Przejdź do treści

Umowa na realizację warmińsko-mazurskiej sieci podpisana

Data: 2013-04-19 14:34:00
Umowa na realizację warmińsko-mazurskiej sieci podpisana

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego podpisał dziś ze spółką Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe umowę na realizację projektu pod nazwą „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo warmińsko-mazurskie”.

Platformę inwestycyjną ORSS Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe tworzą: Hawe, TP Teltech  – spółka z grupy Orange Polska oraz Alcatel-Lucent Polska .

– To kluczowa inwestycja dla gospodarki regionu – mówi marszałek województwa Jacek Protas. – Dzięki wysokiej jakości usługom cyfrowym dostajemy szansę na przyspieszony rozwój, w tym między innymi w kierunku innowacyjnych technologii. To ma decydujący wpływ na rozwój gospodarki elektronicznej i szybsze procesy modernizacyjne przedsiębiorstw. Nowoczesne rozwiązania pobudzą inwestycje w nowe technologie, rozwój gospodarki niskoemisyjnej, a także wprowadzenie na rynek nowych produktów i usług świadczonych z wykorzystaniem Internetu.
 
Głównym celem projektu jest zapewnienie superszybkiej sieci światłowodowej na terenie województwa i zbudowanie odpowiedniej do tego infrastruktury. Projekt przyniesie korzyści sektorowi publicznemu, zapewni szybkie i bezpieczne łącza pomiędzy instytucjami, pozwalające na efektywne wdrażanie narzędzi administracji oraz wyjście z bogatszą ofertą e-usług do mieszkańców i podmiotów gospodarczych, co oznacza znaczne obniżenie kosztów funkcjonowania administracji.

Budowa jednolitej infrastruktury teleinformatycznej pozwoli na zwiększenie dostępności do mediów elektronicznych, a także na znaczne obniżenie kosztów usług skierowanych do mieszkańców regionu. Otwarcie niedostępnego dotąd rynku spowoduje wzrost liczby inwestycji związanych z doprowadzeniem infrastruktury do odbiorcy końcowego, co wpłynie na zwiększenie dostępu do Internetu instytucjom, przedsiębiorstwom i mieszkańcom obszarów peryferyjnych zagrożonych „wykluczeniem cyfrowym”.

Zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu na obszarze niemal całego regionu pozwoli na rozwój lokalnego rynku operatorów dostępowych skutkujący zwiększeniem konkurencyjności, a w ślad za tym obniżeniem cen oraz znaczącym wzrostem jakości usług świadczonych odbiorcom końcowym: gospodarstwom domowym, instytucjom publicznym oraz podmiotom prywatnym.
 
Budowa szkieletowej i dystrybucyjnej szerokopasmowej sieci telekomunikacyjnej w regionie to:
- 2241 km sieci światłowodowej,
- 10 węzłów szkieletowych,
- 216 węzłów dystrybucyjnych,
- 1860 przeszkolonych osób,
- ponad 150 tys. osób w zasięgu Internetu.

Oznacza to likwidację „białych plam”, zapewnienie mieszkańcom, przedsiębiorcom, administracji publicznej możliwości dostępu do usług szerokopasmowego Internetu, a przede wszystkim pobudzenie rozwoju społeczno-gospodarczego regionu. Nowe rozwiązania wpłyną na pobudzenie rynku usług opartych na nowoczesnych technologiach w dziedzinach takich jak e-edukacja, e-medycyna, e-administracja, e-biznes. A to daje: nowe modele prowadzenia działalności gospodarczej, telecentra, telepracę, e-commerce, uproszczenie relacji obywatel – administracja, optymalizację zużycia mediów, zarządzanie procesami, innowacyjne usługi e-zdrowia, większą autonomię i bezpieczeństwo osób wymagających opieki z uwagi na stan zdrowia. Ułatwią też one rezerwację hoteli, dostęp do informacji turystycznej, dostęp do skarbów dziedzictwa narodowego, uproszczą relacje rodzice – szkoła i przyniosą nowe narzędzia zdalnego dostępu do wiedzy.

Źródło: Wrota Warmii i Mazur
 

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

warmińsko-mazurskie, SSPW, ORSS, umowa, sieci regionalne

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie