Przejdź do treści

Zachodniopomorskie liczy na operatorów

Data: 2015-11-23 07:06:00
Zachodniopomorskie liczy na operatorów

Województwo zachodniopomorskie zaspało z budową sieci szerokopasmowej i jako jedno z nielicznych w kraju ma ją tylko szczątkowo. Obecnie władze nie chcą już brać na siebie obowiązku budowy brakujących fragmentów sieci. Liczą na prywatnych inwestorów.

Nie ma szczęścia województwo zachodniopomorskie do budowy sieci szkieletowej. Już nie tylko w skali całego województwa, ale również przy okazji działań fragmentarycznych.

Jeszcze niedawno firma „Paweł Karcz – Laboratorium Badawcze Zenit” mogła się cieszyć z blisko 10 mln zł dofinansowania  z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Jego głównym celem była likwidacja „białych plam”, których na terenie województwa nie brakuje. Cały projekt nosił nazwę „Budowa kompleksowej sieci szkieletowo-dystrybucyjnej i dostępowej oraz sieci punktów hotspot na obszarach białych plam województwa zachodniopomorskiego”. Miał objąć zasięgiem 13 powiatów, 40 gmin i ponad 400 miejscowości położonych w regionie. Skorzystać na tym miało 25 tys. gospodarstw domowych, czyli około 100 tys. osób miało uzyskać możliwość dostępu do szybkiego Internetu.

Tyle zapowiedzi, bowiem projekt miał być zakończony na koniec marca 2015 r., później termin przesunięto na koniec czerwca. Ostatecznie umowę z Zenitem rozwiązano. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego bagatelizuje sytuację i trudno jednoznacznie powiedzieć, czy to Zenit nie poradził sobie z projektem, bo ten go przerósł, czy przyczyna niepowodzenia leżała gdzie indziej. Nie pierwszego niepowodzenia zresztą.

Grzech zaniechania

Zachodniopomorskie to jedno z nielicznych województw w Polsce, które nie ma swojej sieci szerokopasmowej. A taki projekt był. „Koncepcja Zachodniopomorskiej Sieci Teleinformatycznej” (ZST) zakładała zapewnienie wysokiej jakości komunikacji elektronicznej między placówkami służby zdrowia (zdalna rejestracja, zarządzanie, diagnostyka, telemedycyna) i oświatowymi (dostęp uczniów i nauczycieli do zasobów edukacyjnych internetu, zarządzanie, komunikacja szkoły z rodzicami). Sieć miała także służyć samorządom do budowy systemów monitoringu bezpieczeństwa mieszkańców oraz lokalnego i nieodpłatnego udostępniania internetu w przestrzeni publicznej. Miała, bo ostatecznie na etapie projektu się zakończyło.

– Mówi się, że sieć szerokopasmowa w naszym województwie nie powstała, bo  była to decyzja polityczna, ale to nieprawda. Po prostu władze samorządowe w gminach nie były zainteresowane taką inwestycją. Nie myślano wówczas perspektywicznie. Dziś skutki tamtego grzechu zaniechania są już nieodwracalne – mówi Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.

Jego zdaniem dziś nie ma szans na powrót do tamtego pomysłu. Po pierwsze dlatego, że powstały na terenie województwa fragmenty sieci szkieletowych i nie ma sensu dublować ich budując od nowa szerokopasmową sieć na terenie całego województwa. Drugim powodem jest to, że na dofinansowanie projektu w unijnych środków nie ma co w tej chwili liczyć.

– W Regionalnym Programie Operacyjnym mamy środki na inne, naszym zdaniem, równie ważne inwestycje. W tym także te z nowych technologii – mówi Tomasz Sobieraj.

Nie wszyscy zaspali

Tomasz Sobieraj przypomina, że choć na terenie województwa budowa sieci szerokopasmowej nie powiodła się, to lokalnie jest się czym pochwalić. Podaje przykład Koszalina (zresztą swojego poprzedniego „pracodawcy”, bowiem wcześniej był zastępcą prezydenta tego miasta ds. cyfryzacji) gdzie w tym roku zakończono trwające od 2010 r. wdrażanie projektu „Inteligentny Koszalin – rozbudowa infrastruktury społeczeństwa informacyjnego e-Koszalin – budowa sieci teleinformatycznej i systemu monitoringu wizyjnego”.

– W efekcie powstało 86 km sieci szerokopasmowej. Dotarła ona do wszystkich miejsc związanych z samorządem, z radami osiedla włącznie. Szerokopasmowy internet jest dzięki temu obecny nie tylko w każdej szkole, ale w każdej sali lekcyjnej – tłumaczy Tomasz Sobieraj.

Sieci powstawały w Kołobrzegu i Białogardzie, sieć zbudowała też szczecinecka firma Gawex. Stosunkowo dobra sytuacja jest w gminach Świnoujście i Kołbaskowo, choć to jest głównie efektem bliskości granicy z Niemcami. I co teraz?

– Dobrze by było, żeby wszystkie istniejące fragmenty sieci połączyć tak, aby jak najwięcej białych plam zniknęło. Ale to już nie będzie nasze zadanie – mówi Tomasz Sobieraj.

Prywatna inicjatywa z samorządowym błogosławieństwem

Urząd Marszałkowski nie zamierza  angażować się w budowę sieci szerokopasmowej z jeszcze  jednego powodu.

– Program Operacyjny Polska Cyfrowa, który niedawno wystartował, nie jest skierowany do organizacji samorządowych, a do przedsiębiorców. Po prostu my, jako Urząd Marszałkowski, nie możemy być jego beneficjentem – tłumaczy Tomasz Sobieraj.

Po dofinansowanie mogą zgłaszać się przedsiębiorcy, którzy przyjdą z gotowym projektem. I na takie właśnie podmioty liczy właśnie Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Choć na razie wicemarszałek Sobieraj przyznaje, że zbyt wielkiego zainteresowania nie ma.

– POPC dopiero startuje, gdy pojawi się więcej informacji, wytycznych to zapewne przedsiębiorcy zaczną analizy i kalkulacje, czy dany projekt będzie opłacalny i wtedy pewnie  zgłosi się ich więcej – dodaje Tomasz Sobieraj.

Ze swojej strony Urząd Marszałkowski obiecuje dokończenie np. projektu e-administracja. Innym pomysłem jest ten o roboczej nazwie „portal wymiany geodezyjnej”, gdzie  chętni będą mieli wszystkie dostępne informacje z całego województwa na ten temat. Tylko potrzebny jest szerokopasmowy internet i koło się zamyka. Pozytywnym przykładem dla Tomasza Sobieraja jest południowy sąsiad, czyli województwo lubuskie. Tam Orange Polska, jeszcze startując jako Telekomunikacja Polska, zbudowała sieć szerokopasmową na terenie całego województwa. Choć konkurencja zarzucała, że tak naprawdę to nie była „budowa”, a Orange z unijnych dotacji zbudował brakujące fragmenty swojej istniejącej sieci, a tej ostatniej parametry poprawił. Czy zgłosi się podobny podmiot w województwie zachodniopomorskim ?

Jedno jest pewne – budowa sieci szerokopasmowej przestała być w tym województwie priorytetem. I już nigdy nim nie będzie.

Marcin Kwaśniak

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

zachodniopomorskie, sieci szerokopasmowe, inwestycje, sieci regionalne, Zenit, Gawex

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Było do przewidzenia, że nie będzie nic wybudowane w zachodniopomorskim, głąby i tyle na temat.

1, 0, Zgłoś naruszenie regulaminu,
,

przeczytaj_tresc_ponownie