Przejdź do treści

Virtual Telecom pierwszym klientem lubelskiej sieci regionalnej

Data: 2015-10-20 07:45:00
Virtual Telecom pierwszym klientem lubelskiej sieci regionalnej

Firma Virtual Telcom z Lublina to pierwszy operator ostatniej mili, który w województwie lubelskim podłączył się do sieci regionalnej wybudowanej w ramach projektu SSPW. Mimo że Operator Lubelskiej Sieci Szerokopasmowe oficjalnie swe usługi ma uruchomić od listopada.

Podłączenie do lubleskiej sieci miało miejsce w węźle dystrybucyjnym w miejscowości Osmolice w gminie Głusk. Firma Virtual Telcom buduje bowiem w pobliskich Prawiednikach (oddalonych około 15 km od Lublina) sieć FTTH w ramach projektu 2.1 PO RPW. Dlatego też umowa z operatorem została podpisana w szkole w Prawiednikach, która przy okazji została podłączona do sieci.

- Kupiliśmy od OLSS usługę transmisji danych 1 GB/s - informuje Dariusz Ładniak, współwłaściciel Virtual Telcom.

Lubelski operator ma stosunkowo krótką historię, bo na rynku działa od 2010 roku i na początku specjalizował się głównie w usługach dla biznesu (kolokacja, transmisja danych, telefonia IP), choć jej właściciele przed jej założeniem zdobyli  spore doświadczenie w działalności telekomunikacyjnej, które postanowili wykorzystać w nowej firmie. Z dumą podkreślają, że obecnie dysponują najnowocześniejszym obiektem kolokacyjnym w południowo-wschodniej Polsce.

- Jakiś czas temu uznaliśmy, że warto poszerzyć pole dziania i z usługami FTTH wejść na rynek indywidualny. Dlatego m.in. wystartowaliśmy w konkursie 2.1 PO RPW organizowanym przez PARP, w którym udało się nam zdobyć dofinansowanie na projekt „Budowa światłowodowej sieci dostępowej w m. Prawiedniki i Prawiedniki kolonia – gmina Głusk”. - mówi Ładniak. 

Doświadczenie w budowie sieci FTTH  operator zdobywał już wcześniej, m.in. na warszawskim Wilanowie, gdzie ma też swoją infrastrukturę.

Obecnie firma kończy wartą 2,5 mln zł (dofinansowanie unijne to około 1,5 mln zł)  inwestycję w Parwiednikach, której efektem było wybudowanie 37 km światłowodów. Za realizację inwestycji  w technologii GPON odpowiadała firma Falesia Systemy. Co jednak najważniejsze, operator nie narzeka na brak klientów w Prawiednikach. – Na obszarze naszej inwestycji są 282 gospodarstwa domowe. Prawie wszystkie objęliśmy naszą siecią. Zgodnie z założeniami projektu mieliśmy podłączyć 147 klientów. Już dziś wskaźnik ten przekroczyliśmy, bo podpisaliśmy około 170 umów na świadczeniu usług internetowych – mówi Dariusz Ładniak.

Co ciekawe, Virtual Telecom wcale nie sprzedaje usług internetowych tanio. Za łącze 30Mb/s klient musi zapłacić 89 zł. – Według naszych kalkulacji, to jest dziś realna cena za światłowód do domu w Polsce dla zabudowy jednorodzinnej. Taniej tych usług nie opłaca się sprzedawać – podkreśla Dariusz Ładniak.

Virtual Telecom chce dalej rozszerzać swój zasięg działania na rynku indywidualnym. Nie planuje jednak startu w najbliższym konkursie na budowę sieci z POPC. – Wydzielone i opublikowane obszary inwestycyjne nie leżą w zasięgu naszego zainteresowania. Inwestujemy więc z naszych środków na lubelskich osiedlach jednorodzinnych – mówi Dariusz Ładniak.

Ostatnio też firma dokonała małej akwizycji kupując lubelską część Hyperiona. W akwizycji  chodziło głównie o pozyskanie klientów. Virtual Telecom przebudowuje niemal od podstaw przejętą od Hyperiona infrastrukturę do standardu FTTH.

Marek Jaślan

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Virtual Telecom, OLSS, sieci regionalne, lubelskie, sieci ostatniej mili, Prawiedniki, sieci dostępowe, isp

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie