Przejdź do treści

Szef MSWiA o handlu rejestrowanymi kartami SIM

Data: 2016-08-26 01:56:00
Aaron Amat / Photogenic

Osoby sprzedające w internecie zarejestrowane karty SIM narażają się na odpowiedzialność prawną, gdyby karty zostały użyte do popełnienia przestępstwa – ostrzega szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Obowiązek rejestracji przedpłaconych kart telefonii komórkowej wprowadziła ustawa o działaniach antyterrorystycznych. W ostatnich dniach media donosiły o kwitnącym w internecie handlu zarejestrowanymi kartami. Karty takie można w Internecie kupić za 20 zł.

- Trzeba mieć świadomość tego, że ci, którzy sprzedają te karty, narażają się na konsekwencje prawne w sytuacji, jeżeliby te karty zostały użyte w przestępstwach. Przestrzegam tych wszystkich, którzy sprzedają te karty – powiedział Błaszczak. 

Dopytywany, czy prawo w tym zakresie będzie doprecyzowane, odparł:  - Jeżeli będzie taka konieczność, to jesteśmy otwarci. Wyciągamy wnioski ze swoich działań, ale  to wszystko wymaga oceny. 

Z prawnego punktu widzenia handel zarejestrowanymi kartami nie jest zakazany. Nie ma również w tzw. ustawie antyterrorystycznej określonego limitu, ile kart SIM może zarejestrować na siebie jedna osoba. Dlatego też w sieci najczęściej oferowane są karty, których oficjalnym właścicielem jest osoba, która ją sprzedaje.

Uchwalona i podpisana przez prezydenta w czerwcu ustawa o działaniach antyterrorystycznych weszła w życie na początku lipca, 25 lipca wszedł w życie przepis zobowiązujący do rejestrowania nowych użytkowników kart przedpłaconych telefonii komórkowej. Posiadacze już zakupionych kart mają czas do 1 lutego 2017; po tej dacie, jeżeli nie podadzą operatorom danych osobowych, karty przestaną działać. 

Źródło: PAP, własne

Zdjęcie: Photogencia

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

rejestracja kat SIM, handel, ustawa antyterrorystyczna, pre-paid, MSWiA

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:
Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie