Nie wykluczone, że samorząd województwa podlaskiego powoła zależną od niego w 100 proc. spółkę do operowania siecią regionalną. Docelowy model ma zostać wypracowany w porumienieniu z Komisją Europejską.
To dlatego, że trzy postępowania na wybór operatora infrastruktury sieci regionalnej na Podlasiu zakończyły się fiaskiem. W ostatnim postępowaniu żaden z trzech podmiotów, które brały udział w negocjacjach nie zdecydował się ostatecznie na złożenie oferty.
Według Agnieszki Aleksiejczuk, dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku, potencjalnych operatorów zniechęcają na początku stałe koszty, które trzeba ponieść; np. opłaty za pasy drogowe w Podlaskiem to kwota 2,3 mln zł, kolejne 1,6 mln zł to podatek od nieruchomości. - Rynek jest trudny, a w pierwszych latach w tych projektach koszty znacząco przewyższają przychody - podkreśla Agnieszka Aleksiejczuk.
Już na początku 2016 r. w trakcie trzeciego postępowania na operatora, Urząd Marszałkowski w Białymstoku wziął pod uwagę, że może ono pozostać bez rozstrzygnięcia. W województwie zaplanowano wariant alternatywny, w którym to ono samo będzie operatorem tymczasowym.
W województwie podlaskim regionalna sieć szkieletowa liczy 1 885 km.
, wydruk, pdf , Prześlij znajomym
sieci regionalne, SSPW, Podlasie, podlaskie, operator infrastruktury
Portal realizowany w ramach projektu nr POIG.07.01.00-00-019/09 pn. „System Informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.