Przejdź do treści

Warmińsko-mazurskie wybrało wykonawcę i operatora sieci regionalnej

Data: 2013-02-20 05:33:00
Warmińsko-mazurskie wybrało wykonawcę i operatora sieci regionalnej

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego ogłosił oficjalnie, że wybrał ofertę spółki Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe (spółka zależna Hawe) jako najkorzystniejszą ofertę na budowę i zarządzanie siecią szerokopasmowego Internetu.

Przedsięwzięcie warte blisko 330 mln zł współfinansowane jest z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. 

– To historyczna chwila, ponieważ tę inwestycję od początku uważaliśmy za kluczową dla gospodarki regionu – mówi wicemarszałek Jarosław Słoma. – Budowa szybkiej sieci podniesie konkurencyjność województwa. Dzięki projektowi, przy współpracy z działającymi na rynku przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi, niemal wszyscy mieszkańcy, przedsiębiorcy i instytucje publiczne znajdą się w jej zasięgu. Powinno się to także przełożyć na obniżenie kosztów dostępu do Internetu w gospodarstwach domowych. Samorząd regionu, inaczej niż województwa podlaskie, lubelskie i świętokrzyskie, zdecydował się na wybór modelu łączącego jednocześnie budowę i operowanie siecią. 

– Wybór wykonawcy kończy długą drogę przygotowań do zrealizowania tego projektu, choć przed nami jeszcze weryfikacja Urzędu Zamówień Publicznych – dodaje wicemarszałek Jarosław Słoma. – Jeśli przejdziemy ją pomyślnie, w marcu możemy podpisać umowę z wykonawcą. Fakt, że po jej podpisaniu będziemy pierwszym przygotowanym na tę inwestycję regionem, świadczy, że obraliśmy dobrą drogę realizacji.

Takie rozwiązanie ma przyśpieszyć budowę nowoczesnej infrastruktury i zapewnić kompleksową realizację inwestycji. Dzięki projektowi powstanie ponad 2,2 tys. km sieci.  Proces inwestycyjny ma się rozpocząć jeszcze w tym roku przed nadejściem zimy. Prace mają się zakończyć w 2015 roku. 

W ubiegłym tygodniu Hawe podpisało warunkowe umowy o współpracy w tym przedsięwzięciu z Alcatelem-Lucentem i TP Teltech, które będą podwykonawcami w projekcie.

Źródło: Wrota Warmii i Mazur

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Hawe, sieci regionalne, SSPW, warmińsko-mazurskie

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie