Przejdź do treści

Relacja z czatu na temat działania 8.4 POIG

Data: 2012-11-21 12:49:00
Relacja z czatu na temat działania 8.4 POIG

W dniu 21 listopada odbył się czat z ekspertami dotyczącym działania 8.4 POIG (budowa sieci ostatniej mili).

moderator: Witamy na czacie internetowym organizowanym przez portal Polska Szerokopasmowa dotyczącym działania 8.4 POIG. Na pytania uczestników odpowiadać będą Piotr Abramowicz i Anna Bedyńska Władzy Wdrażającej Programy Europejskie, Agata Liwska-Gołoś i Łukasz Małecki z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Marek Ostanek, Artur Więcek i Joanna Antczak z Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zapraszamy do zadawania pytań.

10:23:21

wwpe~betty:czy nadal będą 2 wnioski tzn"trwale biale plamy"
Odpowiedź:W chwili obecnej nabór prowadzony jest w formie 2 konkursów. Trwają ustalenia dotyczące możliwości włączenia miejscowości trwale białych w formularz dla wszystkich województw

10:31:53

UKE~betty:jak mogę dowiedzieć się coś więcej jesli Panstwa nie słyszę cy znajdę gdzieś zapis z tej konferencji i odpowiedzi na pytania?
Odpowiedź:Po zakończeniu czata, wszystkie pytanie i odpowiedzi będą zamieszczone na portalu Polska Szerokopasmowa

10:32:10

wwpe~betty:czy dzierżawa słupów, projektowanie sieci magistralnej opracowania projektu technicznego czy budowlanego i koszty nadzorów robót budowlanych to koszt kwalifikowany?
Odpowiedź:w świetle paragrafu 7 Rozporządzenia MSWiA dzierżawa słupów jest kwalifikowalna pod warunkiem zawarcia umowy na czas realizacji i trwałości projektu (3 lata). Pozostałe wydatki mogą zostać uznane za kwalifikowalne pod warunkiem zaksięgowania ich przez wnioskodawcę jako koszt wytworzenia środka trwałego (zgodnie z Ustawą o Rachunkowości)

10:35:09

wwpe~betty:czy opłata za wyłączenie sieci energetycznej i dokumentacja powykonawcza to koszt kwalifikowany?
Odpowiedź:koszt sporządzenia dokumentacji powykonawczej jest kosztem operacyjnym niezwiązanym z wykonaniem projektu inwestycyjnego. pytanie dotyczące wyłaczenia sieci energetycznej jest niezrozumiałe. Proszę o doprecyzowanie jakiego rodzaju koszt mają Państwo na myśli

10:40:29

UKENiebieski:Gdzie możemy znaleźć informacje na temat warunków finansowania projektów POIG?
Odpowiedź:Informacje o warunkach finansowanie projektów realizowanych w ramach POIG mozna znaleźć na stronie Władzy Wdrażającej Programy:http://www.wwpe.gov.pl/index.php?params 

wwpe~Piotr:czy przed koncem naboru wnioskow z tego naboru zostana ogloszone poprzednie wyniki naborow.
Odpowiedź:Prawdopodobnie wyniki poprzedniego konkursu bedą ogłoszone po zakończeniu obecnie trwającego naboru

10:49:28

wwpe: Kosztem kwalifikowalnym jest budowa infrastruktury telekomunikacyjnej w miejscowościach niekwalifikujących się do wsparcia wyłącznie wówczas, gdy taka miejscowość znajduje się pomiędzy najbliższym lub najbardziej efektywnym punktem dystrybucji internetua użytkownikiem końcowym. Oznacza to, że taka infrastruktura ma spełniać wyłącznie funkcję przesyłową. W miejscowościach niekwalifikujących nie można świadczyć usługi dostepu do Internetu

10:49:59

mrrKrystyna2:Coraz więcej słyszymy o programie 8.5 dotyczącym projektów realizowanych w technologii radiowej i satelitarnej, Czy będzie miało to miejsce jeśli tak to czy będzie zwiekszona alokacja na 8.4 w stosunku do budzetu dostepnego na 2013, czy bedzie mialo miejsce wydzielenie budzetu z 8.4 na 8.5 jesli tak to jaki rocent moze zostac dedykowany na 8.5
Odpowiedź:Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem usprawnień w ramach 8 osi PO IG. Informacje o ich rezultacie powinny być znane najwcześniej na początku 2013 r.

10:53:57

11:00:46

wwpe~polo:w jaki sposób WWPE będzie sprawdzać czy ktoś świadczy usługę w miejscowościach niekwalifikujących się do wsparcia w oparciu o dofinansowaną inwestycję?
Odpowiedź:podczas kontroli na miejscu. Lokalni operatorzy działający na danym terenie również kontroluja działalność konkurencji, otrzymującej dofinansowanie w ramach działania 8.4 POIG. Jednocześnie należy podkreślić, że zakładamy uczciwość beneficjentów w powyższej kwesti

11:00:54

UKE~polo:w jaki sposób WWPE będzie sprawdzać czy ktoś świadczy usługę w miejscowościach niekwalifikujących się do wsparcia w oparciu o dofinansowaną inwestycję?
Odpowiedź:W trakcie kontroli UKE weryfikuje listę klientów podłączonych do infrastruktury wybudowanej ze środków publicznych.

11:02:18

moderatorundefined: Jesteśmy operatorem oferującym technologie z końca listy technologii wymienionych w Kryteriach- czyli dostajemy bardzo niską ilość punktów za technologie i nasze projekty nie dostają dotacji. Jak ma się takie punktowane `preferowanie `pewnych rozwiązań do zasady neutralności technologicznej wymaganej przez Unię ? Uzasadnienie punktacji podane w Kryteriach nie jest wystarczające..

11:09:42

wwpe: Pojęcie neutralności technologicznej nie oznacza zrównania punktacji za rózne technologie dostarczania Internetu. Zróżnicowanie punktowe wynika z obecnych i przyszłych możliwości wybranej technologi. Naturalnym jest, że technologie światłowodowe dają zdecydowanie większe możliwości niż inne technologie. Konstrukcja punktowania projektów nie wyklucza otrzymania dofinansowania przez projekty realizowane w technologii radiowej czy satelitarnej

11:12:32

UKE~Piotr:jak mozna sprawdzic jako operator co konkurencja buduje. z moich informacji wynika ze operator bardzo duzy podlancza kolejne miejscowosci na ktore nie byl pisany projekt rozcinajac wlokna.
Odpowiedź:Informacje o planach inwestycyjnych operatorów i JST ( w ramach RPO) są dostępne na stronie: poig84.uke.gov.pl

11:16:23

UKE~Miłosz:jak liczona jest efektywność pozyskania jednego klienta? całość kosztów projektu/ilość planowanych klientów? sprzęt na maszty dystrybucyjne/ilość klientów. Czy jakoś inaczej
Odpowiedź:W ramach oceny wniosku m.in. analizowany jest koszt podłączenia pojedynczego użykownika do sieci szerokopasmowej jako całkowity koszt projektu/założonych wskaźników.

11:17:20

moderatorJacek: Rozważamy złożenie wniosku z wykorzystaniem technologii satelitarnej, ale dotychczasowe wnioski były praktycznie wszystkie odrzucane.... Dlaczego takie typowe ` ostatniomilowe rozwiązanie` jest kompletnie niewykorzystywane w Polsce? Przecież to stabilna usługa o downloadzie 18 Mbps...Proszę o skomentowanie szans na dotacje na projekty tego typu.

11:17:37

moderatorwwpe: Punktacja za technologię satelitarną została zrównana z technologia radiową. Tym samym zwiekszone zostały szanse wnioskodawców realizujących inwestycje w technologii satelitarnej, zwłaszcza na obszarach gdzie wykorzystanie tej technologii jest uzasadnione ukształtowaniem terenu bądź gęstościa zaludnienia.

11:23:11

wwpe~Błażej:Jak WWPE odnosi się do zmian formy organizacyjno-prawnej beneficjenta (przekształcenia czy też połączenia) w sposób określony w kodeksie spółek handlowych, oczywiście za uprzednim poinformowaniem WWPE o takim zamierzeniu. Pytam też w kontekście opublikowanych przez MRR na jego stronie internetowej konkluzji z posiedzenia COCOF, a z drugiej strony braku jednoznacznego stanowiska WWPE w tej kwestii.
Odpowiedź:Każda zmiana organizacyjno-prawna beneficjenta jest weryfikowana indywidualnie. W szczególności pod kątem przynależności do kategorii MŚP i pod kątem zapewnienia trwałości projektu.

11:23:36

wwpe~Miłosz:czy macierze do przechowywania logów połączeń klientów sieci sa kosztem kwalifikowanym?
Odpowiedź:koszty operacyjne związane z późniejszym funkcjonowaniem sieci nie są wydatkiem kwalifikowalnym.

11:23:39

wwpe~Miłosz:czy oprogramowanie do zarządzania użytkownikami jest kosztem kwalifikowanym?
Odpowiedź:koszty operacyjne związane z późniejszym funkcjonowaniem sieci nie są wydatkiem kwalifikowalnym.

11:27:44

moderatorpiotr: Chcę złożyć wniosek na siec FTTH w działaniu 8.4. Chcę wykonać 500 przyłączy światłowodowych do lokali i podać liczbę 500 jako wskaźnik „Liczba użytkowników końcowych podłączonych do szerokopasmowego Internetu w ramach projektu”. W ramach projektu zakładam, że 100 użytkowników podpisze umowę na Internet i wykaże ich jako wskaźnik „Liczba zakupionych stacji klienckich do podłączenia szerokopasmowego Internetu dla użytkowników końcowych”, co będzie równało się ilości zakupionych urządzeń CPE dla tych użytkowników. Czy prawidłowo podaję wskaźniki w projekcie? Jeżeli nie, to jako jaki wskaźnik mam podać 500 przyłączy do lokali, a jaki 100 użytkowników korzystający z usługi dostępu do Internetu?

11:28:10

moderatorUKE: Jeżeli wskaźnik projektu: Liczba użytkowników końcowych podłączonych do szerokpasmowego Internetu w ramach projektu" zostanie zadeklarowany jako 500, należy podłączyć 500 użytkowników kocowych (umowy abonenckie)

11:29:12

moderatorpiotr: czy nie uwazaja panstwo ze termin zakonczenia naborow powinien zostal wydluzony. sam jako operator napisalem wniosek ktory nie wiem jak bedzie oceniony. piszac kolejny przy zalozeniu ze pierwotny zostanie odrzucony moge milo sie zaskoczyc ze wniosek przejdzie pozytywnie. i tu pojawia sie problem bede pisale kolejny wniosek nie wiedzac czy bede mial na niego srodki. Dzialania takie sa bezsensowne, generujemy prace wwpe w celu sprawdzenia wniosku a okazac sie moze ze nie mamy na to srodkow.

11:29:38

moderatorWWPE: przyjety harmonogram naboru wniosków jest obligatoryjny dla jednostek zaangażowanych w procedurę przyjmowania wniosków. WWPE nie ma możliwości przesunięcia teminu naboru, w związku z niezakończoną oceną projektów złożonych w ramach poprzedniego konkursu

11:30:29

UKE~Piotr:na tych stronach brak informacji o tym Ze dany operator wybudowal 4 otworowa kanalizacje wykorzystal 1 otwor na budowe wlokna a pozostale 2 otwory zamierza sprzedac do budowy wielkopolskiej sieci szerokopasmowej, a 1 otwor zostawia sobie jako zapas technologiczny. gdzie sprawdzic ile w danym projekcie operator zamierza wybudowac sqiatlowodo ile km i ile otworow napisal we wniosku. czy zawiadamiac trzeba bezposrednio KE ???
Odpowiedź:Zgodnie z delegacją ustawową Prezes UKE nie prowadzie inwentaryzacji tego typu informacji.

11:32:10

mrr~Piotr:czy imfrastruktura wubudowanq w ramafh dzialania 8.4 moze zostac odsprzedane na dzialania wielkopolskiej sieci szerokopasmowej
Odpowiedź:Zgodnie z par. 7 ust. 3 wzoru umowy o dofinansowanie dla działania 8.4PO IG Benefcijent jest zobowiązany do niedokonywania, w okresie 3 lat od zakończenia realizacji projektu, zasadniczych modyfikacji projektu, o których mowa w art. 57 ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006. W związku z powyższym infrastruktura nie może zostać odsprzedana w okresie realizacji i trwałości projektu.

