Przejdź do treści

Radzionków wybudował światłowody w trzy miesiące, ale projekt trwał pięć lat

Data: 2014-02-11 17:02:00
Radzionków wybudował światłowody w trzy miesiące, ale projekt trwał pięć lat

Urząd Miasta w Radzionkowie w woj. śląskim pierwsze przygotowania do budowy  miejskiej sieci szerokopasmowej zaczął  w 2007 roku. Uruchomiona została ona na koniec 2012 roku. Gros czasu przy projekcie zajęły sprawy prawno-formalne. Gdy udało się je załatwić na samą budowę magistratowi zostały niespełna trzy miesiące.  Wykonawca zdążył i oddał światłowód w terminie.

- Zadanie to nie było łatwe – mówi Adam Szołtysik, kierownik referatu ds. informatyki w Urzędzie Miasta w Radzionkowie, który był odpowiedzialny za realizację projektu. Przyznaje, że w ciągu tych kilku lat, w jakich realizowana była szerokopasmowa inwestycja, urzędnicy mieli chwile zwątpienia i już niewiele brakowało by w Radzionkowie  zrezygnowano z budowy sieci. – Dla takich małych jednostek samorządowych jak nasza prowadzenie tego typu przedsięwzięć jest trudne. Nie dysponujemy bowiem sztabem prawników i finansistów, którzy załatwiliby niezbędne formalności z Urzędem Marszałkowskim czy Urzędem Komunikacji Elektronicznej – tłumaczy Adam Szołtysik.  

Światłowód czy radio?

Początkowo pomysł był jednak taki, że Radzionków będzie budował sieć w partnerstwie z innymi śląskimi miastami i powiatami. W 2007 roku narodził się na Śląsku pomysł na stworzenie w subregionie centralnym województwa sieci SilesiaNet, która miała zapewnić internet wszędzie tam, gdzie go jeszcze nie ma. Do projektu włączyły się: Ruda Śląska, Bytom, Katowice, Gliwice, Świętochłowice, Zabrze, Tychy Świętochłowice, Piekary Śląskie, Lędziny, Gierałtowice, gminy powiatu tarnogórskiego (Kalety, Radzionków, Tarnowskie Góry) oraz powiat mikołowski z gminami: Wyry, Orzesze, Ornontowice, Łaziska Górne.

Ze wspólnego przedsięwzięcia niewiele jednak wyszło, więc niektóre z miast postanowiły budować  sieć na własną rękę. Wśród nich był Radzionków, który wniosek na dofinansowanie projektu projekt o nazwie „SilesiaNet – budowa społeczeństwa informacyjnego w subregionie centralnym województwa śląskiego: Gmina Radzionków” ze śląskiego RPO złożył w końcu  2009 roku.  Na decyzję w tej sprawie, która okazała się pozytywna musiano czekać jednak długo, bo do początku 2011 roku. 

- Głównym celem naszego przedsięwzięcia była  rozbudowa infrastruktury sieci teleinformatycznej na terenie Radzionkowa. Rozważaliśmy czy zrobić to w technologii radiowej czy światłowodowej. Ostatecznie zadecydowaliśmy, że miejska sieć szerokopasmowa oparta na trzech głównych węzłach sieci szkieletowej, będzie zrealizowana  w technologii światłowodowej – tłumaczy Adam Szołtysik.

Wykorzystać kanalizację TP

Przy czym radzionkowski magistrat na większości trasy  projektowanego światłowodu zdecydował się wykorzystać kanalizację teletechniczną Telekomunikacji Polskiej. Długość sieci miejskiej w Radzionkowie to prawie 8 km, z czego tylko nieco ponad kilometr został wybudowany w kanalizacji wykonanej samodzielnie przez miasto. Takie rozwiązanie z jednej strony ograniczyło koszty (wartość całego projektu to niespełna 647 tys. zł z czego dofinansowanie z RPO to prawie 549 tys. zł ), z drugiej przyspieszyło inwestycje, co okazało się mieć bardzo istotne znaczenie. Jak jednak wspomina Adam Szołtysik przekonanie TP do udostępnienia kanalizacji miastu nie było wcale łatwe. Urząd musiał czynić sporo zabiegów, by operator zawarł z nim umowę ramową w tej sprawie. – Wszytko to musieliśmy mieć dograne przed uruchomieniem przetargu na wykonawcę sieci – mówi Adam Szołtysik.

Warto też podkreślić, że Urząd Miasta zanim jeszcze dostał unijne dofinansowanie na projekt budowy sieci, z własnej kieszeni wyłożył sporo środków na przygotowanie się do inwestycji.  W 2009 roku miasto opracowało dokumentację koncepcji sieci, projekty budowlano-wykonawcze oraz studium wykonalności (zaktualizowane później w 2011 roku). Radzionków zdecydował się też na wykonanie kanalizacji teletechnicznej na ulicy Grunwaldzkiej do Miejskiego Ośrodka  Sportu i Rekreacji.  Koszt tych wszystkich działań, kluczowych dla przyszłego projektu, sięgnął 160 tys. zł.  – Potem 85 proc. tej kwoty udało się odzyskać, gdy miasto otrzymało dofinansowanie na szerokopasmową sieć – mówi Adam Szołtysik. W kosztach projektu Radzionków ujął też pięcioletnie opłaty za dzierżawę kanalizacji od TP. – Operator z góry wystawił faktury za okres trwałości projektu (5 lat) – mówi Adam Szołtysik.

Trzy miesiące na położenie światłowodów

Dla radzionkowskiego magistratu szczególnie gorący był rok 2012, kiedy projekt nabrał przyspieszenia. Wtedy bowiem powstawał SIWZ do przetargu na wykonawcę sieci, wyłaniano firmę, która miał budować światłowody i w końcu  prowadzono inwestycję. – Do przetargu na wykonawcę zgłosiły się cztery firmy, a ostatecznie wygrała go firma O&S Computer Soft z Wałbrzycha, która ma oddział w Radzionkowie – mówi Adam Szołtysik. Jak przyznaje miał on pewne obawy, czy spółka podoła zadaniu, bowiem projekt przewidywał, że inwestycja skończy się do końca 2012 r. i po rozstrzygnięciu przetargu wykonawcy zostały niespełna trzy miesiące na wykonanie prac. Dodatkowo firma z O&S nie miało specjalnego doświadczenia w budowie sieci światłowodowych. Atutem firmy była  wieloletnia współpraca z TP, a miasto miało korzystać z kanalizacji operatora. Według Adama Szołtysika to ostatnie mogło okazać się kluczowe i rzeczywiście O&S  zdążyło z budową sieci w zapisanym w projekcie terminie. 

W ramach inwestycji powstało centrum zarządzania siecią, punkty dostępowe w szkołach i innych jednostkach gminnych oraz uruchomiono pięć hotspotów (z ograniczeniem przepływności 512 Mbit/s wedle wymogów UKE) . Światłowody są wykorzystywane przez miasto do monitoringu wizyjnego, co znacznie poprawiło funkcjonowanie tego systemu i co szybko odczuły służby miejskie.  – Sieć łączy około 10 jednostek miejskich i myślimy by w niedalekiej przyszłości w oparciu o nią wprowadzić też telefonię VoIP- mówi Adam Szołtysik.

Marek Jaślan

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

śląskie, Śląsk, sieci szerokopasmowe, jst, inwestycje, SilesiaNet, Radzionków, RPO

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

powyższy art. obrazuje wsparcie formalno instytucjonalne dla inwestycji szerokopasmowych - pięknie zachowane proporcje pomiędzy papierologią a faktycznym zakresem prac niestety znam to z autopsji

0, 0, Zgłoś naruszenie regulaminu,
,

przeczytaj_tresc_ponownie