Przejdź do treści

17 GHz bez licencji jeszcze przez 5 lat

Data: 2015-11-02 09:33:00
17 GHz bez licencji jeszcze przez 5 lat

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego. Jednym z elementów noweli jest prolongata działania urządzeń punkt-punkt w paśmie 17 GHz (17,1-17,3 GHz).

Propozycja MAiC zakłada, że urządzenia te mogłoby być wykorzystywane na zasadzie nielicencjonowanej do 31 grudnia 2020 r., czyli przez jeszcze pięć lat. Z tym, że – według aktualnej propozycji resortu – dotyczyłoby to tylko tych urządzeń, które już były wykorzystywane przed 1 lipca bieżącego roku. Wszystkie później instalowane radiolinie nie byłyby objęte prolongatą i jak należy się domyślać musiałyby zostać wyłączone (nigdy jeszcze nie było mowy, co się stanie z radioliniami w paśmie 17 GHz od 1 stycznia 2016 r.). To również oznacza, że na najbliższe pięć lat rynek tych urządzeń zostałyby zamrożony.

W uzasadnieniu wprowadzenia rozporządzenia czytamy:

Wydłużenie o 5 lat możliwości korzystania z urządzeń radiowych w zakresie częstotliwości 17,1-17,3 GHz bez pozwolenia radiowego jest niewątpliwie korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych, które zostało wprowadzone na ich wniosek. W związku z tym, wejście w życie proponowanego rozporządzenia jest korzystne dla przedsiębiorców, choć skala osiąganych korzyści nie jest możliwa do oszacowania.

Źródło: telko in, KIKE,  MAiC

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

rozporządzenie, mac, isp, 17 GHz

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

ti to jest polskie rozumienie równości wobec prawa jak już kupiłeś i używasz to możesz używać dalej przez 5 lat a jak jeszcze nie kupiłeś to już ci nie wolno używać co to kur... ma być najpierw pasmo jest szumnie uwalniane potem bez żadnego wcześniejszego ostrzeżenia uwolnienie jest zniesione a teraz jeszcze takie gówno wypuszczają

0, 0, Zgłoś naruszenie regulaminu,
,

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:

przeczytaj_tresc_ponownie