11:33:56

UKE~marian:UKE: Umów abonenckich będzie 100, więc jak podam to jako wskaźnik "Liczba użytkowników końcowych podłączonych do szerokopasmowego Internetu w ramach projektu", to w jaki sposób mam podać 500 przyłączy św. do lokali, jako jaki wskażnik?
Odpowiedź:Jeśli umów abonenckich będzie 100, wskaźnik: Liczba użytkowników końcowych podłączonych do szerokopasmowego Internetu" powinien wynosić 100. Dziłanie 8.4 POIG ma na celu podłączanie użytkowników końcowych. Brak jest uzasadnienia do wybudowania tak nadmiarowej sieci.

11:36:50

moderatorCzat dobiega końca. Prosimy o ostatnie pytania.

 

11:40:34

UKE~polo:w takim razie jaka nadmiarowość jest dopuszczalna
Odpowiedź:Wybrana technologia powinna być dostosowana do zidentyfikowanego zapotrzebowania na usługi.

11:41:33

wwpetest:testp. z kim nalezy sie skontaktowac aby dokonac uzyskac informacje o zrealizowanym dzialaniu 8.4
Odpowiedź:Ogólne informacje dotyczące projektów, które uzyskały dofinansowanie w ramach działania 8.4 oraz podpisały umowę o dofinansowanie (wraz z obszarem realizacji inwestycji) dostępne są na stronie WWPE.

11:42:14

wwpe~marian:Jeżeli jadna z 100 użytkowników, np. umrze, to w jaki sposób mam rozliczyć wniosek. W jakie sposób mam przenieść to przyłącze św?
Odpowiedź:Należy znależć inny podmiot, który podpisze umowę o świadczenie usługi.

11:44:07

11:44:27

UKE~marian:Skoro "Działanie 8.4 POIG ma na celu podłączanie użytkowników końcowych", to będzie podłączonych 500 użytkowników - będzie wykonanych 500 przyłączy światłowodowych. Tych 500 użytkowników będzie mogło w każdym czasie skorzystać z usługi. Deklaracja 100 użytkowników, jest ilośćią KORZYSTAJĄCYCH użytkowników w ramach projektu. Pozostałe 400 mogą skorzystać z usługi w każdym czasie
Odpowiedź:W opisywanym przypadku w praktyce tylko 100 użytkowników będzie korzystało z dostępu do Internetu.

11:45:48

11:49:58

UKE~marian:Ale trzeba wtedy wykonac przyłącze? A w ramach projektu mogłem wykonać 100 i tyle wykonałem. W jaki sposób mam wykonac dodatkowe? WIąże się to z dodatkowymi projektami budowalnymi. Światowody i nie WiFi, że zdemontuje antene i zamontuje gdzie indziej.
Odpowiedź:Przedsiębiorca telekomunikacyjny może rozbudowywać posiadaną infrastrukturę za własne środki finansowe.

11:51:55

moderatorMaciek: Wynika z tego, że nie zależy Wam na budowie infrastruktury a wyłącznie na zapewnieniu usług. Może rozsadniejszym podejściem byłoby stawianie na rozwój infrastruktury w jak najszerszym zakresie w danej lokalizacji. Bo jaki jest sens zapewnienie internetu niewielkimu odsetkowi mieszkańców i zmiana "nasycenia" w przypadku, gdy u większości mieszkańców możliwość dostępu do sieci pozostaje bez zmian. Wszyscy wiemy, że w większości przypadków są to miejscowości małe, do których już poźniej nikt nie "wejdze".

11:52:49

moderatorUKE: Budowa infrastruktury powinna być jednak powiązana z konkretnymi efektami.

11:52:55

wwpe~marian:A działanie 8.4 ma na celu budowę infrastruktury dostępu do Internetu szerokopasmowego czy podpisywanie umów abonenckich?
Odpowiedź :Działanie ma na celu budowę infrastruktury, ale w celu świadczenia z niej usługi użytkownikom końcowym. Wnioskodawca powinien podpisywać umowy na świadczenie usług. W ten sposób weryfikowany jest założony w projekcie wskaźnik "Liczba użytkowników końcowych podłączonych do szerokopasmowego Internetu w ramach realizacji projektu".

UKE: Budowa infrastruktury powinna być jednak powiązana z konkretnymi efektami.

 

Relacja zdjęciowa z czatu na Facebooku  

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

8.4 POIG, czat, WWPE, UKE, MRR, sieci ostatniej mili, dofinansowanie, polska szerokopasmowa

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie