Przejdź do treści

WSS: Mobilizowanie wielkopolskich samorządowców

Data: 2013-06-07 10:36:00
WSS: Mobilizowanie wielkopolskich samorządowców

W Wielkopolsce rusza budowa 4,5 tys. kilometrów infrastruktury  światłowodowej. – Spośród sieci regionalnych powstających w poszczególnych województwach nasza jest najdłuższa, choć wcale nie najdroższa – podkreśla z dumą Paulina Brencz, rzeczniczka Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej, spółki celowej powołanej do realizacji projektu. To jednak  sprawia, że realizacja zadania stanowi wyzwanie dla wykonawców, którzy muszą skończyć budowę do końca przyszłego roku.

Jednym z kluczowych warunków sukcesu dla budowy WSS będzie współpraca wykonawców z samorządami lokalnymi, na których obszarze będą kładzione światłowody. – Zależy na np. na tym, by samorządowcy aktywnie włączyli się w projekty, gdy będziemy wyznaczać w ich gminach  trasy przebiegu sieci, by informowali nas o możliwościach wykorzystania powierzchni na węzły czy też  pomogli w przygotowaniu odpowiednich projektów organizacji ruchu, co pozwoli szybciej wejść z robotami – mówi Łukasz Olejniczak, wiceprezes w firmie PBT Zachód z Kostrzyna, która jest jednym z dwóch wybranych w przetargu wykonawców wielkopolskiej sieci. Drugą firmą jest Atem Polska, która  będzie prowadzić inwestycje na obszarze  powiatów: wągrowieckiego, chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, pilskiego, złotowskiego.

Zarówno zarząd WSS S.A., jak i władze Wielkopolski, starają się zmobilizować lokalne samorządy do aktywnego włączenia się w projekt, uświadamiając im, jakie ma on znacznie do województwa. – Samorząd województwa  wielkopolskiego przywiązuje dużą wagę do tej inwestycji. Mówi już o tym sama kwota 400 mln zł zaangażowana w  przedsięwzięcie. Jego realizacja to szansa zarówno dla wielkopolskich przedsiębiorców, jak i dla samorządów. Nowoczesna sieć pozwoli jednym i drugim po prostu lepiej działać. Mam nadzieję, że ułatwicie wydawanie potrzebnych zezwoleń i opinii, dzięki czemu sieć za kilkanaście miesięcy będzie uaktywniona – apelował Mateusz Klemenski, wicemarszałek woj. wielkopolskiego do samorządowców podczas czerwcowej konferencji „Budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej w twojej gminie” zorganizowanej przez WSS.S.A.

Grzegorz Czwodron z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji przekonywał natomiast, by samorządowcy nie podnosili w związku z tą inwestycją opłat za zajęcie pasa drogowego i nie traktowali tego jako żyły złota. A takie przykłady w Polsce miały już miejsce. – Może się zresztą okazać, że w takiej sytuacji wykonawca będzie się wolał porozumieć z prywatnymi właścicielami gruntów, by przez ich teren przeciągnąć światłowód i gmina nie z tego  nie będzie miała – mówił Grzegorz Czwodron.

Na tę kwestię zwracał też uwagę Łukasz Olejniczak. – Apeluję o sprawne wydawanie decyzji na umieszczenie urządzeń w  pasie drogowym. Ważne też są koszty, aby były minimalne, by nie wzrastały. Dla nas istotne jest też to, aby to była  jedna decyzja – mówił Łukasz Olejniczak. Dodał, że ważne jest także, by samorządy nie zwlekały z przystępowaniem do obioru pasów drogowych, gdy wykonawca zakończy prace.

PBT Zachód ma nadzieję, że pierwsze  prace ziemne związane z budową WSS uda się wykonawcy rozpocząć jeszcze jesienią tego roku. Jednak wiele zależy tu od tego, jak szybko spółka przebrnie przez etap projektowania. – W Polsce to niestety etap czasochłonny. Podczas gdy w Niemczech zaprojektowanie sieci telekomunikacyjnej na odcinku 25 kilometrów zajmuje 1,5 miesiąca, to  w Polsce dobrym wynikiem jest, gdy przez pięć miesięcy uda się zaprojektować 10 -15 kilometrów – mówi Łukasz Olejniczak.

Wielu samorządowców w Wielkopolsce dostrzega wagę inwestycji. Często pomaga w tym własne doświadczenie z tego typu projektami. Niektóre z gmin i miast budowały np. sieci w ramach działania 8.3 POIG. Są też takie samorządy jak we Wrześni, które  mają to jeszcze przed sobą. Miasto otrzymało 4,8 mln zł, które przeznaczy w dużej części na budowę nowoczesnej sieci światłowodowej. Jest to zresztą  jeden z największych jednorazowych zastrzyków wsparcia finansowego w historii wrzesińskiego samorządu. Większy zakres pomocy miał tylko projekt  z 2006 r., gdy urząd miasta i gminy otrzymał 7 mln zł na drogi. Września z budową sieci światłowodowej zamierza ruszyć w przyszłym roku. Być może więc w tym przypadku uda się skoordynować niektóre prace ziemne z WSS.

 Marek Jaślan

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

WSS, jst, samorządy, sieci regionalne, inwestycje, PBT Zachód, światłowody, Wielkopolska

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie