Przejdź do treści

Umowa na Internet dla Mazowsza podpisana

Data: 2013-10-04 08:44:00
Umowa na Internet dla Mazowsza podpisana

Samorząd województwa mazowieckiego podpisał umowę z polsko-koreańskim konsorcjum KT Corporation na realizację budowy światłowodowej sieci szerokopasmowej na terenie Mazowsza. To największy tego typu projekt realizowany obecnie w Europie.

Jego celem jest m.in. budowa 3680 km sieci światłowodowej, a co za tym idzie stworzenie dostępu do Internetu dla wszystkich mieszkańców Mazowsza. Wartość całego przedsięwzięcia wyniesie około 458 mln zł. Projekt będzie realizowany w ramach RPO WM. Przyznana dotacja unijna wynosi ponad 340 mln zł.

– Dostęp do Internetu to dziś absolutna konieczność. Bez niego trudno mówić o równych szansach mieszkańców dużych miast i sołectw. Tymczasem obecnie aż 82 proc. miejscowości to obszary, gdzie występuje jego brak lub ograniczony dostęp. Ten problem dotyka niemal co drugiego mieszkańca województwa. Mam nadzieję, że dzięki projektowi uda się zlikwidować te bariery – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 „Internet dla Mazowsza” to jeden z kluczowych projektów realizowanych na terenie województwa mazowieckiego. Pełnomocnikiem samorządu województwa do jego realizacji jest Agencja Rozwoju Mazowsza S.A. 10 lipca br. została wybrana najkorzystniejsza oferta dotycząca realizacji, utrzymania i zarządzania siecią szerokopasmową. Złożyło ją polsko-koreańskie konsorcjum (KT Corporation – lider konsorcjum oraz członkowie: Daewoo International Corporation, Asseco Poland., Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Telekomunikacyjnych., BIATEL Telekomunikacja , BIATEL BIT, KBTO). Wybrana w drodze przetargu oferta opiewała na kwotę ponad 458 mln zł.

Obecnie na terenie ponad 82 proc. mazowieckich miejscowości nie działa żaden operator posiadający infrastrukturę szerokopasmowego dostępu do Internetu o przepływie od 2 Mbit/s. Oznacza to brak bądź bardzo ograniczony dostęp do Internetu dla ponad 1,1 mln ludzi. Dodatkowo w przypadku ponad 8700 mazowieckich miejscowości żaden operator nie posiada sieci dostępowej NGA zapewniającej dostęp do Internetu o przepływie od 30-40 Mbit/s. Dotyczy to aż 2,2 mln mieszkańców.

„Internet dla Mazowsza” to projekt, dzięki któremu wszyscy mieszkańcy Mazowsza będą mieli zapewnioną możliwość dostępu do Internetu. Co to oznacza w praktyce? Infrastruktura teleinformatyczna zostanie doprowadzona do wszystkich sołectw. Zniknie bariera dla operatorów telekomunikacyjnych, którym do tej pory nie opłacało się docierać do małych miejscowości.

Powstała sieć będzie otwarta dla wszystkich przedsiębiorców telekomunikacyjnych oferujących usługi teleinformatyczne odbiorcom końcowym, czyli mieszkańcom, przedsiębiorcom. Inwestycja zakłada budowę 3680 km sieci światłowodowej, spełniającej wymogi sieci NGN (Next Generation Network). Na jej bazie przedsiębiorcy będą mogli budować własne sieci dostępowe na terenach, na których rozbudowa sieci szerokopasmowej dotychczas była nieatrakcyjna ekonomicznie. Poza światłowodową siecią szkieletowo-dystrybucyjną w 33 miejscowościach powstanie sieć dostępowa NGA-FTTB (Next Generation Access – Fiber To The Building).

Projekt „Internet dla Mazowsza” zakłada uzupełnienie infrastruktury teleinformatycznej operatorów działających w województwie mazowieckim – nie dubluje jej. Powstała sieć zostanie wybudowana zgodnie z zasadą neutralności technologicznej, tj. nie faworyzuje żadnej technologii. Jednak z uwagi na potrzebę zachowania dużej skalowalności sieci optymalnym rozwiązaniem technologicznym będzie sieć z okablowaniem światłowodowym. Za jej pośrednictwem możliwe będzie świadczenie operatorom końcowym (ostatniej mili) usług w zakresie: dzierżawy włókien światłowodowych, dzierżawy kanalizacji teletechnicznej, dostępu do sieci Internet, usług multimedialnych (TV i wideo na życzenie), usług głosowych i usługi monitoringu.

Źródło: Urząd Marszałkowski woj. mazowieckiego

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

IDM, Internet dla Mazowsza, ARM, mazowieckie, sieci regionalne, KT Corporation

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie