Przejdź do treści

Radni pytają o problemy warmińsko-mazurskiej sieci regionlanej

Data: 2016-12-02 14:56:00
Radni pytają o problemy warmińsko-mazurskiej sieci regionlanej

Radnych Sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego niepokoi sytuacja regionalnej sieci na Warmii i Mazurach. Zdaniem Patryka Kozłowskiego, wiceprzewodniczącego sejmiku województwa, sieć nie działa jak należy, bo brakuje operatorów, którzy zechcieliby podłączyć do internetu mieszkańców białych plam. Dodatkowo, co roku samorząd musi wykładać 12 mln zł za umieszczenie urządzeń w pasach drogowych na potrzeby sieci.

Patryk Kozłowski zażądał wyjaśnienia sprawy przez Urząd Marszałkowski. Podczas sesji sejmiku odpowiedzi nie otrzymał, zostanie mu dostarczona na piśmie.

W Radiu Olsztyn na te wątpliwości odpowiadał Maciej Bułkowski, dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Wyjjaśniał, że w inwestcyji chodziło o przybliżenie szkieletu sieci magistrali światłowodowej jak najbliżej mieszkańców, tak aby przedsiębiorcy telekomunikacyjni i lokalni operatorzy mogli rozpocząć działalność. Maciej Bułkowski przekonuje, że inwestycja działa jak należy, ale są problemy z funkcjonowaniem tzw. „ostatniej mili”, czyli na etapie dostarczania Internetu bezpośrednio do użytkownika. Są miejsca gdzie sieć funkcjonuje należycie, jak w gminach: Działdowo, Nidzica, Ostróda czy Barczewo. Jednak w większości przypadków nie ma operatorów zainteresowanych pociągnięciem internetu do oddalonych od centrum sieci mieszkań.

Początkowo umieszczenie infrastruktury w pasie drogowym miało kosztować samorząd niespełna 2,5 miliona złotych, ale kwota ta cały czas rosła i od końca 2015 roku wynosi 12 milionów złotych. Radny Kozłowski obawia się, że szerokopasmowy internet będzie wymagał ciągłego dotowania, podobnie jak lotnisko regionalne. 

Źrodło: Radio Olsztyn

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

sieci regionalne, Warmia i Mazury, warmińsko-mazurskie, RSS, Maciej Bułkowski

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy
Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie