Przejdź do treści

Ruszyła budowa DSS

Data: 2013-05-27 16:11:00
Ruszyła budowa DSS

W Warcie Bolesławieckiej ruszyła dziś budowa Dolnośląskiej Sieci Szerokopasmowej (DSS). Oplecie ona cały region i pozwoli na zlikwidowanie tak zwanych białych plam, czyli miejsc, w których z powodu braków w infrastrukturze telekomunikacyjnej mieszkańcy mają ograniczone możliwości podłączenia się do internetu. Symboliczny początek robót miał miejsce w Warcie Bolesławieckiej, gdyż jest to pierwsza gmina, w której wykonawca skompletował wszystkie niezbędne dokumenty wynikające z prawa budowlanego i mógł rozpocząć budowę.

Największe problemy z łączami są na terenach podgórskich. W najgorszej sytuacji są mieszkańcy Worka Turoszowskiego, okolic Lwówka Śląskiego, Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry, a także Kotliny Kłodzkiej. Narzekać na szybkość internetowych łączy nie mogą jedynie mieszkańcy Wrocławia, Wałbrzycha i Legnicy.

Planuje się położenie 1500 kilometrów światłowodów, które będą gwarantować prędkość przesyłu danych do 100 gigabitów na sekundę. Sieć ma być dostępna dla wszystkich operatorów prywatnych, którzy będą mogli zaoferować usługi internetowe w miejscach, gdzie dotychczas były z tym problemy.

Projekt przewiduje w sumie prawie 600 punktów dostępu do sieci szerokopasmowej, a w pierwszym etapie budowy ma ich być ponad 150. W zasięgu tej sieci ma się znaleźć ponad tysiąc wsi i małych miejscowości.

Jak powiedział marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec, inwestycja pomoże zlikwidować tzw. "białe plamy", czyli miejsca, w których z powodu braków w infrastrukturze telekomunikacyjnej mieszkańcy mają ograniczone możliwości podłączenia się do internetu.

– Budowa tej sieci przyniesie znacznie więcej korzyści. Wierzę, że spowoduje szybszy rozwój ekonomiczny regionu, gdyż ściągnie na Dolny Śląsk nowych inwestorów – dodał Jurkowlaniec. Właścicielem sieci światłowodowej będzie Województwo Dolnośląskie, a jej operator zostanie wyłoniony w przetargu.
 
Sieć powstanie w ciągu dwóch lat. Jej wykonawcami są firmy: Wasko, Fonbud i Telnet. Koszt inwestycji to ponad 215 mln zł, z czego prawie 85 proc. pochodzi z funduszy unijnych, a pozostałe środki z budżetu województwa. Sieć ma zapewnić dostęp do szybkiego internetu 340 tysiącom gospodarstw domowych.

Ważne informacje:
•    Przepustowość głównego pierścienia: 100 gigabitów na sekundę
•    Liczba powiatów przez które przechodzi trasa DSS: wszystkie powiaty Województwa Dolnośląskiego
•    Liczba gmin, przez które przechodzi trasa DSS: 131
•    Liczba małych miejscowości i wsi w zasięgu DSS: 1 030
•    Liczba gospodarstw domowych w bezpośrednim zasięgu DSS: ok. 340 tys.

 

Źródło: Gazeta Wrocławska, PAP, Urząd Marszałkowski we Wrocławiu

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Dolny Śląsk, dolnośląskie, sieci regionalne, DSS

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie