Przejdź do treści

Unijna scheda Netii po Dialogu i Crowleyu

Data: 2013-09-03 06:23:00
norebbo/Photogenica

Netia kończy projekty internetowe, na które przejęte przez nią spółki Telefonia Dialog i Crowley otrzymały unijne wsparcie. Jak sobie radzi z tym spadkiem?

W Grupie Netii obecnie prowadzone i rozliczane są cztery inwestycje, które wspomagane są finansami pozyskanymi z Unii Europejskiej. Najbardziej aktywna w pozyskiwaniu funduszy unijnych była Telefonia Dialog, która w różnym stopniu zaawansowania prowadziła trzy projekty. Jeden został zrealizowany przez Crowley Data Poland. Obie firmy pod koniec 2011 r. zostały kupione przez Netię. Żaden z nich nie jest jeszcze do końca rozliczony z powodu tzw. trwałości projektu.

Dawniej nowość dziś problem

Pierwsza z inwestycji to „Wdrożenie innowacyjnych usług w oparciu o sieć dostępową w technologii pasywnej sieci optycznej PON” w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, została rozpoczęta w 2009 roku przez ówczesną Telefonię Dialog. Wartość inwestycji wyniosła 40 mln zł, z czego dofinansowanie obejmowało 16 mln. W ramach projektu wybudowano ponad 800 km linii światłowodowych, które dotarły do  80 tys. gospodarstw domowych w południowych osiedlach Wrocławia - głównie na Gaju. Łatwo policzyć, że dzięki temu możliwość skorzystania z szerokopasmowego Internetu uzyskało ponad 200 tys osób.

Czas rozliczenia inwestycji z Unią przewidziano na grudzień 2013 r. Co prawda światłowody od dawna leżą tam, gdzie powinny, ale umowa na dotację zawierała jeden haczyk - z usług świadczonych za jej pośrednictwem musi skorzystać odpowiednia liczba osób. Sęk jednak w tym, że światłowody kładzione były głównie z gęsto zaludnionych obszarach Wrocławia i obecnie konkurencja jest tam duża (prócz Netii są jeszcze co najmniej dwie firmy świadczące podobne usługi) zatem zebrać odpowiednią ilość chętnych nie jest łatwo. Przed laty, gdy projekt powstawał, telewizję wraz z Internetem i telefon dostarczała tylko jedna firma.

- O konkretnych liczbach nie mogę mówić, ale mamy opracowany plan wypracowania wskaźników, który jest obecnie realizowany i jego wyniki są lepsze niż zakładaliśmy. Jesteśmy pewni, że do grudnia osiągniemy wyznaczone pułapy użytkowników i pozytywnie zakończymy proces rozliczania się z unijnymi funduszami - mówi Paweł Caban, kierownik działu rozwoju strategii w Netii.

Również dla MiŚ-ów

Druga inwestycja, dla której pozyskano współfinansowanie środkami unijnymi to Rozbudowa regionalnej sieci szerokopasmowej Telefonii DIALOG w województwie Łódzkim”. Jej rozpoczęcie nastąpiło w 2010 roku, gdy Dialog był jeszcze niezależną spółką.
Projekt zakończono w 2011 roku – poniesione wydatki zamknęły się w kwocie około 7 mln zł z czego w ramach wypłaconych refundacji otrzymano około 50 proc. z 3,5 mln zł. Pozostała część jest jeszcze do wypłaty po finalnej kontroli projektu, która zostanie przeprowadzona w okresie wakacyjnym.

W ramach tej inwestycji położono 240 km kabli światłowodowych. W zasięgu sieci szerokopasmowych znalazło się 65 tys. gospodarstw domowych na osiedlach Olechów, Widzew i Retkinia. W zasięgu szybkiego Internetu znalazło się również 700 małych i średnich przedsiębiorstw (MiŚ). W tym projekcie, oprócz dostępu do nowych technologii, nacisk położono także na aspekty ekologiczne - w tym ograniczenie zużycia energii elektrycznej.

