Przejdź do treści

Czy neutralność sieci pozostanie dogmatem?

Data: 2013-04-05 14:06:00
Vicente Barcelo Varona / Photogenica

– Neutralność sieci nie powinna być dogmatem. Są pewne usługi, jak np. monitoring w ramach e-zdrowia, przy których ruch w sieci powinien mieć wyższy priorytet – przekonywał Marcin Betkier ekspert ds. regulacyjnych z Polskiej Telefonii Cyfrowej podczas debaty na  XIII Sympozjum Świata Telekomunikacji i Mediów. Nie ukrywa on, że możliwość różnicowania warunków transmisji danych dla różnych grup klientów, którzy za to będą chcieli zapłacić, to szansa dla operatorów na osiągnięcie wyższych przychodów.

Dyskusja o tym, kto powinien finansować rozwój infrastruktury internetowej w warunkach szybko  rosnącego ruchu  w sieci trwa od kilku lat. Telekomy wskazują, że dokładać do tego powinna się branża medialna i serwisy internetowe, takie jak Google, Facebook czy You Tube, które czerpią z tego tytułu duże korzyści. 

W zeszłym roku olbrzymie kontrowersje wzbudził pomysł Polskiej Telefonii Cyfrowej, która chciała swoim klientom korzystającym z usług internetowych umożliwić blokowanie reklam w serwisach, do których zaglądają. – Rzeczywiście taki  system eliminacji przekazu reklamowego ze strumienia transmisji danych od strony technicznej mamy przygotowany i przetestowany. Nie uruchomiliśmy go jednak i wobec wrzawy jako wybuchła po tym, jak to zapowiedzieliśmy, nie widzimy wielkich szans na wprowadzenie tego rozwiązania w najbliższym czasie – mówił Marcin Betkier.

Przedstawiciele serwisów internetowych w dyskusji z operatorami lubią natomiast podkreślać, że bez treści, które oferują klienci nie kupowaliby usług dostępu do Internetu. I tak naprawdę to dzięki nim zarabiają operatorzy. Według Grzegorza Wójcika, dyrektora ds. korporacyjnych w Allegro, neutralność sieci nie może być kwestionowana. – Operatorzy nie mogą wchodzić w warstwę przekazu treści. Powinni bezwzględnie zostawić przepływ nienaruszony – podkreślił Grzegorz Wójcik.

Podobnie uważa Grzegorz Tomasiak, prezes Wirtualnej Polski. Jego zdaniem telekomy mogą szukać zwiększenia przychodów wprowadzając nowe usługi, np. finansowe. W gorszej sytuacji są media internetowe, które wpadły w pułapkę oferowania treści za darmo.  – Porównanie wyników finansowych firm z branży telekomunikacyjnej i medialnych pokazuje, że te pierwsze ciągle osiągają znacznie wyższe marże – mówił Tomasik

Ta argumentacja nie przekonała Marcina Betkiera. – Dlaczego akurat sieć telekomunikacyjna ma być neutralna, skoro na rynku wyszukiwarek internetowych jest faktycznie monopol i klienci płacą za usługi lepszej jakości. Trzeba też pamiętać, że na rynku telekomunikacyjnym w Polsce jest dwóch regulatorów (UKE i UOKI), a Goolge’a te regulacje nie dotyczą, bo to firma globalna – mówił Bekier.

Mecenas Xawery Konarski z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy zauważył, że nie ma definicji  neutralności sieci i w Europie koegzystują różne rozwiązania. W Holandii na początku roku wprowadzono ustawowy zakaz różnicowania warunków transmisji danych, natomiast we Francji operator Free  na zasadzie opt-in pozwala abonentom blokować reklamy w strumieniu IP. – Neutralność  sieci to  pojęcie nadużywane. Trzeba też zauważyć, że poza telekomami i dostawcami treści internetowych są też inne kategorie  podmiotów, które żyją  i dobrze zarabiają na sieci, jak producenci  urządzeń elektronicznych – mówił mec. Ksawery Konarski. Przypomniał on, że  importerzy kopiarek i skanerów odprowadzają opłatę na rzecz twórców.

Marcin Krasuski z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji uważa, że usługi dostępowe i treści w Internecie to dwie strony tego samego medalu. I dziś w Polsce w sytuacji, kiedy ciągle jest jeszcze problem z dostępnością Internetu, skupiać się trzeba na budowie infrastruktury. – Regulacje dotyczące neutralności sieci nie powinny być zbyt radykalne. Naszym zdaniem rozwiązanie holenderskie idzie za daleko. To media i operatorzy powinni sami we własnym gronie rozwiązać tę kwestię – podkreślił Marcin Krasucki.  Przypomniał też, że w połowie roku powinno się ukazać wspólne stanowisko Komisji Europejskiej i BEREC na temat neutralności sieciowej.

Marek Jaślan

Zdjęcie: Vicente Barcelo Varona / Photogenica

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

operatorzy, media, XIII Sympozjum Świata Telekomunikacji i Mediów, debata, neutralność sieci

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:

przeczytaj_tresc_ponownie