Przejdź do treści

KFS: Inwentaryzacja dostarcza coraz więcej informacji

Data: 2014-05-20 11:15:00
KFS: Inwentaryzacja dostarcza coraz więcej informacji

Dziś już zdecydowana większość krajów europejskich zbiera informacje o sieciach telekomunikacyjnych i opracowuje na ich podstawie mapy infrastruktury. W kontekście ostatniej, kwietniowej dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie środków mających na celu zmniejszenie kosztów realizacji szybkich sieci łączności elektronicznej, posiadanie takich informacji jest niezbędne i pozwala lepiej planować i koordynować takie inwestycje – podkreślił na konferencji KFS Marek Ostanek, zastępca dyrektora departamentu rozwoju infrastruktury UKE.


Jednak, mimo że UKE prowadzi inwentaryzację infrastruktury od trzech lat, wciąż pojawiają się pytania od niektórych operatorów, po co regulator rynku to robi. Z drugiej strony coraz więcej przedsiębiorców to rozumie i wywiązuje się z obowiązku sprawozdawczego w tym zakresie. Z roku na rok wzrasta liczba podmiotów, które przekazują do UKE dane o swych sieciach. Podczas tegorocznej inwentaryzacji sprawozdało się 2961 przedsiębiorców telekomunikacyjnych (rok wcześniej 2787) i 368 samorządów (w ubiegłym roku – 331). – W efekcie w tym roku zanotowaliśmy znaczny przyrost informacji o zasobach sieciowych w Polsce – mówił Marek Ostanek.
Podczas konferencji KFS przedstawił on też najbliższe plany odnośnie do rozbudowy Systemu Informacji o Infrastrukturze Sieciowej (SIIS).  Od czerwca UKE planuje udostępnić to narzędzie w taki sposób, by przedsiębiorcy na bieżąco mogli aktualizować dane o swych sieciach.  Pojawi się też specjalny moduł w SIIS dedykowany projektom budowy sieci wspieranych dotacjami  unijnymi z takich działań jak: 8.4 i 8.3 PIOG, budowy sieci dostępowych w Polsce Wschodniej (działanie realizowane przez PARP) czy działania  2.8 WRPO (wsparcie budowy sieci dostępowych w Wielkopolsce). – Zakres zbieranych informacji będzie zbieżny z tym, co przekazują przedsiębiorcy podczas inwentaryzacji przeprowadzanej na początku roku –  mówił Marek Ostanek.

Jutro załączymy informacje z konferencji.

Źródło: wlasne

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

inwentaryzacja sieci, KFS, SIIS, sieci, infrastruktrua

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:

przeczytaj_tresc_ponownie