Rygorystyczne parametry

Netia rozlicza jeszcze jeden projekt wspierany funduszami unijnymi rozpoczęty przez spółkę kupioną przez tego operatora.  W 2008 roku Crowley Data Poland rozpoczęła realizację inwestycji „Wdrożenie usługi szerokopasmowego dostępu radiowego w technologii LMDS 28 MHz”. Unia zdecydowała się dołożyć niecałe cztery miliony złotych do prac wycenionych na ponad  dziewięć milionów ze względu na innowacyjność.

Jednak i ten projekt nie został jeszcze ostatecznie rozliczony, choć zakończono go w 2010 roku. Powód jest prozaiczny - operator musi przez określony w umowie czas rzeczywiście eksploatować postawione nadajniki i na dodatek muszą one spełniać rygorystyczne parametry radiowe. Niemniej należy się spodziewać, że do ostatecznych rachunków dojdzie jeszcze w tym roku.
W ramach tego rozwiązania do Internetu podłączani są przede wszystkim klienci biznesowi na terenie kilku województw: mazowieckiego, małopolskiego, pomorskiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego i łódzkiego.

Na ratunek małym  miejscowościom

Czwarty projekt, w który zaangażowane są unijne pieniądze, Netia rozpoczęła samodzielnie w 2012 roku i jest jedynym z tutaj wymienionych, który jeszcze nie jest gotowy. Jego podstawy zostały również sporządzone w czasie, gdy Dialog był samodzielnym operatorem. Inwestycja pod nazwą „Budowa szerokopasmowej sieci telekomunikacyjnej DIALOG na obszarze województwa dolnośląskiego” przeprowadzona będzie w mniejszych miejscowościach województwa i tam, gdzie jest małe zaludnienie.

Zastosowane też zostaną dwie technologie dostępu do sieci telekomunikacyjnej - pasywna sieć optyczna PON zostanie będzie doprowadzona do 87 tysięcy osób na terenie Siechnic, Oławy, Środy Śląskiej, Kątów Wrocławskich, Nowej Rudy, Żarowa i Gryfowa Śląskiego. Sześć stacji Wimax doprowadzi łączność tam, gdzie zagęszczenie ludności jest małe na terenie Siechnic, Gościęcic, Kątów Wrocławskich, Malczyc, Nowej Rudy, Gryfowa Śląskiego. Będzie mogło skorzystać z niej około 24 tys. Dolnoślązaków.

Na realizację tego projektu przeznaczono w sumie 12 mln zł. Dotacja unijna spodziewana jest na poziomie pięciu milionów. Inwestycja na razie jest w fazie zamykania projektu i organizowania przetargów na wykonawców i dostawców niezbędnego sprzętu. Konkretne prace budowlane ruszą pod koniec roku, natomiast w 2014 powinny zostać zakończone i być może nawet rozliczone.

Skład makulatury

Okazuje się, że proces rozliczeń projektów dofinansowanych ze środków unii europejskiej jest wymagający i czasochłonny.

- Instytucje wdrażające próbują upraszczać procedury rozliczeniowe (np. redukcji ulega ilość wymaganych do wniosków o płatność dokumentów) wciąż jednak opóźnienia w procesie rozliczeniowym i refundacji poniesionych wydatków często wynoszą ponad 6 miesięcy - mówi Paweł Caban.
Inne uciążliwości związane ze spełnianiem unijnych wymagań to skrupulatne gromadzenie całej dokumentacji wyłącznie w formie papierowej  oraz częste rotacje osób w instytucjach kontrolnych, które które od nowa muszą zapoznać się z wielotomową dokumentacją.

Generalnie jednak w Netii chwalą sobie unijne dotacje, bo pozwalają one na szybszy rozwój sieci i inwestowanie tam, gdzie za własne fundusze jest to nieopłacalne.

Piotr Rabiej

Grafika: norebbo/Photogenica

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Netia, FFTH, Dialog, Crowley, projekty unijne, Łódź, Wrocław, światłowody, sieci, dofinansowanie

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie