Przejdź do treści

Jak zmodernizować firmową sieć efektywnie?

Data: 2012-01-26 08:58:00
Jak zmodernizować firmową sieć efektywnie?

Szybki rozwój technologii ICT powoduje, że wiele przedsiębiorstw staje przed koniecznością modernizacji firmowej sieci telekomunikacyjnej. Wymiana wszystkiego  może okazać się bardzo kosztowna i nie zawsze ma sens. Eksperci z serwisu IT Management przekonują, że opracowanie dobrego planu przeprowadzenia modernizacji oraz podejmowanie właściwych wyborów spowoduje, że przedsięwzięcie to nie będzie tak kosztowne.

 
Na względzie trzeba mieć przede wszystkim to, że dla użytkowników najważniejsze są prędkość działania sieci oraz jej niezawodność. Zmiany odczują, gdy ich łącze będzie szybsze, skrócą się czasy przestoju oraz będą mogli korzystać z nowych, bardziej zawansowanych narzędzi IT. Dziś modernizując sieć należy wziąć pod uwagę kilka elementów. Należy zadbać, aby umożliwiała przesył głosu i komunikację VoIP, by można było z nią zintegrować urządzenia mobilne, takie jak tablety czy smartfony. 

 

Zapewnić szybkie łącze 

 


Użytkownicy sieci oczekują dziś, że strony internetowe, po których surfują, będą błyskawicznie pokazywać się na monitorach ich urządzeń, materiały wideo będą się odtwarzać bez przestojów, a odbiór maili z załącznikami o dużej objętości nie będzie stanowić żadnego problemu. I wcale nie są to wymagania wygórowane. Dla wielu pracowników, przedstawicieli handlowych, osób zatrudnionych w dziale obsługi klienta możliwość szybkiej wymiany informacji przez Internet  to podstawa działania. 
Szybkie połączenie z Internetem umożliwia zastosowanie nowych rozwiązań technologicznych, takich jak cloud computing czy VoIP, które mogą ułatwić  prowadzenie biznesu. Jednak nie sprawdzą się one, gdy  internetowe łącze, które kupujemy od naszego ISP (ang. Internet Sercice Provider), ma zbyt małą przepływność. 
Dlatego specjaliści z IT Management radzą, by w pierwszej kolejność zajrzeć do umowy z naszym dostawcą Internetu. Być może umowa niebawem się kończy i można wynegocjować nowe warunki. 

 

Sieć gotowa na przyszłe wyzwania 

 

Sieci lokalne (LAN – local area network) muszą być szybkie, niezawodne  i gotowe na obsłużenie coraz większego ruchu. Nowoczesny ekosystem IT opiera się dziś na konwergentnych sieciach IP, które są w stanie obsłużyć zarówno ruch głosowy jak i połączenia wideo. Nawet jeśli na obecnym etapie firma nie korzysta z telefonii IP, to modernizując sieć trzeba założyć, że w niedalekiej przyszłości takie rozwiązanie będzie potrzebne. Wszystkie elementy sieci muszą być w stanie obsługiwać nawet te rodzaje ruchu, które będą wykorzystywane w przyszłości. Jeśli np. firma planuje migrację sieci do protokołu IPv6, to należy kupić routery, które obsługują tę technologię. 
Podsumowując, efektywnie firma zmodernizuje sieć tylko wtedy, gdy uwzględni przyszłe potrzeby, a wdrożenie nowych rozwiązań będzie dobrze zaplanowane. 

 

Pracownicy chcą być mobilni


Korzystanie z Internetu i poczty elektronicznej przez smartfony staje się coraz bardziej powszechne. Coraz więcej osób chce też przez te urządzenia  mieć dostęp do firmowej sieci, by korzystać np. z systemu CRM (do zarządzania relacjami z klientami). Modernizując sieć warto więc pamiętać o wdrożeniu VPN (virtual private network), co sprawi, że pracownicy będą mogli się łączyć z siecią przez swe smartfony i tablety w bezpieczny sposób.Można też wykorzystać technologię przetwarzania w chmurze (cloud computing), która umożliwia mobilne korzystanie z niektórych aplikacji potrzebnych do prowadzenie biznesu. Szczególnie efektywne może się to okazać w przypadku małych i średnich firm. 

W posumowaniu specjaliści IT Management zwracają uwagę, że sieć firmowa nie jest nigdy statyczna i musi gwarantować dostęp do technologii, które są niezbędne do prowadzenia biznesu. Co wcale nie znaczy, że trzeba ją modernizować za każdym razem, gdy na horyzoncie pojawia się jakaś nowa technologia. 

 

Źródło: IT Management 

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:

przeczytaj_tresc_ponownie