Przejdź do treści

Werbkowice światłowodami stoją

Data: 2015-09-15 06:55:00
Werbkowice światłowodami stoją

Jeszcze cztery lata temu, według danych UKE, stopień nasycenia usługami szerokopasmowymi w Werbkowicach w woj. lubelskim wynosił 1,43 proc. Dziś większość mieszkańców leżącej kilkanaście kilometrów od Hrubieszowa miejscowości ma możliwość korzystania z szybkiego internetu w technologii FTTH. 

To efekt wartej 5,3 mln zł inwestycji, zrealizowanej przez firmę Promax Centrum Komputerowe w ramach działania 8.4 POIG, na które dostała ponad 3 mln zł dofinansowania.

Co ciekawe, firma Promax ma siedzibę w Łukowie, gdzie zdobywała doświadczenia w działalności internetowej .  – Przedsiębiorstwo początkowo świadczyło usługi dostępu do Internetu drogą radiową na terenie Łukowa. Rozwój Internetu spowodował, że w ciągu kilku lat firma dynamicznie rozwinęła swoją działalność w  tym zakresie na kilka powiatów województwa lubelskiego. Jednocześnie wobec rozwoju sieci internetowej w technologii światłowodowej przedsiębiorstwo rozpoczęło starania pozyskania dofinansowania na budowę takiej sieci w ramach działania 8.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka – mówi Agnieszka Kowalczyk, właścicielka firmy. Firma podjęła równocześnie decyzję o wycofaniu się ze świadczenia usług w technologii radiowej, odsprzedając sieć w Łukowie i okolicach firmie Lukman.

Jak tłumaczy właścicielka Promaxu przy wyborze miejsca pod inwestycję światłowodową firma kierowała się z jednej strony potencjałem gospodarczo-społecznym miejscowości, ale także niskim nasyceniem tego typu usługami. – Miejscowość Werbkowice, gdzie znajduje się cukrownia wchodząca w skład Krajowej Spółki Cukrowej, z punktu widzenia inwestycyjnego,  była idealna, co potwierdza się w coraz większym zainteresowaniu na nasze usługi – mówi Agnieszka Kowalczyk.

Projekt w Werbkowicach zakładał, że wybudowana sieć pasywna obejmie 450 użytkowników końcowych, przy czym w umowie zawartej w 2012 roku z WWPE operator zobowiązał się, że podpisze 90 umów na świadczenie usług. Sieć objęła około 200 budynków jednorodzinnych, 18 bloków i 7 budynków administracji publicznej. W sumie w zasięgu sieci światłowodowej Promaxu znalazło się około 80 proc. gospodarstw domowych Werbkowic.

– Wskaźnik ten już jest spełniony i mamy obecnie 200 klientów – mówi Sławomir Buta, koordynator projektu. Z infrastruktury korzysta m.in.50 beneficjentów projektu 8.3 POIG realizowanego przez gminę Werbkowice. I jak podkreśla z tygodnia na tydzień ta liczba rośnie. Na korzystnie infrastruktury światłowodowej nie zdecydowały się jednak Cukrowania i Poczta Polska, tłumacząc, że obowiązują je umowy z dostawcami Internetu zawarte przez centralę firmy.

Wybudowana sieć zaczęła działać latem 2014 roku. Budowa infrastruktury trwała od 2013 roku a projekt realizowany był przez generalnego wykonawcę  inwestycji, którym była  firma INS4U Group. Była ona odpowiedzialna za projekt i budową sieci, pozyskiwanie zgód i pozwoleń, a także podpisywanie umów i kontaktem z mieszkańcami. Sławomir Buta podkreśla, że projekt poszedł dość gładko, w czym swoją rolę miało przychylne nastawienie władz miejscowości, którzy byli zainteresowani, by  mieszkańcy mieli szybki internet. Zaprosili nas np. na spotkanie z mieszkańcami, by odpowiedzieć, jakie zalety ma technologia światłowodowa – mówi Sławomir Buta.

– Z punktu widzenia inwestycyjnego najtrudniejsze było pozyskanie zgód, uzgodnień z urzędami. Mieliśmy przypadek użytkowania nielegalnego pasa drogi przez rolnika na części nowo budowanego łącznika Hrubieszów-Werbkowice, co kolidowało z budowaną siecią. Wiele lat wcześniej rolnik zawłaszczył ten teren pod uprawy rolne. Kolejnym problemem okazała się infrastruktura kolejowa, która przebiega przez Werbkowice do Cukrowni – wystąpił problem z uzyskaniem informacji o instytucji zarządzającej tym fragmentem torów, a cały proces był czasochłonny – mówi Agnieszka Kowalczyk

Promax zdecydował się, że wybuduje sieć w Werbkowicach w technologii mikrokanalizacji. W ramach projektu wybudowano główny punkt dostępowy, gdzie w szafie telekomunikacyjnej  został zainstalowany sprzęt aktywny i niezbędny osprzęt oraz 9 szafek dystrybucyjnych i 15 słupków dystrybucyjnych, z których włókna światłowodowe były rozprowadzane do domów jednorodzinnych i jednostek administracji. Włókna światłowodowe do bloków zostały doprowadzone bezpośrednio z głównego punktu dystrybucyjnego. Promax wybudował też 14 km światłowodów do punktu styku z siecią zewnętrzną w Hrubieszowie należącą do Hrubieszowskiej Telewizji Kablowej. Z tą ostatnią Promax zawarł też umowę, w ramach której HTK zajmuje się serwisem sieci w Werbkowicach.

Firma Promax  realizuje także drugi projekt 8.4 POIG w woj. lubelskim w Wohyniu i okolicach tej miejscowości. –  Projekt jest na ukończeniu, jednakże tutaj także wystąpiły problemy natury  urzędowej. Prawie rok  od momentu złożenia wniosku czekaliśmy na przyłącze energetyczne.
Niemniej jednak na pewno do końca września cała sieć będzie oddana do użytku a projekt zakończony – zapewnia Agnieszka Kowalczyk.

I podkreśla, że spółka całkowicie nastawia się na sieci światłowodowe w swojej działalności świadczenia usług internetowych uważając, że jest to bardzo perspektywiczna branża i technologia. Dlatego też przymierza się do startu w konkursie POPC na dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowych.

Marek Jaślan

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

inwestycje, światłowody, sieci dostępowe, sieci ostatniej mili, Werbkowice, lubelskie, FTTH, 8.4 POIG, Promax

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie