm z obu sektorów może przynieść wiele korzyści jednym i drugim, a także ich klientom. Pierwsza z branż stoi przed wyzwaniem modernizacji sieci i wdrażania technologii smart grid. Z kolei operatorzy telekomunikacyjne także dużo inwestują w rozwój sieci dostępowych. Dlaczego więc nie prowadzić wspólnie niektórych projektów i nie dzielić kosztów budowy sieci, a potem ich utrzymania? Regulatorzy obu rynków mają zamiar zachęcać firmy do takich zachowań.
czytaj: UKE i URE chcą ułatwić współpracę firm energetycznych i telekomunikacyjnych
W raporcie KE na temat jakości usług telekomunikacyjnych Polska wypada dobrze w porównaniu z innymi krajami UE. Z drugiej strony do UOKiK najwięcej skarg wpływa właśnie od użytkowników usług telekomunikacyjnych. Paradoks ten wyjaśnia dr inż. Maria Jolanta Podolska z Departamentu Kontroli i Egzekucji w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej.
czytaj: Polski paradoks z jakością usług telekomunikacyjnych
Sferia otrzyma nowe pasmo do ultraszybkiego internetu z zakresu 800 MHz, który pod koniec tego roku ma być przedmiotem aukcji. To efekt ugody jaką Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zawarło ze spółką, która groziła państwu polskiemu arbitrażem międzynarodowym, nie mogąc efektywnie wykorzystywać częstotliwości komórkowych przyznanych jej kilka lat wcześniej przez regulatora. W zamian za to inwestorzy Sferii wycofali roszczenia względem państwa polskiego z Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w Paryżu.
czytaj: Sferia dogadała się z rządem w sprawie pasma 800 MHz
Posiadanie dobrze rozwiniętej infrastruktury szerokopasmowej przekłada się bezpośrednio na sytuację gospodarczą danego kraju. Dlatego tak ważne jest dziś opracowanie narodowej strategii wspierania inwestycji światłowodowych – przekonuje w raporcie „National Fiber Strategies” firma Arthur D. Little. Wyróżnia w nim pięć modeli, które przyjmują poszczególne kraje oraz omawia zalety i wady każdego z nich.
– Neutralność sieci nie powinna być dogmatem. Są pewne usługi, jak np. monitoring w ramach e-zdrowia, przy których ruch w sieci powinien mieć wyższy priorytet – przekonywał Marcin Betkier ekspert ds. regulacyjnych z Polskiej Telefonii Cyfrowej podczas debaty na XIII Sympozjum Świata Telekomunikacji i Mediów. Nie ukrywa on, że możliwość różnicowania warunków transmisji danych dla różnych grup klientów, którzy za to będą chcieli zapłacić, to szansa dla operatorów na osiągnięcie wyższych przychodów.
Dziś weszło w życie znowelizowane prawo telekomunikacyjne. Na zmianach mają zyskać przede wszystkim konsumenci. To właśnie na operatorach spoczął obowiązek dokonania takich zmian w regulaminach, by umowy były rzeczywiście zrozumiałe i nie zawierały kruczków prawnych.
czytaj: Nowe prawo telekomunikacyjne zaostrzy rynkową konkurencję?
Policjanci w Obornikach (woj.wielkopolskie) zatrzymali trzech mężczyzn, którzy przez rok czasu dokonali niemal 20 kradzieży linii telekomunikacyjnych. Straty jakie poniosła firma telekomunikacyjna wyniosły kilkaset tysięcy złotych. Teraz sprawcy mogą trafić nawet na 5 lat do więzienia
czytaj: Złodzieje kabli telekomunikacyjnych w gminie Oborniki zatrzymani
Przedsiębiorcy budujący sieci dostępowe ze wsparciem funduszy unijnych z działania 8.4 POIG powinni otrzymywać dodatkową premię punktową przy ocenie projektów w przypadku inwestycji realizowanych na obszarach słabo zaludnionych – postuluje grupa robocza do spraw finansowania projektów szerokopasmowych utworzona w ramach Memorandum Szerokopasmowego.
czytaj: Rekomendacje dla przyspieszenia szerokopasmowych inwestycji
Jednym z naszych atutów, gdy będziemy się starać o środki finansowe na inwestycje szerokopasmowe w nowej unijnej perspektywie finansowej 2014 -2020, będzie nasze doświadczenie w tym zakresie pozyskane w ostatnich latach.
czytaj: Debata: Inwestycje w sieci szerokopasmowe a regulacje prawne
Portal realizowany w ramach projektu nr POIG.07.01.00-00-019/09 pn. „System Informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.